Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Dziewiętnasty Aiglos już w sprzedaży

Z przyjemności ogłaszamy, że dziewiętnasty numer rocznika tolkienowskiego Aiglos jest już dostępny. Poniżej prezentujemy wstępniak ze strony http://aiglos.tolkien.com.pl oraz spis treści:

Oddajemy w Wasze ręce dziewiętnasty numer Almanachu Tolkienowskiego Aiglos. Tym razem polecamy Waszej uwadze pięć artykułów. O konstrukcji Silmarillionu i jego rozwojowym potencjale pisze Michał Leśniewski ‚M.L’, natomiast goszcząca powtórnie na naszych łamach Renata Leśniakiewicz-Drzymała porusza temat symboliki kamieni szlachetnych wprawionych w elfie Pierścienie Władzy. Kulisy bardzo ciekawego żartu filologicznego oksfordzkiego profesora zaprezentuje Wam dr Maria Błaszkiewicz, wyobraźnię i poglądy twórcze J.R.R. Tolkiena nakreśla krótko Anna Adamczyk-Śliwińska ‚Nifrodel’.

Witamy na naszych łamach Barbarę Cecylię Liwo ‚Marę’, która przeprowadziła udane śledztwo i proces o ustalenie ojcostwa Gil-Galada.

Kontynuujemy nasze redakcyjne rozważania i oceny adaptacji filmowej Hobbita. Pod nasze redakcyjne szkiełko i oko trafiły wersja kinowa Pustkowia Smauga oraz wersja rozszerzona poprzedzającej go części Hobbit: Niezwykła podróż.

Gościem numeru, z którym przeprowadziliśmy wywiad, jest współtwórca dynamicznie rozwijającego się wydawnictwa tolkienowskiego Walking Tree Publishers, Peter Buchs.

Polecamy Wam również podsumowanie ubiegłego roku w krajowej i światowej tolkienistyce, a także recenzje polskojęzycznych i anglojęzycznych publikacji. Oprócz tolkienowskich tekstów badawczych zaopiniowaliśmy również ciekawe albumy z grafiką.

Miłośników twórczości pisarskiej i rysunkowej Kasiopei ucieszy zapewne wiadomość o nowych żartach rysunkowych. Do grona rysunkowych satyryków dołączył Jakub Tymiński ‚Ominous’. Hobbicka krzyżówka czeka na śmiałków, którzy chcieliby zmierzyć się z Gollumem w grze w zagadki.

W składzie redakcji Aiglosa nastąpiły małe zmiany. Jest nam ogromnie miło powitać w szeregach Karolinę Węgrzyn ‚Sirielle’, która wspiera stronę graficzną pisma, natomiast Zosia Stanecka ‚Nasturcja Gamgee’ przeniosła się do stałych współpracowników almanachu. Cieszymy się, że mimo mniejszych możliwości czasowych nadal jest z nami.

W pracach nad Aiglosem nr 19 brali udział: Marcin Gugulski ‚Denethor’, Janina Stasiszyn ‚Miriel’, Tekla Cichocka ,Tici’ oraz Tadeusz Andrzej Olszański ,Halbarad Dúnadan’. Bardzo dziękujemy! Do naszych stałych współpracowników dołączył Jakub Tymiński ‚Ominous’. Serdecznie witamy!

Czekamy stale na listy i opinie czytelników. Jesteśmy ciekawi Waszych wrażeń z lektury rocznika.

Serdecznie pozdrawiamy,
Anar caluva tielyanna!
Redakcja

Artykuły i eseje

 • O konstruowaniu Silmarillionu słów kilka, czyli jak wygląda, jak może wyglądać i jak powinien wyglądać Silmarillion – Michał Leśniewski ‚M.L.’
 • Trzy Pierścienie dla królów elfów pod otwartym niebem… Symbolika kamieni szlachetnych wprawionych w elfie Pierścienie Władzy – Renata Leśniakiewicz-Drzymała
 • Tolkienowska Mythopoeia – Bóg, świat i Człowiek? – Jakub Z. Lichański
 • W kuźni fantazji J.R.R Tolkiena – Anna Adamczyk-Śliwińska ‚Nifrodel’
 • Co tu zrobić z tym Hobbitem, czyli krótki szkic o żarcie filologa – Maria Błaszkiewicz
 • Gil-galad – proces o ustalenie ojcostwa – Barbara Cecylia ‚Mara’ Liwo

Wywiady, recenzje i polemiki

 • Wywiad z Peterem Buchsem – Agnieszka Sylwanowicz ‚Evermind HS Took’ i Karolina Stopa-Olszańska ‚Melinir’
 • Hobbit: Pustkowie Smauga Petera Jacksona – wielogłos redakcyjny
 • O, What a Tangled Web (‚O, jakże splątana sieć’) – Recenzja książki O What a Tangled Web: Tolkien and Medieval Literature – A View from Poland – Nancy Martsch
 • Niosły go wiatry wojskowych decyzji (szkoda, że przyniosły i do nas) – Recenzja książki Colina Durieza Tolkien. Niezwykła biografia twórcy Środziemia – Tadeusz Andrzej Olszański ‚Halbarad Dúnadan’
 • Upadek Artura – Recenzja książki J.R.R. Tolkiena Upadek króla Artura – Tadeusz Andrzej Olszański ‚Halbarad Dúnadan’
 • Dążenie do perfekcji – czyli recenzja fanowskiego Silmarillionu J.R.R. Tolkiena – Jakub Tymiński ‚Ominous’

Numer dodatkowo zawiera hobbicką minikrzyżówkę genealogiczną zaprojektowaną przez Karolinę Stopę-Olszańską ‘Melinir’ oraz wieści z tolkienistyki w kraju i na świecie. Za ilustracje odpowiadają: Anna Michelidaki ‚Annoulaki’, Beata Chęcińska ‚beatha’, ‚Kasiopea’, Emma Harrison ‚Emma-Hobbit’, Monika Kowalska ‚Sędziwojka’, Franziska Pietschmann ‚Eirieniel’, Jakub Tymiński ‚Ominous’, Juliana Pinho, Karolina Stopa-Olszańska ‚Melinir’, Katarzyna Klimowska ‚Paciorek’, M. Angels Tejero Iborra ‚shyangell’, Paulina Konratowicz ‚Kaile’, Olga Levina ‚SceithAilm’, Basia Śliwińska, Katarzyna Wojdak ‚Avari’, Turner Mohan’, Ulla Thynell, ‚Zdrava’

Kategorie wpisu: Fandom tolkienowski, Informacje medialne, Nowości wydawnicze, Tolkienowski internet, Twórczość fanów

3 Komentarzy do wpisu "Dziewiętnasty Aiglos już w sprzedaży"

MumakiL, dnia 15.10.2014 o godzinie 8:39

Tak wiem, że to co zaraz napiszę, jest nie fajne, nie na miejscu, niegrzeczne i niekulturalne. A mimo to napiszę, bo zamiatanie pod dywan odczuć pozytywnych czy negatywnych w dłuższej perspektywie nikomu i niczemu nie służy.

Dlatego zapytam: gdzie są Ci, którzy wieszczyli, że dobrze będzie jeżeli się nam uda wypuścić pięć numerów?

Nie wiem ile jeszcze „Aiglos” będzie istniał, okaże się, ale mam nadzieję, że jeszcze trochę będzie trwał, choć nie ukrywam, że zainteresowanie Tolkienem, a co z tego wynika także pismem jest coraz mniejsze. Tym niemniej ciągle sprzedajemy ponad 100 egzemplarzy każdego numeru.

Lord Ya, dnia 15.10.2014 o godzinie 21:18

MumakiLu, nie powiem gdzie są te osoby, bo prawdopodobnie nie miałem okazji czytać ich opinii, bo za późno zacząłem działać w fandomie i Aiglos był już wtedy liczącą się marką. Ale wiem, że podobnie mówiono o Elendilionie (i nie, to nie jest żaden przytyk w niczyją stronę). Żeby nie popadać w hurraoptymizm itp. I o wielu innych ciekawych inicjatywach. Z których wiele upadło, czasami wróciło na moment by znów upaść. Czasami nawet o nich tak nie mówiono, przynajmniej ja nie trafiłem na takie komentarze, a i tak znikały. Oczywiście, zbytni pesymizm nie wniesie nic dobrego do inicjatyw fanowskich, ale cóż, czasami trzeba mieć naprawdę sporo zapału, by zaistnieć na stałe, by wydać więcej niż jeden czy dwa numery fanzinu. Trzeba się liczyć z tym, że będzie sporo pracy, trzeba będzie poświęcić własny czas, którego czasami wśród innych obowiązków nie ma za wiele. I, co ważne, że rynek się zmienia, to już nie są tak dobre czasy jak bezpośrednio po filmach. Ale jak najbardziej trzeba próbować. Wam się z Aiglosem udało, a właściwie dalej się udaje. Wykonujecie kawał dobrej roboty i udowadniacie, że jest w fandomie jeszcze miejsce dla tolkienistów z zapałem i chęcią działania. I życzę, by trwało to jak najdłużej.

MumakiL, dnia 18.10.2014 o godzinie 18:57

„Oczywiście, zbytni pesymizm nie wniesie nic dobrego do inicjatyw fanowskich, ale cóż, czasami trzeba mieć naprawdę sporo zapału, by zaistnieć na stałe, by wydać więcej niż jeden czy dwa numery fanzinu. Trzeba się liczyć z tym, że będzie sporo pracy, trzeba będzie poświęcić własny czas, którego czasami wśród innych obowiązków nie ma za wiele”.

I co by tu powiedzieć, zostaje tylko jedno – AMEN!!!

Zostaw komentarz