Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Nowości wydawnicze listopada i grudnia!

Przypominamy Wam o ciekawych premierach końca listopada i początku grudnia. Książki Andersona i Olsena są już w księgarniach, a na pracę Scull i Hammonda doczekamy się w grudniu. Wszystkie te książki serdecznie Wam polecamy! I dziękujemy polskim wydawnictwom, że tak nas ładnie rozpieszczają. Przeczytajcie też o innych książkach związanych z hobbitomanią roku 2012 (tutaj).

Douglas A. Anderson, Hobbit z objaśnieniami, tłum. Agnieszka Sylwanowicz, wydawnictwo Bukowy Las, premiera 28 listopada 2012.

Wprowadzenie do świata Śródziemia, ojczyzny elfów, czarodziejów, krasnoludów, orków i innych istot opisanych we Władcy Pierścieni oraz Silmarillionie – opowieściach, które zrodziły się w wyobraźni J.R.R. Tolkiena, autora wszech czasów. Poza tekstem utworu Tolkiena to wydanie Hobbita zawiera szczegółowe wyjaśnienia dotyczące źródeł, kreacji postaci, opisów miejsc pojawiających się w tym klasycznym już dziele. Towarzyszy im ponad 150 ilustracji, m.in. oryginalne rysunki Tolkiena, wykonane przez niego mapy i kolorowe obrazki. Z książki dowiadujemy się o pracy pisarskiej Tolkiena, o wpływach, jakim podlegał, jego zainteresowaniach oraz ich związkach ze światem Śródziemia. Otrzymujemy też ważne informacje o życiu autora oraz historię wydawania Hobbita. Douglas A. Anderson pokazuje, w jaki sposób opowieść ta jest zharmonizowana z resztą wymyślonego przez Tolkiena świata. Wynajduje także istotne i często zaskakujące związki Hobbita z naszym światem oraz z historią literatury od braci Grimm do C.S. Lewisa.

Wayne G. Hammond i Christina Scull, Hobbit w malarstwie i grafice J.R.R. Tolkiena, tłum. Ryszard Derdziński, Wydawnictwo Amber, premiera 4 grudnia 2012.

Kolorowy album przedstawia historię tworzenia Hobbita w oparciu o dzieła malarskie i graficzne Tolkiena i opisuje kulisy powstawania poszczególnych scen powieści. Zawiera kompletną kolekcję 110 obrazów, rysunków, szkiców i map wykonanych przez J.R.R. Tolkiena oraz cytaty ze wspomnień pisarza z komentarzami wybitnych tolkienistów. Gdy J.R.R. Tolkien pisał Hobbita, był artystą amatorem i rysował już od trzydziestu lat. Ilustracje do książki tworzył w czasie, gdy istniała jeszcze w formie rękopisu. Kiedy powieść opublikowano po raz pierwszy, zawierała dziesięć czarno- białych ilustracji, dwie mapy oraz oprawę i obwolutę zaprojektowaną przez autora. Później Tolkien stworzył jeszcze pięć dodatkowych kolorowych ilustracji. To najwspanialsze przykłady grafik Tolkiena, które nadają dodatkowy wymiar tej wybitnej książce. Przez lata wpływały na to, jak czytelnicy wyobrażali sobie Bilba Bagginsa i jego świat. Aby uczcić 75. rocznicę pierwszego wydania Hobbita, w książce tej zebrano wszystkie ilustracje, które stworzył Tolkien dla swojej powieści: ponad sto szkiców, rysunki, akwarele, mapy i plany. Znalazły się tu wstępne i alternatywne wersje, eksperymentalne projekty, a także ukończone prace. Niektóre szkice zostały tu opublikowane po raz pierwszy, inne – pokazane po raz pierwszy w kolorze. Dzięki zupełnie nowym skanom, wykonanym w Bibliotece Bodlejańskiej w Oksfordzie i na Uniwersytecie Marquette w Wisconsin, możemy przyjrzeć się sztuce Tolkiena w zupełnie nowy, odkrywczy sposób.

[Opis na stronie Amberu]

Corey Olsen, Odkrywanie Hobbita, tłum. Agnieszka Sylwanowicz i Katarzyna Chmiel-Gugulska, wydawnictwo Bukowy Las, premiera 28 listopada 2012.

Hobbit J.R.R. Tolkiena to jedna z najpopularniejszych i najbardziej ulubionych książek XX wieku, kochana zarówno przez młodych, jak i dorosłych czytelników. Corey Olsen napisał zabawny i wnikliwy przewodnik, mający na celu ukazanie ogółowi czytelników dokładnej i oryginalnej interpretacji tej wspaniałej powieści. Prowadzi nas w głąb tekstu, by odkryć jego tajemnice i rozkosze. Zabiera nas w pełną przygód podróż przez strony Hobbita, rozdział po rozdziale, ukazując kolejne warstwy opowieści: mroczne pragnienia krasnoludów i wysublimowany śmiech elfów, naturę zła i jego beznadzieję, tajemnicę boskiej opatrzności i ludzkiego wyboru oraz, przede wszystkim, zmiany w życiu Bilba Bagginsa. Dzięki tej książce Hobbit ożyje dla czytelników jak nigdy dotąd.

Kategorie wpisu: Nowości wydawnicze, Utwory Tolkiena

7 Komentarzy do wpisu "Nowości wydawnicze listopada i grudnia!"

Zenon, dnia 16.10.2012 o godzinie 11:34

A mogę wiedzieć, dlaczego ostatnią z pozycji spuentowano jako: „trochę mniej ważną”? Słyszałem, że to całkiem interesująca książka.

Galadhorn, dnia 16.10.2012 o godzinie 15:58

Michał, doświadczenie mnie nauczyło, że najlepsze i najbardziej wiarygodne są te książki, które powstają przy współpracy z rodziną Tolkienów. Anderson i małżeństwo Scull/Hammond to dobra marka w tolkienistyce.

pol, dnia 20.10.2012 o godzinie 12:03

Oj a czy przypadkiem Hobbit z objasnieniami nie ma premiery 28.11 ? Empik tak podaje i jeszcze kilka stron.

Zenon, dnia 25.10.2012 o godzinie 12:20

Rozumiem Grzesiu, że czytałeś książkę Olsena. Nie znam jej i nie mogę dyskutować, ale wierzę, że wiesz co piszesz.

M.L., dnia 30.10.2012 o godzinie 22:05

Po długiej przerwie i dosłownie na chwilę. W przypadku książki Olsena błędnie podano dane jednej z tłumaczek. Katarzyna Staniewska, nie jest tłumaczką tej książki, tylko Katarzyna Chmiel-Gugulska.

Galadhorn, dnia 31.10.2012 o godzinie 7:36

Dzięki. Już poprawiłem. I zmieniłem też datę premiery „Hobbita z objaśnieniami”. Dziękujemy za wszelkie Wasze uwagi.

Galadhorn, dnia 29.11.2012 o godzinie 11:17

Zmieniam zdanie o książce Olsena. Kupiłem i bardzo mi się podoba. Przydałaby się recenzja.

Zostaw komentarz