Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Ile lembasów trzeba do Mordoru?

Załóżmy, że wybieramy się na wycieczkę z Rivendell do Mordoru śladami Froda. Podróż taka wymaga wielu przygotowań, bo trasa z pewnością nie jest łatwa. Poza odpowiednimi butami podróżnymi, mapami, książkami, nie można zapomnieć o żywności na drogę. Każdy znający Władcę Pierścieni wie, że w Śródziemu najbardziej przydadzą się do tego lembasy – są pożywne, nie zajmują dużo miejsca, wolno się psują. Ale ile dokładnie lembasów potrzeba? I tu z pomocą przychodzi nam nauka!

Skye Sonja Rosetti i Krisho Manaharan z Centrum Nauk Międzydyscyplinarnych (The Centre for Interdisciplinary Science) Uniwerystetu w Leicester usiedli nad problemem i napisali pracę: Simply Walking into Mordor: How Much Lembas Would the Fellowship Have Needed? (Po prostu wchodząc do Mordoru: Ile lembasów potrzebowałaby Drużyna Pierścienia). Wniosek z niej jest następujący: zakładając, że cała Drużyna, bez żadnych walk po drodze, bez śmierci Boromira itp. pójdzie razem z Frodem do Mordoru, będzie potrzebować 675 lembasów. Skąd ten rezultat?

Na początku trzeba sięgnąć do innej pracy tych samych autorów: Modelling the BMR of Species in Middle-Earth (Modelowanie podstawowej przemiany materii gatunków w Śródziemiu). Zaczęli w niej od przypisania każdemu z Wolnych Ludów Śródziemia zwierzęcego odpowiednika z naszego świata, o podobnych zwyczajach żywieniowych i cechach fizycznych: elfy – sarna europejska (Capreolus capreolus), ludzie – lis rudy (Vulpes vulpes), hobbici – Cercartetus concinnus, gatunek blisko spokrewniony z pałaneczką gruboogonową (którego polskiej nazwy niestety nie udało mi się ustalić). Krasnoludy zostały uznane za wysokich hobbitów. Następnie autorzy policzyli średnie zapotrzebowanie kaloryczne przypadające na kilogram masy ciała i stosując je do średnich wymiarów ras opisanych w książce otrzymano następujące wyniki:
Elfy: 1416,95 kcal/dzień
Ludzie: 1702,26 kcal/dzień
Hobbici: 1818,61 kcal/dzień
Krasnoludy: 2349,52 kcal/dzień

Następnie autorzy pracy musieli przeanalizować trasę. Zaczęli od przypisania poszczególnym odcinkom trasy stopnia trudności (Rivendell – Eregion: łatwy, Eregion – komanta Mazarbul: trudny, Lothlorien: odpoczynek), by uwzględnić, że czasami zapotrzebowanie na kalorie było większe. Czyniąc założenia ile czasu dziennie drużyna mogła wędrować a ile potrzebowała na odpoczynek, uzyskali łącznie 1 780 214,59 kcal niezbędnych by odbyć na całą podróż. Na podstawie opisów w książce wartość energetyczną jednego lembasu oszacowali na 2638,50 kcal. Co już wprost prowadzi do wspomnianych 675 lembasów: 304 dla czterech hobbitów, 214 dla Gandalfa, Aragorn i Boromir, 60 dla Legolas pod otwartym niebem i 99 dla Gimliego w jego kamiennych pałacach, na wycieczkę do Krainy Mordor, gdzie zaległy cienie.

Obie prace, opublikowane w Journal of Interdisciplinary Science Topics, znajdziecie tu (po angielsku):
Modelling the BMR of Species in Middle-Earth
Simply Walking into Mordor: How Much Lembas Would the Fellowship Have Needed?

Kategorie wpisu: Fandom tolkienowski, Tolkienowski internet, Twórczość fanów

1 komentarz do wpisu "Ile lembasów trzeba do Mordoru?"

magdalena, dnia 06.09.2015 o godzinie 11:43

Bardzo ciekawa informacja. Ciekawe jest porównanie członków drużyny do gatunków zwierząt. :)

Zostaw komentarz