Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Czytaj Władcę Pierścieni razem z Elendilionem!

Jest już wrzesień, wieczory coraz dłuższe, idealny czas na zdjęcie z półki pierwszego tomu Władcy Pierścieni. Proponujemy Wam wspólną lekturę Drużyny Pierścienia, Dwóch Wież i Powrotu Króla i przeżycie Wyprawy w czasie rzeczywistym!

Jak to zrobić? Posłużymy się wyliczeniami Tolkiena, o których pisaliśmy we wpisie „Reforma Naszego Kalendarza” (czyli zakładamy, że daty dzienne naszego kalendarza są przesunięte w stosunku do dat podanych w książce Tolkiena o ok. 6 dni – tak jak to opisano w Dodatku D do Powrotu Króla). Poza tym potrzebujemy co najmniej takich książek: Władca Pierścieni wydawnictwa Muza (w tłum. Marii Skibniewskiej) albo wydanie oryginalne; Atlas Śródziemia K. W. Fonstad (Amber), chronologię Klucz do Śródziemia M. W. Perry’ego (Muza), komentarze The Lord of the Rings. A Reader’s Companion W. G. Hammond, Ch. Scull.

Jako tło muzyczne niech posłużą nam przede wszystkim utwory The Tolkien Ensemble w kolekcji płyt pt. Complete Songs & Poems The Lord of the Rings. A może Wy zaproponujecie innych wykonawców i inne utwory?

Wspólne czytanie odbywa się na naszym profilu facebookowym.

Jak to wygląda? Oto dzisiejszy przykład:

Dziś 17 września = 23 halimath 1418 (kalendarz Hobbitów z Shire; tuż po nowiu księżyca)

„Drużyna Pierścienia” (Muza, w skrócie DP), str. 101-106

Wczoraj wieczorem były ciche ale serdeczne urodziny Froda (i Bilba). Ranek – reszta pakowania. Po lunchu zjawia się Lobelia. Podwieczorek w kuchni. Pożegnanie z Bag End. Frodo ciągle oczekuje na Gandalfa – bez skutku. Kompania Hobbitów (Frodo, Sam, Pippin, Merry) rusza po zachodzie słońca. U Dziadunia Nazgûl. Nocna wędrówka w kierunku Bucklandu: Bag End – przekroczenie Wody na zachód od Hobbitonu – Tukland – na południowy-wschód w górę na Zielone Wzgórza – droga do Leśnego Dworu i promu na Brandywinie – sen w borze sosnowym (koce, płaszcze, ognisko)…

Co myślicie o takim czytaniu? Czy podoba Wam się idea przeżywania przygód Drużyny Pierścienia w taki sposób, że czytając, możemy poczuć zapachy właściwych pór roku, odkryć światło, kolory, nastroje odpowiednie dla danego dnia roku w Śródziemiu? Weźcie książkę Tolkiena, znajdźcie odpowiednie fragmenty, usiądźcie wygodnie na balkonie albo w ogrodzie (póki jest jeszcze złote lato i zaczyna się złota jesień) i połączcie się z setkami innych miłośników Tolkiena w Polsce! Zapraszamy do komentowania tutaj albo na Facebooku.

Kategorie wpisu: Fandom tolkienowski, Utwory Tolkiena, Wydarzenia

7 Komentarzy do wpisu "Czytaj Władcę Pierścieni razem z Elendilionem!"

Kemmuel, dnia 18.09.2014 o godzinie 9:53

Wspaniały pomysł! Sam nie mam fb, ale podglądać wpisy będę mógł. Wątpię, abym mógł włożyć w to tyle pracy, co Ty, ale może zmotywuje mnie to do odświeżenia swojej wiedzy LotR-owej, która ostatnio leży zaśniedziała pod stertą kurzu ;-(

Galadhorn, dnia 18.09.2014 o godzinie 10:42

No właśnie, czy jak ktoś nie ma Facebooka, może oglądać elendilionowe wpisy na FB bez logowania? Ciekawi mnie to, a nigdy tego nie sprawdzałem.

Pozdrowienia. Dzień dzisiaj jest słoneczny – podobny do tego spędzonego na wędrówce 4 hobbitów!

Nimwen, dnia 18.09.2014 o godzinie 11:41

Lata temu, gdy świat był jeszcze młody, czytałam „WP” i oglądałam fragmenty ekranizacji zgodnie z kalendarzem.

Fajnie byłoby zrobić chronologiczne zestawienie ilustracji poszczególnych scen w książkach, wklejając na fb linki np. do ciekawszych obrazków z deviantarta.

Galadhorn, dnia 18.09.2014 o godzinie 11:50

Sami nie damy rady, ale możecie nam pomóc podając takie linki w komentarzach na FB.

Lord Ya, dnia 19.09.2014 o godzinie 6:57

Galadhornie, można oglądać Elendilionowego Facebooka bez logowania. Niektóre opcje: sprawdzanie kto udostępnił dalej wpis, obejrzenie większej liczby stron polubionych przez serwis itp. wymagają zalogowania, ale stronę główną można oglądać. Oczywiście, o pisaniu komentarzy czy lajkach nie ma mowy.

Galadhorn, dnia 19.09.2014 o godzinie 9:43

Lordzie, dziękuję!

Dziś spotkamy się ze Starym Maggotem :-) Mamy 25 halimatha 1618. 😀

Galadhorn, dnia 20.09.2014 o godzinie 13:53

Cztery dni Wyprawy już za nami.

Mamy specjalną galerię, gdzie będą się ukazywały wszystkie dni:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.951019424915064.1073741828.127661557250859&type=3

Zostaw komentarz