Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

W maju tolkienowski reprint sprzed 50 lat!

Źródło: Tolkien Library

Po opisie reprintu książki Christophera Tolkiena o Gotach (czytaj tutaj), czas na prezentację innej pracy sprzed wielu, wielu lat, którą chce nam przypomnieć wydawnictwo HarperCollins. A wszystko w pięćdziesiątą rocznicę siedemdziesiątych urodzin Profesora Tolkiena…

English_and_Medieval_StudiesKsiążka, o której mowa, miała swój debiut w  roku 1962. Wydano ją z okazji siedemdziesiątej rocznicy urodzin profesora J.R.R. Tolkiena. Publikację otwierały wersy poetyckie W. H. Audena, napisane specjanie na urodziny Tolkiena. Wydawcą pracy był Allen & Unwin – to samo wydawnictwo, które opublikowało po raz pierwszy Hobbita i Władcę Pierścieni. Teraz, po pięćdziesięciu latach od tamtej rocznicy HarperCollins dzieli się z nami reprintem tej ciekawej książki, pozostawiając na okładce logo swojej poprzedniczki „w wydawaniu Tolkiena”. Ponieważ na okładce nie widzimy żadnej wzmianki o HarperCollinsie, będziemy chyba mieli do czynienia z idealnym reprintem. J. R. R. odszedł na emeryturę w 1959, kończąc pracę akademicką na Katedrze Języka i Literatury Angielskiej (po angielsku jego stanowisko pracy nazywało się: Merton Professorship of English Language and Literature in the University of Oxford), którą sprawował od 1945. Wcześniej pracował jako profesor staroangielskiego w Oksfordzie i profesor literatury angielskiej w Leeds (tamtejsze profesury nazywały się: Rawlinson and Bosworth Professor of Anglo-Saxon at Oxford oraz Professor of the English Language in the University of Leeds) .

W uznaniu jego wielkiego wkładu w rozwój filologii angielskiej i w studia nad angielską literaturą wczesnego średniowiecza aż dwudziestu dwóch dawnych studentów, a także przyjaciół i kolegów akademickich z Anglii i z zagranicy, przekazało swoje artykuły do opublikowania w jednej księdze pamiątkowej. Teksty te dotyczą głównie spraw, które pasjonowały Tolkiena – charakterystyki i metrum poezji staroangielskiej, tekstów Ancrene Riwle, Piers Plowman, poety Chaucera, różnych aspektów literatury średniowiecznej oraz językowych związków staronorweskiego i angielskiego.

Redaktorami książki byli następcy Tolkiena na obu jego oksfordzkich katedrach: C. L. Wrenn i Norman Davies (ale nie ten Davies, który świetnie znany jest w Polsce!). Oto spis treści:

The Old English Epic Style – A. Campbell
The Appreciation of Old English Metre – A’ J. Bliss
King Alfred’s Last War – M. E. Griffiths
Six Questions of Old and Middle English Morphology – C. E. Bazell
Studies in Late West Saxon Labialization and Delabialization – Pamela Gradon
The Bodmer Fragment of Ælfic’s Homily for Septuagesima Sunday – N. R. Ker
A Neglected Manuscript of British History – S. R. T. O. d’Ardenne
ormulum: Words copied by Jan van Vliet from parts now lost – R. W. Burchfield
Norse Alliterative Phrases in the Ormulum – E. S. Olszewska
The Affiliations of the manuscripts of Ancrene Wisse – E. J. Dobson
God and Man in Troilus and Criseyde – T. P. Dunning
Chaucer’s Translation of the Bible – W. Meredith Thompson
God’s Wenches and the Light that Spoke (a note on Langland’s kind of poetry) – Nevill Coghill
The Anthropological Approach – C. S. Lewis.

Oto dane bibliograficzne staro-nowej książki:

Tytuł: English and Medieval Studies Presented to J. R. R. Tolkien on the Occasion of his Seventieth Birthday
Redaktorzy wydania:
Norman Davis, Charles Leslie Wrenn
Wydawca: HarperCollins
Data publikacji: 5 maja 2011
Oprawa: twarda, 339 stron
ISBN-10: 0-00-742631-3
ISBN-13: 978-0-00-742631-7

Kategorie wpisu: Biografia Tolkiena, Nowości wydawnicze

Brak komentarzy do wpisu "W maju tolkienowski reprint sprzed 50 lat!"

Zostaw komentarz