Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Literacki Konkurs Elendilionu
„Tajemnica i groza w Śródziemiu”

Uwaga, uwaga! Ogłaszamy nowy konkurs Elendilionu. Nosi on frapujący tytuł „Tajemnica i groza w Śródziemiu”. Atrakcyjne nagrody, dreszcze emocji, ciekawa lektura – wszystko, co lubimy na Elendilionie. Zapraszamy! Oto szczegóły:

__________________________________________________________

REGULAMIN KONKURSU

(1) Organizatorem konkursu pt. „Tajemnica i groza w Śródziemiu” na tolkienowską opowieść spod znaku ballady (w rozumieniu romantycznym), kryminału lub historii niesamowitej jest redakcja serwisu Elendilion.

(2) Konkurs zostaje ogłoszony w celu promowania własnej twórczości literackiej tolkienistów oraz w celu propagowania osoby i dzieła J.R.R. Tolkiena.

(3) Jury konkursu (w osobach Joanny „Adaneth” Drzewowskiej, Bartłomieja „Telperiona” Opalińskiego, Kuby „Athrandira” Dobranowskiego, Jakuba „Conducatora” Urbańskiego, Ryszarda „Galadhorna” Derdzińskiego oraz Tomasza „Toma Goolda” Gubały) oczekuje na prace spod znaku ballady, kryminału i opowieści niesamowitej, które ulokowane są w Śródziemiu. Oprócz walorów literackich oraz zgrabnej intrygi szczególnie wyróżnimy opowieści, które zachowują charakter narracji Tolkiena (zasady świata, walory języka, system wartości). Zachęcamy też do tego, żeby opisać bohaterów, którzy istnieją na marginesach głównej opowieści Tolkiena (np. Ioreth, Borlasa i Saelona z Nowego Cienia itp.) albo żeby zaproponować dalszy ciąg opowieści Tolkiena (np. Nowego Cienia, który znajdziecie na Niezapomincetutaj).

(4) Forma literacka pracy jest dowolna – chodzi o utwory pisane wierszem lub prozą; po polsku, angielsku lub w językach Tolkiena.

(5) W konkursie mogą wziąć udział tylko utwory własne, które zostały napisane w języku polskim, angielskim lub w językach Tolkiena i nie były wcześniej nagradzane w innych konkursach.

(6) Praca może mieć maksymalnie 10 stron formatu A4, czcionka – 12 pkt. Prace należy nadsyłać w formie pliku tekstowego, pdf itp. na adres: konkurs@elendili.pl

(7) Prace należy wysłać do 28 lutego 2011 r., do godz. 24.00.

(8) Pula nagród w konkursie to:

  • J.R.R. Tolkien, Listy (Prószyński i Ska, 2010);
  • Michael W. Perry, Klucz do Tolkiena (Muza SA, 2004)
  • Ch. Scull i W. G. Hammond, The J.R.R. Tolkien Companion and Guide (w dwóch tomach)
  • przewidujemy też dodatkowe nagrody (ich lista będzie stopniowo uzupełniana)

Nagrodzone będą trzy najlepsze zdaniem jury teksty. Zwycięzca I nagrody wybiera dla siebie książkę z podanej puli; potem wybiera zwycięzca II nagrody; w końcu zwycięzca III nagrody.

(9) Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi dnia 29 marca 2011 roku, w Nowy Rok Elfów wg Kalendarza Imladris.

(10) Utwór nagrodzony I miejscem zostanie wydany w czasopiśmie Simbelmynë bez honorarium. Autorzy nagrodzonych prac otrzymają pamiątkowy egzemplarz takiego czasopisma.

Serdecznie zapraszamy wszystkich tolkienowskich twórców!

Kategorie wpisu: Adaptacje tolkienowskie, Informacje techniczne

28 Komentarzy do wpisu "Literacki Konkurs Elendilionu
„Tajemnica i groza w Śródziemiu”"

Lord Ya, dnia 28.11.2010 o godzinie 13:20

„przez żyjącego autora”? Znaczy, trzeba przesłać jakieś zaświadczenie od lekarza.

A tu:”chodzi o utwory pisane wierszem lub prozą” wyczuwam złośliwość :P.

Galadhorn, dnia 28.11.2010 o godzinie 14:13

:)

Chodzi o to, żeby nie przysłać opowiadania napisanego przez zmarłego dziadka-tolkienisty…

Utwory dramatyczne też mogą brać udział w końkursie.

😛

Lord Ya, dnia 28.11.2010 o godzinie 14:36

Dobra, ale czemu zmarły dziadek-tolkienista miałby być gorszym autorem niż żywy dziadek-tolkienista. W sensie, i w tym i w tym przypadku nie będzie to tekst osoby wysyłającej zgłoszenie. Nie lepiej zastrzec, że tekst ma być własnego autorstwa? Bo to chyba jest problemem, a nie to, że zmarli nie odbiorą nagrody. Na chwilę obecną, zgodnie z regulaminem, mógłbym zgłosić cudzy utwór, o ile upewnię się, że autor żyje.

Galadhorn, dnia 28.11.2010 o godzinie 14:59

Racja. Już to zmieniam. Dzięki, Lordzie. :-)

Tom Goold, dnia 29.11.2010 o godzinie 7:24

Tolkieniści do piór, kobiety na traktory;)

Adan, dnia 29.11.2010 o godzinie 9:45

Na taki konkurs właśnie czekałem, jestem za obiema rękami i nogami, napisze się coś oryginalnego:D A tu coś dla Tom’a Goold kobiety na traktory:p Dziewczyny do pisania pokażcie na co was stać on nie wie co gada;) Powodzenia w pisaniu!!

Armehtar, dnia 29.11.2010 o godzinie 18:20

No, no. Chyba sam się skuszę na napisanie pracy konkursowej. Tymbardziej, że pisanie przychodzi łatwiej w zimowe wieczory. 😉

Galadhorn, dnia 29.11.2010 o godzinie 19:56

Ha! Dlatego wybraliśmy taką porę na konkurs. :)

Śnieg i mróz za oknem, w domku ciepło, gorąca herbata lub kawa, tęsknota w sercu, trochę melancholii – idealny czas na pisanie arcydzieł literackich…

Eldil Niphred, dnia 29.11.2010 o godzinie 20:07

Można sobie wyobrazić, że żyjemy gdzieś na Islandii i układamy sagę 😉

Galadhorn, dnia 29.11.2010 o godzinie 20:12

Świetne skojarzenie. Dzięki takim wyobrażeniom Wasze dzieła mogą mieć to coś, czego nie da się uchwycić latem.

Eldil Niphred, dnia 01.12.2010 o godzinie 12:19

Otøż to. To, co ðzieje się za oknami wprowaðza taki þajny nastrøj.

Galadhorn, dnia 01.12.2010 o godzinie 13:36

Eldilu, dobre! :-) Widzę, że się nam całkiem zislandyzowałeś :-)

Eldil Niphred, dnia 01.12.2010 o godzinie 23:41

Do tego stopnia, że zacząłem tworzyć sztuczny język germański:
http://www.conlanger.fora.pl/conlangi,2/isegur-sprakke-moj-pierwszy-jermanski-conlang,2838.html

Adan, dnia 02.12.2010 o godzinie 10:52

to ja stwierdzam że zislandyzowanie i zgermanienie stworzy z nas bardów albo z przykładem Tolkiena najlepiej się rozsiąść wygodnie w fotelu przed kominkiem na kolana maszynę do pisania i tworzyć. Magie pisana czas zacząć:D

Zair Ugru-nad, dnia 02.12.2010 o godzinie 13:22

A ja mam pytanie „techniczne” do organizatorów – czy i jak zamierzacie wprowadzić anonimowość ocenianych prac w trakcie samego oceniania przez jury? Chodzi o to, aby mimowolnie i podświadomie nie sugerować się pseudonimem/imieniem i nazwiskiem autora.

I jeszcze jedna uwaga – drobna 😉 To słowo „dnia” przed podanymi terminami nadsyłania prac i podania wyników razi 😉 Wiadomo, że chodzi o dzień, bo określa go sama data, więc robi się masło maślane rodem z urzędniczych pism 😉

Pozdrowienia :)

Galadhorn, dnia 02.12.2010 o godzinie 23:10

Zair, co do drugiej uwagi… Nie ma problemu, mogę to zmienić, ale to „dnia” moim zdaniem nie jest niepoprawne.

Pierwsza uwaga słuszna, choć znając tych jurorów nie obawiałbym się w ogóle żadnej stronniczości. Ale zapytam koleżankę i kolegów i zdecydujemy jak to rozwiązać.

Zair Ugru-nad, dnia 03.12.2010 o godzinie 0:57

Po prostu z punktu widzenia logicznego to „dnia” nie ma sensu… My to u nas w pracy tępimy i osiągamy nawet sukcesy :)) Ale to tylko moje zawodowe czepialstwo 😉

A co do stronniczości – wyobraźcie sobie, że przysyła tekst Kasiopea 😉 Albo Silvana 😉 Nie ujmując niczego jury, uważam, że równe szanse zapewnia tylko anonimowość tekstów. Szczególnie w konkursie literackim, kiedy „odbiór” dzieła jest dłuższy czasowo niż fotografii czy innej pracy graficznej, bo równy jest czasowi czytania. No chyba, że podpis autora będzie umieszczony POD tekstem, żeby nie stwarzać jakichkolwiek sugestii i mętnych podświadomych głosów w stylu „ale to napisał ON/ONA”.

Nie chcę bynajmniej krytykować – konkurs fajny i temat super, ale moim zdaniem bezstronność powinna zostać wpisana w procedurę, a nie w osoby jury, bo żadna z nich, z całym szacunkiem, nie ma bezwzględnego kredytu zaufania.

Tornene, dnia 03.12.2010 o godzinie 21:34

Co do uwagi Zair – słusznie. Mogę zaproponować jedno rozwiązanie: Jury wybiera Męża zaufania / Damę tajemnicy i tworzy specjalny konkursowy mail, do którego hasło i dostęp będzie miała tylko wspomniana wyżej osoba. Tam będą spływać sukcesywnie wypociny konkursowiczów.

Kiedy minie termin nadsyłania prac wymieniona osoba skopiuje treść każdego dzieła (bez danych o autorze / autorce oczywiście) i

– umieści w jakimś ogólnodostępnym źródle online (docs.google.com?) podawszy linka jury…
– lub sklei z tego materiału zbiorczego worda i prześle na elendilion@elendilion.pl skąd każdy członek jury będzie mógł się z nim zaznajomić. Potem już tylko obrady i wybór…

Od razu zaznaczam – możliwe, że wezmę udział, więc a priori nie wchodzę w grę. Propozycja do przemyślenia.

Pozdrawiam.

dagobert, dnia 08.12.2010 o godzinie 18:10

Frapujące, ale jak zobaczyłem „system wartości” to mnie zmroziło brrr nie lubię pisać horrorów pod systemy wartości. A nihilizm melkoriański może być jako system wartości?

Galadhorn, dnia 14.12.2010 o godzinie 8:06

Dagobercie, jeżeli pisane jest to z punktu widzenia Melcora, oczywiście tak. Ważne, żeby literacki utwór był spójny pod tym względem.

Armehtar, dnia 27.12.2010 o godzinie 0:57

Piszcie, piszcie. Im większa konkurencja, tym większe poczucie satysfakcji dla zwycięzcy.
😀

Galadhorn, dnia 02.01.2011 o godzinie 12:11

Zaczynają nadchodzić prace! Zbierze je nasza kolażanka, nie-tolkienistka, i ona nada im godła, tak, żeby jurorzy nie znali autorów nadesłanych utworów.

Elendilion – Tolkienowski Serwis Informacyjny » Blog Archive » Konkurs trwa!, dnia 02.01.2011 o godzinie 12:35

[…] Nasz literacki konkurs “Tajemnica i groza w Śródziemiu” – na tolkienowską opowieść spod znaku ballady (w rozumieniu romantycznym), kryminału lub historii niesamowitej – wciąż trwa. Nadchodzą pierwsze prace – czekamy na kolejne! Przypominamy, że można je nadsyłać do 28 lutego b.r. Oto opis i regulamin konkursu – tutaj. […]

Konkurs literacki Elendilionu | Kocham Książki, dnia 05.01.2011 o godzinie 9:16

[…] Więcej informacji: Literacki Konkurs Elendilionu. „Tajemnica i groza w Śródziemiu” […]

Elendilion – Tolkienowski Serwis Informacyjny » Blog Archive » Konkurs trwa!, dnia 12.02.2011 o godzinie 10:29

[…] Nasz literacki konkurs “Tajemnica i groza w Śródziemiu” – na tolkienowską opowieść spod znaku ballady (w rozumieniu romantycznym), kryminału lub historii niesamowitej – wciąż trwa! Nadchodzą pierwsze prace – czekamy na kolejne! Przypominamy, że można je nadsyłać do 28 lutego b.r. Oto opis i regulamin konkursu – tutaj. […]

Ajwenhoł, dnia 15.02.2011 o godzinie 20:01

Jak mają być opisane prace? Dane autora mają znajdować się w pliku z tekstem, w mailu, czy w ogóle nigdzie ich nie zawierać, a organizatorzy po prostu odezwą się do nagrodzonych osób?

Galadhorn, dnia 15.02.2011 o godzinie 21:23

Nie zawieraj ich w tekście. Tylko w mailu. Nie w załączniku. My, jurorzy, nie mamy wejścia na konto, na które przychodzą prace. Naszej koleżance, Katarzynie, łatwiej będzie oznaczyć prace literami alfabetu, a my tak oznaczone prace otrzymamy do oceny.

Elendilion – Tolkienowski Serwis Informacyjny » Blog Archive » Nasz konkurs: koniec zbierania prac, dnia 01.03.2011 o godzinie 16:50

[…] Nasz literacki konkurs “Tajemnica i groza w Śródziemiu” – na tolkienowską opowieść spod znaku ballady (w rozumieniu romantycznym), kryminału lub historii niesamowitej – wciąż trwa! Nadchodzą pierwsze prace – czekamy na kolejne! Przypominamy, że można je nadsyłać do 28 lutego b.r. Oto opis i regulamin konkursu – tutaj. […]

Zostaw komentarz