Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Najstarsze drzewa naszego Śródziemia

old-treeDwa lata temu pisaliśmy o drzewie prawie tak starym jak Tolkienowy Drzewiec (patrz tutaj). Dziś odsyłamy Was do ciekawego tekstu o innych drzewnych Matuzalemach.

Witryna Wired Science zaprezentowała wczoraj tekst pt. „The Oldest Trees on the Planet” (‚Najstarsze drzewa na naszej planecie’). Obecnie notuje się około 50 drzew, które liczą więcej niż tysiąc lat, ale takich pradawnych roślin może być na ziemi znacznie więcej. Na przykład sosna długowieczna i sosna oścista po osiągnięciu 3 tys. lat życia wzrastają wciąż w tym samym tempie, jak ich stuletnie siostry. Istnieją też gatunki, które są praktycznie nieśmiertelne, tworząc całe kolonie drzewek-odszczepek, identycznych genetycznie – wówczas mały zagajnik składa się z licznych drzew posiadających ten sam system korzeniowy. O takich drzewach pisano dwa lata temu w prasie. W środkowej Szwecji, w górzystej krainie Dalarna, na górze Fulu odkryto kolonię drzew, której korzenie liczą sobie… 10 tys. lat! W artykule zamieszczonym przez Wired Science przeczytacie o (i zobaczycie zdjęcia) niektórych najstarszych drzew na naszej planecie. Są to: (1) Pando, kolonia drzew ze wspólnym systemem korzeni (Utah, USA), które są organizmem o największej masie na ziemi (6615 ton) – organizm ten liczy prawdopodobnie około miliona (sic!) lat; (2) Methuselah (Matuzalem) to najstarsze znane pojedyncze drzewo na ziemi. Rośnie 3300 m n.p.m. w Parku Narodowym Inyo w Kalifornii. Jego wiek to 4765 lat; (3) Zoroastrian Sarv (Sarv-e-Abarkooh, Zaratusztriański Sarv) ma około 4 tys. lat. Rośnie w Abarkooh w Iranie. Jest najstarszym znanym drzewem w Azji; (4) Llangernyw Yew (Cis z Llangernyw, Walia) wyrósł z ziemi w epoce brązu, około 3-4 tys. lat temu; (5) Alerce Tree rośnie w Andach w Chile. Ma 3620 lat i jest drugim najstarszym drzewem na świecie, którego wiek dokładnie ustalono. W artykule przeczytacie też o Senatorze (Kalifornia, USA), Jōmon Sugi (Japonia), sekwoi Generale Shermanie (Kalifornia, USA), Te Matua Ngahere (Nowa Zelandia), jałowcu Jardine (Utah, USA), Kongeegen (Dania) i in.

Kategorie wpisu: Informacje medialne

3 Komentarzy do wpisu "Najstarsze drzewa naszego Śródziemia"

tallis, dnia 19.03.2010 o godzinie 3:25

Piękne te drzewa. Wiedziałam, że gdzieś było kilka najstarszych ale nie sądziłam, że jest ich tak wiele. Lubię drzewa – może nie mam aż takiego chyzia jak Tolkien,L:) ale jak tylko wchodzę na flickra to oglądam dużo drzewiastych widoków.
poz :)
tal

Telperion, dnia 19.03.2010 o godzinie 18:02

Ja mam wyjątkową słabość do drzew, dopóki stoją tacy strażnicy w lasach i na pustkowiach, pozostaje jeszcze nadzieja.. 😀 Widziałem olbrzymie i stare drzewa w Kanadzie, obcowanie w towarzystwie tysiącletniego cedru sprawia, że dostaję dreszczy… Dzięki za tego ciekawego newsa!
Jeszcze krótki cytat:

A vanimar, vanimálion nostari! Smutno, że spotykamy się po raz drugi dopiero teraz, kiedy wszystko się kończy. Bo świat się zmienia. Czuję to w smaku wody i ziemi, i powietrza. Nie mam nadziei, żebyśmy się jeszcze kiedyś mogli zobaczyć.
-Nie wiem co ci odpowiedzieć, Najstarszy! – rzekł Celeborn.

Galadhorn, dnia 20.03.2010 o godzinie 21:34

Telperionie, jaki piękny komentarz.

Pozdrowienia dla wszystkich Aldandilich ‚Miłośników Drzew’. U mnie na osiedlu niestety wycięto właśnie kilka drzewek, więc nie miały szans osiągnąć tysięcy lat. Za to zostawiono Pijaczkowy Zagajnik, w którym spotykają się osiedlowe męty. Przydałby się tam Pasterz Drzew, żeby pognać to orkowe towarzystwo.

Jadę jutro w Beskidy szukać kolejnych oznak wiosny… i bardzo starych Drzew.

:-) Galadhorn = gala-dhorn = galadh-orn ‚drzewo rozłożyste’ + ‚drzewo wysokie’ = galadh dhorn ‚drzewo mocne’

Zostaw komentarz