Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Śródziemie na osi czasu

imgfacebook
Oś czasu to nowa funkcja Facebooka, od niedawna obowiązkowa na wszystkich profilach publicznych. Bywa oceniania różnie, na pewno bywa szokiem przy pierwszym zetknięciu się z nowym widokiem strony. Ale tolkieniści nie dali się zaszokować na zbyt długo i już zaczęli kombinować, jak to narzędzie wykorzystać do własnych, tolkienowskich celów. Wyniki można podziwiać na profilu Middle Earth, gdzie na osi możemy obejrzeć historię powstawania Śródziemia. Najstarszy wpis to 3 stycznia 1892 roku, kiedy rodzi się J.R.R.Tolkien, następnie mamy przerwę do 1937 roku, kiedy opublikowano Hobbita, a potem robi się już tylko gęściej – publikacje kolejnych tomów Władcy Pierścieni, The History of Middle-earth, premiery filmów (jest nawet miejsce na serial Hobitit), gry komputerowe, RPG i inne wydarzenia. Wychodzi z tego całkiem przyjemna podróż w czasie, pokazująca rozwój pewnych aspektów tolkienistyki – nazwijmy je „oficjalnymi”, bo oś czasu bardzo w „nieoficjalną” działalność fandomu się nie zagłębia, nie mamy konwentów, historii ważnych tolkienowskich instytucji fanowskich – choć na Born of Hope i Hunt for Gollum miejsce się znalazło.
Zapraszam do zapoznania się ze stroną, zwłaszcza, jeżeli ktoś myśli, że wszystko tak naprawdę zaczęło się kręcić po 2001 roku i PiDżeju: https://www.facebook.com/MiddleEarth1

Kategorie wpisu: Fandom tolkienowski, Informacje medialne, Tolkienowski internet, Twórczość fanów

2 Komentarzy do wpisu "Śródziemie na osi czasu"

Feahisim, dnia 04.04.2012 o godzinie 22:11

No, jeszcze nie obowiązkowa.

Lord Ya, dnia 07.04.2012 o godzinie 9:35

Z zasady nie mam konta na FB, czasami tam na jakieś profile zajrzę i ostatnio spostrzegłem, że kilka z nich zmieniło się na oś czasu, a z tego co wiem, nie była to wola osób zarządzających profilem. Widać jest to obowiązek tylko dla wszystkich poza prywatnymi profilami, czyli stron jakiś gwiazd, organizacji i innych takich.
W każdym razie, dzięki za informację, poprawię news.

Zostaw komentarz