Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Valarowie wstrząsnęli Worldconem

Aratalindalë - VardaMinął już miesiąc od jednego z najważniejszych światowych konwentów, Worldconu, który w tym roku odbywał się w Londynie, od 14 do 18 sierpnia. Krążące po polskim fandomie plotki wskazują raczej, że program tolkienowski nie był szczególnie zachwycający, przynajmniej w porównaniu z pozostałymi wydarzeniami odbywającymi się w tym samym czasie, ale nie można powiedzieć, że tolkieniści pozostali niezauważeni. Pokazali się, i to z niemałym sukcesem, na Maskaradzie (gdzie indziej zostałaby nazwana cosplayem). Uczestnicy przygotowywali stroje postaci znanych z literatury i filmów z szeroko pojętej fantastyki, prezentowali je publiczności, następnie zostały wręczane nagrody w przeróżnych kategoriach i na różnych poziomach. Grupa przedstawicieli Tolkien Society wykonała stroje nie kogo innego jak samych Valarów i w pokazie nazwanym Aratalindalë zdobyła nagrody na poziomie Mistrzowskim w kategoriach: Najlepsze Wykonanie, Najlepsza Prezentacja oraz nagrodę główną.

Przed Tolkien Society stało o tyle trudne zdanie, że Valarowie nie mają jeszcze utrwalonego rozpoznawalnego wizerunku. Na pewno nie można zaczerpnąć inspiracji z filmów Petera Jacksona, a choć u tolkienowskich ilustratorów temat pojawiał się zapewne nieraz, nie zawsze ich wizja jest czymś co można łatwo przerobić na kostium. Jednocześnie trzeba zrobić coś innego niż typowy grecki panteon. Jak widać po zdobytych nagrodach, udało się nie tylko wpaść na udany pomysł, ale jeszcze solidnie wykonać stroje – nie sposób nie wspomnieć o dziesiątkach diod rozświetlających stroje w ciemnościach.

W pokazie udział wzięli:

  • Ian Spittlehouse – Manwë
  • Maggie Percival – Varda
  • Mike Percival – Ulmo
  • Marcus Streets – Aulë
  • Liz Caldwell – Yavanna
  • Alex Davidson – Oromë
  • Lawrence Percival – Mandos
  • Helen Armstrong – Nienna

Kostiumy zaprojektowała i wykonała Maggie Percival z pomocą Annie Haward, Rae Streers, Mike’a Towersa i pozostałych uczestników. Elektronikę w kostiumach zaprojektowali i wykonali Andy Armstrong, Mike Percival, Martin Smith i Marcus Streets z pomocą Tilly Streets. Dodatkowe prace wykonali również Mike Percival z Johnem Whitbreadem i Andrew Percivalem (pleksi), Laura Taylor (paciorki) i Hazel Newton (paciorki na stroju Yavanny)

Poniżej znajdziecie krótki film z prezentacji Aratalindalë oraz kilka dodatkowych zdjęć, których autorem jest Szymon Sokół.

Aratalindalë Aratalindalë Aratalindalë
Aratalindalë

Więcej zdjęć Aratalindalë, Maskarady i Worldconu można znaleźć na stronie: http://home.agh.edu.pl/~szymon/foto/2014-08-14-Loncon3/
Źródło: http://www.tolkiensociety.org/2014/08/tolkien-society-members-triumph-at-worldcon-masquerade/

Kategorie wpisu: Fandom tolkienowski, Tolkienowski internet, Twórczość fanów, Wydarzenia

1 komentarz do wpisu "Valarowie wstrząsnęli Worldconem"

Galadhorn, dnia 20.09.2014 o godzinie 15:47

Bardzo fajny pomysł! Ktoś mógłby nagrać jakąś efektowną prezentację tych strojów z użyciem efektów specjalnych :-)

Trudno jest przedstawić wizualnie Valarów, ale jest to przecież możliwe, bo mają oni widzialne postaci. Ciekawie byłoby też przedstawić te istoty na obrazach typu bizantyjskie ikony.

:-)

Zostaw komentarz