Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

123. Urodziny Tolkiena!

Wczoraj obchodziliśmy 123. urodziny J.R.R. Tolkiena i wspólnie z miłośnikami Władcy Pierścieni na całym świecie o 21.00 lokalnego czasu wznieśliśmy toast „Za Profesora!”. O zwyczaju toastu pisaliśmy tutaj, a tutaj pisaliśmy o Bloemfontain w Afryce Południowej, gdzie urodził się J.R.R.T.

W katowickiej gospodzie „Rudy Goblin” udało się nam zaprosić wielką liczbę słuchaczy (w pewnym momencie było ich około 50) i od godz. 17.00 można było posłuchać wykładu Galadhorna o języku sindarińskim, od 18.00 trwał panel dyskusyjny o historii polskiego fandomu tolkienowskiego, do którego spontaniczne dołączyli członkowie Śląskiego Klubu Fantastyki, Ela Gepfert, Małgorzata Pudlik, Tomek Gubała i Rysiek Derdziński. Była prezentacja polskich fanzinów i czasopism tolkienowskich, było wiele anegdot z początków ruchu tolkienowskiego w Polsce (lata 80. XX w.), były też informacje o nowych inicjatywach tolkienowskich: o planowanych na kwiecień b.r. dwóch wydarzeniach – konferencji i wystawie tolkienowskiej w Bibliotece Śląskiej oraz o Literackiej Podróży do Anglii Śladami Tolkiena (o której szeroko piszemy tutaj. SĄ JESZCZE WOLNE MIEJSCA!).

Potem zagrał dla nas zespół Othalan, który specjalnie na ten dzień i ku chwale Mistrza Tolkiena, utworzył kwartet tolkienowski i ze sceny „Rudego Goblina” popłynęła muzyka tolkienowska oraz utwory starobretońskie.

A o 21.00 krzyknęliśmy „Za Profesora!” i wypiliśmy toast, czym kto mógł i miał. Dziękujemy wszystkim miłośnikom Tolkiena, którzy do Katowic przybyli niekiedy z drugiej części Polski!

Kategorie wpisu: Fandom tolkienowski, Kalendarium Śródziemia

3 Komentarzy do wpisu "123. Urodziny Tolkiena!"

eldil, dnia 05.01.2015 o godzinie 1:07

A dokładniej o jakich nowych inicjatywach była mowa?

Galadhorn, dnia 05.01.2015 o godzinie 9:21

O naszym spotkaniu 10 stycznia w Katowicach, o przygotowaniach do konferencji i wystawy w Bibliotece Śląskiej i o wycieczce do Anglii.

eldil, dnia 05.01.2015 o godzinie 12:55

Wielkie dzięki za info.

Zostaw komentarz