Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Młodego Tolkiena problem z Szekspirem

Tolkien poznał dorobek Williama Shakespeara (Szekspira – dlaczego nazywamy go Wiliamem, a nie Wilhelmem?) w czasach nauki w Szkole Króla Edwarda w Birmingham. Znamy fragment jego przemówienia z 1911 (gdy Ronald miał 19 lat), w którym dołącza do wyznawców teorii o tym, że sztuki przypisywane Szekspirowi napisał tak naprawdę słynny myśliciel, Francis Bacon (o teorii tej, pojawiającej się już w XVIII w., przeczytajcie tutaj). Oto relacja z tej burzliwej tej przemowy (tłumaczenie z książki Christiny Scull i Wayne’a G. Hammonda pt. The J.R.R. Tolkien Companion and Guide, t. 1, str. 24):

[Ronald Tolkien wygłosił:] nagły potok nieuzasadnionych obelg na temat Szekspira, dotyczących brudnego miejsca urodzenia, nędznego otoczenia i jego podłego charakteru. Według niego upieranie się przy tym, że tak wielki geniusz literacki mógł wyrosnąć w takich okolicznościach, to jakby twierdzić, że jasnowłose europejskie dziecię miało za ojca wełnistowłosego Papuasa. Po przytoczeniu wielkiej ilości innych szczegółów na poparcie swoich tez, przedstawił zarys życia Bacona oraz teorię, w jaki sposób to Bacon miałby być autorem dramatów, zaś konkluzją był dalszy ciąg epitetów.

Wiemy, że J.R.R. Tolkien miał bardzo ambiwalentny stosunek do dzieł Williama Szekspira – grywał w jego sztukach, chodził na przedstawienia, a nawet nawiązywał w swoich utworach do znanych dzieł dramaturga ze Stratfordu (np. motyw maszerującego lasu w Makbecie i marsz Entów we Władcy Pierścieni), ale z drugiej strony uważał, że dramat jest „przereklamowany”, a Szekspir jest odpowiedzialny za pomniejszenie znaczenia istot mitycznych w literaturze (np. potężne Elfy z mitologii stają się w renesansie kwiatowymi duszkami).

 

Kategorie wpisu: Biografia Tolkiena

2 Komentarzy do wpisu "Młodego Tolkiena problem z Szekspirem"

Galadhorn, dnia 17.08.2014 o godzinie 9:27

Niedawno w którymś z tygodników czytałem ciekawy artykuł Łysiaka na temat spiskowych teorii dotyczących Szekspira. Ale autor ostatecznie dowodził, że „Hamleta” mógł bez problemu napisać wywodzący się z warstwy kupieckiej Szekspir.

Feahisim, dnia 28.08.2014 o godzinie 22:00

Jeden w zapewne wielu przyczynków do historii sporu:
http://www.krytykapolityczna.pl/TomaszPiatek/JanuszRudnickiwoparachfeudalizmu/menuid-215.html

Zostaw komentarz