Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Namárië, Sosno Tolkiena!

Źródło: Tolkien Society
Zdjęcie drzewa Pinus nigra: Jim Linwood

Smutna wiadomość. Ogród Botaniczny w Oksfordzie (The Oxford Botanic Garden) ogłosił właśnie, że z powodów bezpieczeństwa potężna sosna czarna (ang. black pine, łac. Pinus nigra), ulubione drzewo Tolkiena, zostanie w najbliższym czasie ścięta.

W ubiegły weekend złamały się dwa wielkie konary słynnego drzewa. W związku z tym Rada Miasta Oksfordu oraz władze Uniwersytetu Oksfordzkiego musiały podjąć tę bardzo trudną decyzję. Drzewo trzeba – ich zdaniem – ściąć, żeby uchronić gości Ogrodu Botanicznego przed niebezpieczeństwem. Dyrektorka Ogrodu, dr Alison Foster, ogłosiła wolę uczczenia drzewa w związku z jego tolkienowską historią.

Słynna sosna czarna była jednym z najważniejszych drzew w Ogrodzie Botanicznym. Wielu ludzi odwiedzało to miejsce po to, żeby zobaczyć i dotknąć drzewo, które tak ukochał J.R.R. Tolkien. Władze Ogrodu chcą wykorzystać drewno sosny w projekcie edukacyjnym „One Oak”. W uroczystości upamiętniającej drzewo weźmie też udział Tolkien Society (Towarzystwo Tolkienowskie).

Tolkien potępiał bezrozumne albo kierowane żądzą zysku niszczenie drzew, ale w tym przypadku chodzi o dość uzasadniony zabieg związany z bezpieczeństwem samego Ogrodu Botanicznego i jego gości. Wszystko musi kiedyś przeminąć…

Na szczęście słynna Sosna Tolkiena ma sporo swoich dzieci. Najbardziej znane są te, które udało się wyhodować z szyszek zebranych podczas naszej wyprawy tolkienowskiej do Anglii w roku 2008. W Polsce rośnie siedem odrośli Sosny Tolkiena. Oto zdjęcia jednej z nich – rosnącego na pograniczu Śląska i Zagłębia (Katowic-Szopienic i Sosnowca) drzewka o dumnej nazwie Arcastar (w quenya ‚Tolkien’), którym opiekuje się jeden z redaktorów Elendilionu.

Więcej o historii naszych polskich Sosenek Tolkiena znajdziecie tutaj:

„Co słychać u polskich sosenek Tolkiena?”
„Potomstwo Sosny Tolkiena – ciąg dalszy”

Lokalizacja Arcastara na mapach Google.

Namárië!

Kategorie wpisu: Biografia Tolkiena, Fandom tolkienowski, Informacje medialne

6 Komentarzy do wpisu "Namárië, Sosno Tolkiena!"

Galadhorn, dnia 30.07.2014 o godzinie 16:35

Tutaj jest zdjęcie sosny po złamaniu się dwóch konarów:

http://www.botanic-garden.ox.ac.uk/black-pine

:-(

Nimwen, dnia 31.07.2014 o godzinie 9:14

Proponuję przeznaczyć część drewna na popiersie Tolkiena.

beriolon, dnia 31.07.2014 o godzinie 22:00

Szkoda takiej pięknej sosny…
A jak miewają się pozostałe polskie sosny? Może macie jakieś zdjęcia?

Kamila, dnia 01.08.2014 o godzinie 22:14

Szkoda… Hmm, ciekawe, czy mam gdzieś jeszcze moje przywiezione nasionka, i czy po tak długim czasie byłaby jakaś szansa, żeby wyrosły…

beriolon, dnia 13.08.2014 o godzinie 19:18

Czy ktoś wie co się dzieje z forum Elendili? Nie można na nie wejść już chyba od ponad tygodnia… :( Nawt nie wuem z kim miałbym się w tej sprawie kontaktować.

Galadhorn, dnia 14.08.2014 o godzinie 10:06

Jestem administratorem forum. Niestety jest jakaś usterka, której sam nie naprawię. Skontaktowaliśmy się z naszym adminem technicznym, ale chyba jest na wakacjach. Na pewno usterka zostanie naprawiona.

Przepraszamy!

Zostaw komentarz