Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Hołd Farmerowi Maggotowi w Bamfurlong


Szybki tolkienowski quiz: Co to jest Bamfurlong? Jeżeli odpowiedzieliście, że nazwa gospodarstwa Farmera Maggota, odpowiedzieliście jak najbardziej poprawnie. Ale to także wieś w Gloucestershire, w Anglii. Jeden z mieszkańców tego drugiego Bamfurlong, ogrodnik Chris Evans, zauważył identyczność nazw i postanowił upamiętnić jakoś Maggota. Dlatego wyrzeźbił poświęcony mu łuk i ustawił go w pobliżu swojego domu.

Jak mówi Chris Evans:

Farmer Maggot odgrywa krótką rolę w książkach, ale jest jednym z ważniejszych bohaterów, ponieważ pozwala opowieści się rozwinąć, pomagając hobbitom w ucieczce. Jak wielu nastolatków, czytałem książkę mając około 15 lat i nigdy nie zapomniałem wzmianki o Bamfurlong. O ile wiem, to jedyny wiejski obszar nazwany Bamfurlong w kraju i, jak w książce, jest nisko położony i podmokły. Okoliczne pola są znane z pieczarek, a ludzie mieszkający niedaleko nas należą do rodziny Buckland, która mieszka tu od pokoleń. Wydaje się nieuniknione, że Tolkien kiedyś odwiedził to miejsce.

Czy Tolkien rzeczywiście odwiedził Bamfurlong, tego nie wiemy. Może o nim słyszał. Ale na pewno przybyło nam kolejne tolkienowskie miejsce na mapie.

Źródło: Gloucester Citizen

Kategorie wpisu: Fandom tolkienowski, Twórczość fanów

Brak komentarzy do wpisu "Hołd Farmerowi Maggotowi w Bamfurlong"

Zostaw komentarz