Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Festival in the Shire (Walia, 13-15 sierpnia 2010)

Wiadomość pojawiła się w serwisie 18 listopada 2009 r.

W walijskiej miejscowości Machynlleth już jutro zaczyna się niezwykły festiwal. Zbiorą się oto miłośnicy Tolkiena ze Zjednoczonego Królestwa i całego Szerokiego Świata. Długo wyczekiwany Festiwal w Shire (ang. Festival in the Shire, wal. Gŵyl yn y Sir) czas zacząć! Wpierw jednak odwiedźmy stronę internetową imprezy.

Uczestnicy festiwalu nie tylko spotkają specjalnie zaproszonych gości (o których niżej), nie tylko zobaczyć będą mogli wspaniałe kolekcje tolkienowskie – po raz pierwszy na takiej imprezie będzie można wziąć na przykład udział w 14-godzinnym kursie języka walijskiego, którego fonologia była podstawą dla stworzenia przez Tolkiena szlachetnej mowy Elfów Szarych – sindarinu. To dlatego serwis SaySomethinginWelsh.com zaoferował miłośnikom Tolkiena niezrównaną okazję poznania języka Walijczyków.

The Festival in the Shire odbędzie się na terenie zabytkowej posiadłości Y Plas oraz na gruntach miejscowości Machynlleth od 13 do 15 sierpnia 2010 r.  Przygotowuje się na tę okazję wiele różnych imprez, np. poważną konferencję tolkienowską z udziałem takich tolkienowskich sław jak Douglas A. Anderson, Colin Duriez, Verlyn Flieger, John Garth, Tom Shippey. Prace swe wystawiać będą tacy artyści jak: Ruth Lacon, Ted Nasmith, Roger Garland i Jef Murray.

Konferencja nosić będzie tytuł „Walijskie wpływy w twórczości J.R.R. Tolkiena” (ang. Welsh Influences in the Works of J.R.R. Tolkien). Wstęp na trzydniową konferencję jest dość drogi: 200,- funtów w dniu imprezy, 150,- funtów, jeżeli uczestnik zarejestruje się do 1 stycznia 2010. Cena ta obejmuje całość festiwalu z wyjątkiem wstępu na Wystawę Kolekcjonerów (ang. Collectors Exposition).

Wystawa Kolekcjonerów to niezwykła okazja aby w jednym miejscu obejrzeć najcenniejsze i najrzadsze tolkienalia. Wśród zebranych eksponatów znajdą się oryginalne prace wielu artystów. Samych artystów będzie można na imprezie spotkać! Wystawione zostaną dzieła takich twórców jak Ivan Cavini, Roger Garland, Michael Hague, John Howe, Ruth Lacon, Alan Lee, Angelo Montanini, Jef Murray, Ted Nasmith i Peter Pracownik. Wystawa to niejako odrębna część festiwalu. Niestety tu też będzie wstęp płatny. Jednodniowy bilet to 50,- funtów, a bilet trzydniowy to 100,- funtów.

Oprócz tych dużych części festiwalu przewiduje się też pokazy muzyczne i taneczne, konkursy strojów fantastycznych i historyczych, gry terenowe i RPG, liczne konkursy, spotkania z żywym słowem.

Coś miłego dla każdego wieku i każdego poziomu zainteresowania Tolkienem. Niestety impreza nie na każdą kieszeń!

Więcej szczegółów na stronie Festival in the Shire.

Kategorie wpisu: Fandom tolkienowski, Wydarzenia

6 Komentarzy do wpisu "Festival in the Shire (Walia, 13-15 sierpnia 2010)"

Venea, dnia 18.11.2009 o godzinie 20:23

hmmmm kuszące, choc drogie.. ale do sierpnia jeszcze daleko

Elendilion – Tolkienowski Serwis Informacyjny » Blog Archive » This cannot be Elvish, dnia 18.11.2009 o godzinie 21:39

[…] the “Elvish logo” (see left) of the Festival in the Shire (here we’re writing about it in Eastron/Polish) we have found out that its text: Estivalfu niet […]

Telperion, dnia 19.11.2009 o godzinie 23:05

Chyba się wybiorę, szczególnie z uwagi na bardzo ciekawych gości. No i walijski akcent…. 😀
Dzięki za newsa!

Galadhorn, dnia 19.11.2009 o godzinie 23:41

Chętnie bym poleciał do Cardiff i potem pojechał do Machynlleth, ale oni nie mają miłosierdzia jeżeli chodzi o koszty… Telperionie, jeżeli tam będziesz, liczymy na reportaż!

Hail Tolkien!

Elendilion – Tolkienowski Serwis Informacyjny » Blog Archive » Hobbit znowu na deskach teatru, dnia 23.11.2009 o godzinie 11:41

[…] ostatnio wzmiankowaliśmy aż dwukrotnie w związku z letnim “Festiwalem w Shire” – tu i tu) stołeczny teatr zaprasza na swoje zimowe spektakle na podstawie Hobbita. Ponoć ta teatralna […]

Galadhorn, dnia 12.08.2010 o godzinie 18:27

Ciekawe czy ktoś z naszych Czytelników wybiera się na Festiwal?

Zostaw komentarz