Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Tolkienowski Facebook zaprasza!

Źródło:  Tolkien Library

Facebook wciągnął już 175 mln ludzi na świecie. Każdego dnia loguje się w nim 18 mln ludzi. Jest obecnie największym portalem społecznościowym na świecie (dane z Wprost z 19 kwietnia 2009). Pisaliśmy już o Facebooku (dalej FB; tłum. pol. ‚księga twarzy’; w quenya zaryzykowałym tłumaczenie Antaparma) tutaj w listopadzie ubiegłego roku w związku z ciekawym Projektem Palantir. Dziś przyjrzymy się społeczności tolkienistów na Facebooku. Poniżej znadziecie streszczenie tekstu Pietera Colliera (tu jego profil na FB) z The Tolkien Library: Tolkien fans unite at Facebook and Twitter.

Miłośnicy Tolkiena mogą się spotykać na rozmaite sposoby. Jednym z nich jest uczestnictwo w imprezach organizowanych przez lokalną grupę lub stowarzyszenie tolkienowskie, wyjazd na jakąś wystawę tolkienowską lub na konferencje organizowane przez fanów na całym świecie. Istnieją liczne strony internetowe poświęcone Tolkienowi, a także tolkienowskie grupy dyskusyjne. A jednak większość witryn ma jakąś swoją specjalizację – istnieją miejsca dla kolekcjonerów tolkienowskich, strony poświęcone sztuce, encyklopedie, strony filmowe albo poświęcone lingwistyce tolkienowskiej.  Niewiele jest miejsc, które godzą wszystkie te zagadnienia.

W chwili obecnej szczególnym miejscem tego typu jest Facebook – idealne medium dla tolkienistów, którzy szukają ludzi o podobnych zainteresowaniach, zamieszkujących najdalsze nawet miejsca globu.  To tam znaleźć można nowych znajomych i przyjaciół oraz stale śledzić ich tolkienowską aktywność. Wiele stowarzyszeń tolkienowskich założyło na Facebooku swoje grupy i wielu miłośników Tolkiena do nich dołączyło. Poniżej podajemy listę takich grup. Może polskie stowarzyszenia, jak Sekcja Tolkienowska ŚKF (znana na świecie jako Polish Tolkien Society) również pójdą tą drogą?

fbtlZobaczmy jak na FB funkcjonuje słynna strona tolkienowska Tolkien Library. Jakiś czas temu Pieter Collier założył na FB grupę Tolkien Library i do dziś dołączyło do niej 222 członków (ta liczba ciągle się zmienia). W ten sposób Facebook stał się miejscem, w którym dyskutuje się na temat najnowszych informacji. Pieter przekazuje członkom grupy najnowsze wieści (które zbiera w całej sieci – świetne źródło dla wszelkich dziennikarzy w serwisach tolkienowskich), wstawia obrazy, filmy – serwis daje mnóstwo możliwości (jest pod tym względem dużo lepiej wyposażony niż rodzima Nasza Klasa).

Dlaczego Facebook jest tak ważny dla całej społeczności tolkienowskiej?  Jak pisaliśmy wyżej, serwis przyciągnął już prawie 200 mln ludzi, w tym okoł 62 mln spoza USA, gdzie serwis został zapoczątkowany (wpierw jako witryna dla amerykańskich studentów założona przez Marka Zuckerberga). W ostatnich miesiącach serwis przeżywa prawdziwy boom – również w Polsce, gdzie w wielu mediach mówi się i pisze o FB coraz częściej.

Facebook zdaje się być prekursorem czegoś, co Collier nazywa po angielsku mass interpersonal persuasion (‚masowy wpływ interpersonalny’).  Jest to zjawisko nowe i chyba najważniejsze w dziedzinie mediów od czasu, gdy pierwszym masowym medium stało się ponad 100 lat temu radio.  Telewizja przejęła i rozszerzyła funkcje radia, ale dziś dzięki takim mediom jak Facebook na gusty i działania wpływa znajomy piszący do znajomego. Wpływ jest dużo bardziej osobisty i interpersonalny.  Dziś stowarzyszenia tolkienowskie, tolkienowskie witryny, badacze i artyści docierają do ludzi w zupełnie nowy sposób. Dużo szybciej i z dużo mniejszymi kosztami własnymi.

Oto lista tolkienowskich grup na Facebooku:

Tolkien Library – Facebook
Tolkien Library – Twitter
Pieter Collier – Facebook

International Tolkien Fellowship – Facebook
The Tolkien Society
– Facebook
Mythopoeic Society
– Facebook
Tolkien Genootschap Unquendor
– Facebook

Heren Istarion: The Northeast Tolkien Society
– Facebook
Deutsche Tolkien Gesellschaft – Facebook
Suomen Tolkien-seura ry. – Facebook
Sociedad Tolkien Chilena – Facebook
Slovenian Tolkien Society Gil-galad – Facebook
Sociedad Tolkien Española Gil-galad – Facebook
Greek Tolkien Society – Facebook
Società Tolkieniana Italiana – Facebook
The Philippine Tolkien Society – Facebook
Asociación Tolkien Argentina – Facebook
Eorlingas: The Indonesian Tolkien Society – Facebook
Sociedad Tolkien Uruguaya – Facebook
TolkienPeru – Facebook
Wellinghall Smial – The Toronto Tolkien Society – Facebook

Kategorie wpisu: Fandom tolkienowski, Tolkienowski internet

7 Komentarzy do wpisu "Tolkienowski Facebook zaprasza!"

Nero, dnia 16.04.2009 o godzinie 14:29

Może ktoś zrobi Elendilową grupę? Bo Polaków to jakoś nie widzę…

zx, dnia 16.04.2009 o godzinie 20:52

No to nie Elendiliwą a krajową może. Nie rozczłonkowujmy tego znowu.

Galadhorn, dnia 16.04.2009 o godzinie 21:05

Sztucznej jedności nie zbuduje się również na Facebooku. Jestem jak najbardziej za stworzeniem grupy elendilowo-elendilionowej. I zrobimy to w najbliższych dniach.

Conducator, dnia 18.04.2009 o godzinie 0:13

A ja na pewno dołączę :)

Nero, dnia 04.05.2009 o godzinie 21:06

RS założył elendilową grupę na Facebooku. Oto jej adres – http://www.facebook.com/group.php?gid=77862648735

Elendilion – Tolkienowski Serwis Informacyjny » Blog Archive » Tolk Folk na Facebooku, dnia 16.03.2010 o godzinie 9:17

[…] tolkienowskim obliczu znanego portalu społecznościowego Facebook już pisaliśmy. Od tamtego czasu w ramach serwisu z pewnością powstało wiele nowych grup i stron, mniej lub […]

Elendilion – Tolkienowski Serwis Informacyjny » Blog Archive » Najaktwyniejsi tolkieniści na Fejsie, dnia 18.02.2011 o godzinie 11:20

[…] społecznościowym Facebook swoje tzw. fan-pages. O tym zjawisku pisaliśmy już w naszym serwisie (tutaj i tutaj). Sami też posiadamy własną stronę na FB (oto ona – […]

Zostaw komentarz