Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Silmarillion Zrekonstruowany!

Źródło: Forum Hobbitonu (temat „Fanowskie wydanie Silmarillionu)

O pożytecznych i nowatorskich inicjatywach MumakiL Fandom PresSsss… pisaliśmy już tutaj wielokrotnie (np. o rekonstrukcji Upadku GondolinuNarn e·Dant Gondolin, o zbiorach Inne umysły, serca i dłonie…, o Synu Gondoru czy o alternatywnej rekonstrukcji Dzieci Húrina). Zespół redakcyjny kierowany przez Michała „M.L.” Leśniewskiego na zasadach dozwolonego użytku prywatnego (termin prawny związany z prawem autorskim) wykonuje od wielu lat pracę, która w niczym nie odbiega od starań wydawniczych Christophera Tolkiena w Wielkiej Brytanii, a niekiedy być może nawet tamte działania przewyższa poziomem, rozpoznaniem i pogłębieniem tematu itd. I to wszystko z czystej pasji, bez żadnych korzyści finansowych, a wręcz z podjęciem ryzyka, że cała inicjatywa może niezdrowo zainteresować prawników, którzy reprezentują spadkobierców J.R.R. Tolkiena.

Tym razem MFP przygotował fanowskie wydanie Silmarillionu. Oto jak swoją inicjatywę opisuje sam M.L.:

Jaki (…) jest sens takiej rekonstrukcji?

Po pierwsze: podjęcie próby rekonstrukcji dzieła literackiego ma jedną podstawową wartość. Uczy pokory i zrozumienia wobec innych podobnych prób, nawet jeżeli ich efekt nie zawsze nam się podoba. Można krytykować Christopher Tolkiena, narzekać, że nie wszystko zrobił.

Po drugie pokazanie czy to jest w ogóle możliwe? Czym innym jest bowiem krytykowanie edycji dokonanej przez Christophera Tolkiena, czym innym zmierzenie się samemu z taką edycją. (…)

Dlatego warto zmierzyć się także z alternatywną, fanowską redakcją „Silmarillionu”, choćby tylko po to by sprawdzić, czy to w ogóle jest możliwe.

I udało się! Książka w formie niedostępnej niestety (z oczywistych przyczyn) w księgarniach jest już wydana. Szczegóły znajdziecie w odpowiednim temacie na Forum Hobbitonu (patrz wyżej). Taki Silmarillion, pełny i bliski ideałowi Tolkiena to marzenie każdego miłośnika tej twórczości…

Kategorie wpisu: Fandom tolkienowski, Utwory Tolkiena

6 Komentarzy do wpisu "Silmarillion Zrekonstruowany!"

M.L., dnia 05.11.2013 o godzinie 13:59

Tylko jedna uwaga, to pierwszy tom całości. Drugi tom jest w trakcie powstawania.

Kacper, dnia 09.11.2013 o godzinie 22:58

Czyli co dokładnie bedzie zmienione w nowym wydaniu Sillmarillion?

M.L., dnia 11.11.2013 o godzinie 23:34

To co już jest zostało uzupełnione o rzeczy usunięte przez Ch. Tolkiena z redakcji, na przykład tekst przysięgi Feanora, opis jego zachowania na wieść o śmierci ojca. Czy to, że w ogóle dowiemy się, kto przywiózł wieści o śmierci Finwego.
Przywrócony został pierwotny układ rozdziałów: a wiec nie ma „Aule i Yavanna”, nie ma „Sindarów”, ale jest o „Finwem i Miriel” czy „Na temat Krasnoludów”. Jest Drugie Proroctwo Mandosa.
W przypadku dodatków nie ma ani Akallabeth, ani O pierścieniach władzy, ale jest Laws and Customs i Athrabeth.
W sumie w formacie bardzo zbliżonym do znanego wydania Amberowskiego, mamy tekstu autorstwa Tolkiena 546 stron.

W tomie II będą Wielkie Opowieści i „Quendi and Eldars”, ile to będzie stron, trudno teraz powiedzieć, ale liczę, że bedzie ok. 400 stron.

M.L., dnia 08.05.2014 o godzinie 23:09

Już teraz mogę napisać, że tom drugi będzie objętościowo porównywalny z pierwszym, a być może nawet nieco obszerniejszy.

Zenon, dnia 26.06.2014 o godzinie 15:05

Tylko po co to robić. Strata czasu.

Zenon, dnia 18.09.2014 o godzinie 11:52

A właściwie, czy nie należałoby donieść komu trzeba. To w końcu łamanie prawa??

Zostaw komentarz