Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Narn e·Dant Gondolin – nowa książka Mumakil Fandom PresSsss…

Choć informacje podane 1 kwietnia zawsze są traktowane z podejrzliwością, ta wygląda na jak najbardziej wiarygodną. Grupa edytorska Mumakil Fandom PresSsss… zaprezentowała wczoraj swoje nowe wydawnictwo – Narn e·Dant Gondolin (‚Opowieść o Upadku Gondolinu’) skompilowany z tekstów J.R.R. Tolkiena. Jeżeli ktoś narzeka, że w polskim fandomie panuje stagnacja, takie inicjatywy wskazują na coś zupełnie innego. To z pewnością typ na tolkienowskie wydarzenie roku 2010!

okl_1okl_3O inicjatywach Mumakil Fandom PresSsss… pisaliśmy już kilkakrotnie. Inne umysły, serca i dłonie (tutaj) czy Narn e·’Rach Morgoth (tutaj) to wspaniałe edycje i bardzo doniosła, interesująca treść. Wczoraj do tej kolekcji dołączył jeden z najbardziej upragnionych i oczekiwanych tekstów Tolkiena – Upadek Gondolinu. O premierze dowiedzieliśmy się na Forum Hobbitonu (temat Narn e·Dant Gondolin). Oto co na ten temat napisał redaktor (i administrator Hobbitonu) Michał „M.L.” Leśniewski:

Skąd pomysł na rekonstrukcję tej właśnie opowieści? Powody są tylko dwa, choć ze sobą powiązane. Pierwszy – aby dowieść, że to w ogóle możliwe. Drugi to chęć zmierzenia się z wyzwaniem. „Opowieść o Tuorze i upadku Gondolinu” jest bowiem znacznie trudniejsza do zrekonstruowania niż „Opowieść o dzieciach Húrina”. Jak wiemy dzięki oficjalnej edycji z 2007 roku, istniała ona w niemal kompletnej postaci i wymagała jedynie wypełnienia relatywnie niewielkich luk przy pomocy starszego materiału z tekstów zawartych w The History of Middle-earth lub wśród niepublikowanych materiałów archiwalnych.

Więcej na temat koncepcji i prac nad tą edycją znajdziecie tutaj. W tworzenie tej książki oprócz M.L. zaangażowani byli również: Zâir Ugru-nad (opracowanie graficzne oraz skład edycji „papierowej” i internetowej), Nifrodel (uwagi merytoryczne), Alqualaure (korekta), Avari (narysowanie ozdobników, m.in. herbów Gondolinu), Falmawen, Tici (korekta). Tekst on-line został przygotowany w pliku pdf i zamieszczony na stronie Ennorath (tutaj). Niestety w związku z wykorzystaniem tekstów J.R.R. Tolkiena edycja musi respektować przepisy tzw. dozwolonego użytku prywatnego. Dlatego plik pdf mogą pobrać i odczytać tylko aktywni użytkownicy Forum Hobbitonu. Szczegółowo wyjaśnia to M.L.:

Niestety ze względu na wymogi prawa autorskiego, tekst ten, jako że jest edycją oryginalnych tekstów J.R.R. Tolkiena nie może być swobodnie dostępny, do ściągnięcia przez każdego. Nie tak dawny przykład losów Tolkien Text Anthology 2, które zostało usunięte z sieci na żądanie Tolkien Estate, ponoć na skutek donosu z naszego pięknego kraju, pokazuje, że jedyna możliwą formułą publikacji, jest przypadek Dozwolonego Użytku Prywatnego, który umożliwia dzielenie się materiałami podlegającymi prawu autorskiemu tylko z: „osobami pozostającymi w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwie, powinowactwie lub stosunku towarzyskim”, z osoba udostępniającą dane materiały. (…)
By wypełnić te wymogi prawne dystrybucja Narn e-Dant Gondolin jest niestety ograniczona jedynie do aktywnych użytkowników tego forum. Plik zawieszony na Ennorath, jest opatrzony hasłem, które można uzyskać jedynie ode mnie, pisząc PW, na tym Forum.
Przepraszam za te utrudnienia, wolałbym by ich nie było, ale to jedyna formuła, zgodnie z którą, można, w zgodzie z polskim prawem, udostępnić ten tekst.

Kategorie wpisu: Fandom tolkienowski, Nowości wydawnicze, Pliki do ściągnięcia

27 Komentarzy do wpisu "Narn e·Dant Gondolin – nowa książka Mumakil Fandom PresSsss…"

Zair Ugru-nad, dnia 02.04.2010 o godzinie 11:12

Ja tylko dodam małe sprostowanie – Falmawen wykonała z herbów Gondolinu Avari pięknie stylizowane pieczęcie, które zamykają każdy rozdział :)

A w ogóle to się bardzo cieszę, że wydanie ujrzało światło dzienne i mam nadzieję, ze będzie się dobrze czytać :-)

Galadhorn, dnia 02.04.2010 o godzinie 17:22

Szkoda, że wersji pdf nie może obejrzeć ktoś, kto nie jest aktywnym członkiem Hobbitonu :-(

Hal, dnia 02.04.2010 o godzinie 17:34

Galu, wydaje mi się, że wystarczyłoby tylko napisać wiadomość do M.L.a jakąkolwiek drogą i by pomógł…
A inicjatywa bardzo, ale to bardzo mi się podoba i już szykuję się do czytanka. :)

Turin Dagnir, dnia 02.04.2010 o godzinie 17:38

Odlotowa rzecz, bardzo wszystkim polecam!

Nerya, dnia 02.04.2010 o godzinie 17:43

Świetna inicjatywa. Pozycja prezentuje się rewelacyjnie, zarówno pod względem treści, jak i oprawy. Nic, tylko czytać. Całe szczęście, że teraz mam na to wystarczająco wiele czasu. :)

Turin Dagnir, dnia 02.04.2010 o godzinie 17:59

(mój poprzedni komentarz się nie ukazał, wrr)

Odjazdowa rzecz, bardzo polecam!

Janusz "Ivellios" Kamieński, dnia 02.04.2010 o godzinie 19:38

Ja też nie działam aktywnie na Hobbitonie, a bardzo chciałbym zapoznać się z tym wydawnictwem.

Najlepsze jest to, że moje konto na hobbitonie jest nieaktywne i każe mi się skontaktować z administratorem, a nie mogąc się zalogować nie mogę sprawdzić, kto nim jest i jak go złapać :/

Czy ktoś mi może pomóc?

Zair Ugru-nad, dnia 02.04.2010 o godzinie 21:08

Ivelliosie, jeśli nadal masz ten problem, mogę pomóc. Jaką masz nazwę użytkownika na Hobbitonie?

Jeszcze dwa słowa w kwestii pojęcia „aktywny użytkownik”. Chodzi o to, aby dana osoba miała konto na forum Hobbitonu, na które może się zalogować. Poza tym, przynajmniej ja, nic nie wiem o żadnych dodatkowych warunkach, np. minimalna liczba postów czy staż na forum, czy też jakiekolwiek inne restrykcje. Nie chodzi o sztuczne ograniczanie i tworzenie problemów, a tylko o zgodność z prawem autorskim.

Janusz "Ivellios" Kamieński, dnia 02.04.2010 o godzinie 23:08

mój login to ivellios, jeżeli dobrze pamiętam. Taki przynajmniej komunikat otrzymuję po wpisaniu mojego nicka + emaila, więc zakładam, że to właśnie mój nick. Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc!

Galadhorn, dnia 03.04.2010 o godzinie 7:41

Dzięki Halcatro za radę. Napisałem do M.L. przez Facebooka i stałem się szczęśliwym posiadaczem wersji pdf. Bardzo mi się ta książka podoba. Prawdopodobnie wydrukuję ją sobie i oprawię w czerwoną okładkę ze złotym napisem „Narn e·Dant Gondolin”.

Jeżeli ktoś z Was był/jest użytkownikiem Hobbitonu, a z różnych względów nie może się tam logować, piszcie bezpośrednio do M.L. Można go znaleźć np. na Facebooku.

Zair Ugru-nad, dnia 03.04.2010 o godzinie 8:58

Ivelliosie, info przekazałam, mam nadzieję, że szybko się problemik rozwiąże :-)

Hal, dnia 03.04.2010 o godzinie 10:04

Nie ma sprawy :) Przecież nie chodzi o to, aby „Narn…” dotarł tylko do wąskiej grupy osób, wręcz przeciwnie i to, że jest chroniony hasłem, to nie wina M.L.a tylko systemu prawnego. :/

Galadhorn, dnia 03.04.2010 o godzinie 12:18

System prawny jest pod tym względem ok. Takie jest moje zdanie.

Nero, dnia 03.04.2010 o godzinie 12:58

Byłoby ok, gdyby ‚Narn…’ dotarło do szerokiej liczby chcących to przeczytać. Tak to mamy tylko użytkowników Hobbitonu (a znam paru, którzy na forach się nie udzielają, a z chęcią by ‚Narn…’ przeczytali). Pomijam już fakt, system praw autorskich w Polsce wygląda tak: na pierwszym miejscu jest grupka ‚organizacji twórców’ (ZAIKSy itp.), potem wydawnictwa i producenci, a na szarym końcu dopiero autor. Generalnie jednak, do prawnika mi mocno daleko i szerzej się wypowiadać nie będę…

Telperion, dnia 03.04.2010 o godzinie 17:26

Gratulacje dla Michała Leśniewskiego i całego zespołu redakcyjnego, książka wygląda pięknie, dawno nie byłem tak podekscytowany polskim wydaniem…. Trzeba się postarać o PDF, pozostaje pozazdrościć szczęściarzom którzy dostaną oficjalne wydanie Narn e·Dant Gondolin

Galadhorn, dnia 03.04.2010 o godzinie 17:53

Telperionie, ten pdf jest tak zrobiony, że każdy może sobie stworzyć własną wersję papierową. Książka jest piękna! Podziwiałem dziś po południu jej stronę graficzną. Zacząłem też czytać… Jeszcze raz wyrazy uznania dla M.L. i całej ekipy.

Janusz "Ivellios" Kamieński, dnia 04.04.2010 o godzinie 19:27

A jaki to jest format papieru? Bo ani A5 ani A4, widać jakiś typowo książkowy. Musiałem drukować albo na środku strony A4 (brzydko) albo przeskalowane na A4 (z białymi bokami) – niewiele ładniej.

Zair Ugru-nad, dnia 04.04.2010 o godzinie 21:16

Ivelliosie to jest format niestandardowy :-) Trochę węższe B5. Dokładne wymiary to 145 x 240 mm. Najlepiej wydrukować obustronnie na A4 bez skalowania i przyciąć dokładnie po krawędziach tła. Taka mała introligatorska gilotynka da radę :-)

Tom Goold, dnia 06.04.2010 o godzinie 11:39

@Nero: A czy napisałeś do M.L.-a z prośbą o udostępnienie PDF-a? Jak czytałeś powyżej nie było z tym problemu nawet dla osób, które nie są aktywnymi forumowiczami Hobbitonu. Wydający taką publikację muszą ograniczać do niej dostęp ze względu na wymogi prawa autorskiego, nie znaczy to jednak że nie dotrze ona do osób chcących ją przeczytać. Ze swojej strony gratuluję M.L.-owi i ekipie wydawnictwa kolejnej ciekawej publikacji!

Łukasz, dnia 09.04.2010 o godzinie 22:42

Witam!
Ile trzeba czekać tygodni aby dostać akceptację konta na forum.tolkien.com bo już czekam prawie tydzień i żaden z moderatorów nie raczy tego zrobić. Nazwa użytkownika to „Caladion”.

Hal, dnia 13.04.2010 o godzinie 17:13

Napisz maila do administracji. Adresy znajdziesz np. na stronie Aiglosa.

Marek, dnia 16.05.2010 o godzinie 22:17

Jestem zainteresowany otrzymaniem hasla do „Narn e·Dant Gondolin”. Prosilbym o przeslanie na podany adres e-mailowy. Z gory dziekuje!!

Galadhorn, dnia 17.05.2010 o godzinie 12:13

Obawiam się, Marku, że to nie jest sposób, w jaki uzyskasz dostęp do tej książki. :-)

Zenon, dnia 16.01.2013 o godzinie 11:28

Ciekawe od kogo zerżnął. Ktoś to sprawdził?

Galadhorn, dnia 16.01.2013 o godzinie 15:52

Ale o co chodzi, Zenon? Ale o co chodzi?

😉

Zenon, dnia 17.01.2013 o godzinie 12:23

A wierzysz, że sam to zrobił?

Galadhorn, dnia 17.01.2013 o godzinie 16:28

Ale co? Że Tolkien sam napisał „Upadek Gondolinu”? Czy że Ch. Tolkien sam opracowywał te materiały?