Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Konkurs Siedem by jedną ocalić – Nazwij sosnę Tolkiena

W lipcu zeszłego roku została ścięta sosna Tolkiena (o czym pisaliśmy tu). To jednak nie koniec jej historii, bo choć samego drzewa już nie ma, mamy w Polsce jego sadzonki. Jedna z nich znajduje się na terenie Nadleśnictwa Skierniewice. Ale dotąd brakowało jej imienia – lecz ten czas wkrótce się skończy, bo oto pojawiła się okazja, by wymyślić dla niej imię. Szczegóły znajdziecie poniżej.

W odległej krainie Oxfordu rosło drzewo – sosna czarna, którą ukochał sobie Ojciec Śródziemia. Niczym Dwa Drzewa Valinoru sosna świeciła własnym, wewnętrznym światłem – kojącym i inspirującym. Tolkien pisał pod nią listy i tworzył. Być może niektóre karty Władcy Pierścieni czy Hobbita powstały właśnie w cieniu sosny rosnącej w Ogrodzie Botanicznym Oxfordu.

Dziś tej sosny już nie ma… Pozostało jednak jej potomstwo. Wierne fanki twórczości Tolkiena odbyły podróż tam i z powrotem przywożąc szyszki świętego drzewka. Ogromnym wysiłkiem Nadleśnictwu Skierniewice udało się z nasion sosny wyhodować siedem sadzonek. Jedna z nich rośnie dziś na terenie Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego Zwierzyniec Królewski pod Skierniewicami. To święte dla wszystkich fanów Tolkiena drzewko jest na razie bezimienne. W związku z tym ogłaszamy KONKURS NA IMIĘ DLA SOSNY TOLKIENA.

Propozycje, koniecznie z uzasadnieniem, można wysyłać do 24 kwietnia na adres e-mail: kultura@um.skierniewice.pl. Ważne, aby imiona były związane z twórczością pisarza.

W moim języku, w starej mowie entów (…), imię zawsze zawiera historię tego, kto je nosi
(J.R.R. Tolkien, Władca Pierścieni: Dwie Wieże,
Księga trzecia, Drzewiec)

Nadanie imienia sośnie odbędzie się 23 maja br., podczas ECOn’u – Ekologicznego Konwentu Fantastyki organizowanego w ramach Festiwalu Nauki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Skierniewicach.

Organizatorami są: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Skierniewicach, Nadleśnictwo Skierniewice, Cech Fantastyki SkierCon, Dyrekcja Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, Gospodarstwo Esterka oraz Gospodarstwo Agroturystyczne Lucja.

Źródło: https://www.facebook.com/events/1638342353055689/

Kategorie wpisu: Fandom tolkienowski, Informacje medialne, Konkursy, Wydarzenia

Brak komentarzy do wpisu "Konkurs Siedem by jedną ocalić – Nazwij sosnę Tolkiena"

Zostaw komentarz