Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Rzeźba Tolkiena, błogosławiony Kardynał i oczekiwany Papież

We wrześniu b.r. Papież Benedykt XVI przybędzie z wizytą apostolską do Wielkiej Brytanii. Wkroczy również na szlaki bliskie każdemu tolkieniście, odwiedzając dnia 19 września Birmingham i tamtejsze Oratorium, czyli ośrodek wspólnoty księży filipinów (oratorian), w którym swoje chrześcijańskie wychowanie na przełomie XIX i XX wieku pobierali dwaj mali chłopcy: Ronald Tolkien i jego brat, Hilary.

newmanentW ostatnim dniu brytyjskiej wizyty – 19 września o godzinie 10.00 w Birmingham, w podmiejskim Parku Cofton – Papież Benedykt XVI rozpocznie Mszę św., połączoną z beatyfikacją sługi Bożego kardynała Johna Henry’ego Newmana (na zdjęciu obok), odnowiciela katolicyzmu w Wielkiej Brytanii i założyciela Oratoriów w Oksfordzie, Londynie i Birmingham – w miejscach, z którymi związał się też wierny syn Kościoła katolickiego, J.R.R. Tolkien. Tego samego dnia po południu, Papież złoży też prywatną wizytę w Oratorium św. Filipa Nereusza w Edgbaston, na przedmieściach Birmingham. Będzie obecny w tym samym kościele, w którym służyli do Mszy dwaj mali ministranci – Ronald i Hilary Tolkienowie. Znajdzie się też w budynkach wspólnoty, do której należał ojciec Franciszek Ksawery Morgan, prawny opiekun i „anioł stróż” dorastających a wcześnie osieroconych braci. Cały program wizyty Benedykta XVI w Anglii i Szkocji znajdziecie na stronach Katolickiej Agencji Informacyjnej (tutaj).

Jest jeszcze jeden powód, dla którego wizyta z Birmingham może zainteresować tolkienistów – i to nie tylko tych, którzy dzielą tę samą wiarę,  którą wyznawał J.R.R. Tolkien…

sculptureChodzi o rzeźbę przyszłego błogosławionego kardynała Newmana (jej projekt po lewej). Jej autorem będzie… Timothy („Tim”) Tolkien, wnuk Hilarego Tolkiena, który był bratem Johna Ronalda Reuela (Timothy Tolkien jest dla J.R.R. Tolkiena po angielsku great-nephew, czyli „prabratankiem”; jego ojcem był Julian Tolkien, drugi syn Hilarego). Tim Tolkien (lat 47), uznany artysta-rzeźbiarz, autor znanego pomnika „Sentinel”, ale także pomysłodawca i twórca pomnika „Ent”, który znajdzie się w centrum angielskiego Moseley (zobacz stronę „Moseley Statue”), kończy już prace nad pomnikiem, przedstawiającym naturalnej wielkości postać siedzącego na krześle kardynała Newmana z piórem i książką. Rzeźba będzie wykonana ze stali i pokryta warstwą brązu – na Mszę beatyfikacyjną zostanie ona specjalnie „postarzona” chemicznie. Stanie ona na piaskowcowym postumencie tuż obok ołtarza beatyfikacyjnego w Parku Cofton. Tolkien, który wykonuje swoje dzieło razem z kowalem artystycznym, Chrisem Yeomansem, powiedział, że chciał sługę Bożego Newmana przedstawić bardziej jako uczonego i księdza niż kardynała. Tim Tolkien, syn Kościoła katolickiego, wkłada wiele serca w to dzieło. W wywiadzie powiedział:  „To dla mnie wielkie wyróżnienie. Papież nieczęsto do nas przyjeżdża, a do tego wszystko dzieje się w tym właśnie mieście”. Dzieło Tima Tolkiena będziemy mogli podziwiać w czasie relacji telewizyjnych z Birmingham. Rzeźba ma pozostać w mieście dzieciństwa Tolkiena. Lokalny Kościół liczy na to, że miejsca związane z postacią błogosławionego kardynała Newmana staną się celem chrześcijańskich pielgrzymek tak z Wielkiej Brytanii, jak i z zagranicy.

Naszych Gości zapraszamy do lektury następujących tematów na forum Elendilich: O. Franciszek Ksawery Morgan, ‚anioł stróż’ młodego Tolkiena (o prawnym opiekunie braci Tolkienów, ze zdjęciami z Oratorium w Birmingham); Młody Tolkien i duchowość Newmanowskiego Oratorium (o lekturze Apologia pro vita sua Newmana z tolkienowskiego punktu widzenia itd.); J.R.R. Tolkien i Kościół katolicki (o wierze Tolkiena).

Kategorie wpisu: Biografia Tolkiena, Wydarzenia

1 komentarz do wpisu "Rzeźba Tolkiena, błogosławiony Kardynał i oczekiwany Papież"

Elendilion – Tolkienowski Serwis Informacyjny » Blog Archive » Drzewiec z Moseley, dnia 18.09.2010 o godzinie 15:46

[…] Benedykta XVI kardynała J. H. Newmana (o pomniku tym i o rzeźbiarzu Timie Tolkienie pisaliśmy już tutaj; o wizycie Papieża w Wielkiej Brytanii na bieżąco informuje serwis KAI). Zobaczmy co się dzieje z […]

Zostaw komentarz