Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Drzewo stare tak prawie jak Drzewiec

Las świerkowyDzisiejsza Rzeczpospolita informuje o odkryciu najstarszego drzewa żyjącego współcześnie na świecie. Chodzi o świerk, który rośnie w środkowej Szwecji, w górzystej krainie Dalarna wśród innych podobnie starych drzew na górze Fulu. Ten stary prawie jak Tolkienowski Drzewiec (ok. 10 tys. lat) okaz znaleźli naukowcy z Umea University. Jak ustalono metodą radiowęglową, szwedzki świerk zapuścił swoje korzenie prawdopodobnie około 7542 r. przed Chrystusem, czyli około 9550 lat temu! Żyje zatem od czasów, gdy nie było jeszcze kultur Mezopotamii, pisma itd. Ludzie w tamtym czasie rozpoczynali właśnie swoją erę neolityczną. Do tej pory za najstarsze uważano sekwoje w Ameryce Północnej, datowane na 4-5 tys. lat. Do tej pory uważano też, że świerki pojawiły się w Skandynawii znacznie później. A może ów świerk pamięta jeszcze wydarzenia Wojny o Pierścień (znamy wypowiedź Tolkiena, w której umieszcza on Wojnę o Pierścień około 6 tys. lat temu)? Tolkien na pewno by się zainteresował tą informacją…

Angielskie słowo spruce ‚świerk’ pochodzi od polskiego S PRUS (‚z Prus’) rytego przed kilkuset laty na pniach świerkowych wysyłanych do Anglii z polskich lasów poprzez port w Gdańsku.

Kategorie wpisu: Informacje medialne

3 Komentarzy do wpisu "Drzewo stare tak prawie jak Drzewiec"

Ivellios, dnia 19.04.2008 o godzinie 19:23

” (znamy wypowiedź Tolkiena, w której umieszcza on Wojnę o Pierścień około 6 tys. lat temu)”

Mógłby ktoś coś więcej na ten temat mi podesłać? Albo link na forum! Bo w zasadzie coś kiedyś obiło się mi o uszy, ale nie zagłębiałem tematu!

TAO, dnia 22.04.2008 o godzinie 15:45

Piękne zdjęcie, szkoda, że niewiele ma wspólnego z tematem. Niestety, materiały gazetowe są często nadmiernie skrótowe, więc bałamutne. Przede wszystkim metoda radiowęglową nie można ustalić wieku organizmu żyjącego, a tylko wiek (czas śmierci) już obumarłego. Z dokładniejszych opisów wynika, że wiek świerków z Dalarna (duża ich grupa ma wiele tysięcy lat) odnosi się nie do pni (drzew w potocznym rozumieniu), ale do systemów korzeniowych. Pnie świerków żyją do 600 lat, ale ich korzenie mogą wydawać pnie kolejnej generacji. I dzięki temu ustalono wiek tych drzew (systemów, nie pni): porównując kod genetyczny współczesnych igieł i szyszek z wydobytym z obumarłych pni, datowanych metoda radiowęglową. Okazał się identyczny (dla poszczególnych drzew), co pozwoliło stwierdzić ich tożsamość. I to jest może bardziej piękniejsze, bardziej tolkienowskie, niż konkurowanie z sekwojami na ich polu.

Elendilion – Tolkienowski Serwis Informacyjny » Blog Archive » Najstarsze drzewa naszego Śródziemia, dnia 18.03.2010 o godzinie 23:57

[…] lata temu pisaliśmy o drzewie prawie tak starym jak Tolkienowy Drzewiec (patrz tutaj). Dziś odsyłamy Was do ciekawego tekstu o innych drzewnych […]

Zostaw komentarz