Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Zasady życia Profesora Tolkiena

Niezastąpiony serwis Tolkien Library zaprezentował dziś nieznane nam wcześniej zdjęcie Profesora (iście hipsterskie okulary!) oraz zaprezentował coś, co nazwać można zasadami życia naszego ulubionego pisarza. Zostały one poparte licznymi cytatami z listów Tolkiena i z innych jego pism. Zasady sprowadzają się do tych pięciu punktów:

Zasady życia Profesora Tolkiena

1. Być sobą.
2. Robić to, co się lubi – kochać to, co się robi.
3. Nie przejmować się czy inni lubią to, co my.
4. Być troszkę dziecinnym.
5. Wiedzieć jakie jest nasze miejsce w tym życiu.

Więcej tutaj. Czy zgadzacie się z tymi wnioskami?

Kategorie wpisu: Biografia Tolkiena, Tolkienowski internet

2 Komentarzy do wpisu "Zasady życia Profesora Tolkiena"

Estel, dnia 24.04.2014 o godzinie 16:49

Bardzo dobre zasady takie optymistyczne i dające do myślenia jak zasada nr 5. Tylko pozostaję wprowadzić zasady w życie.

tallis, dnia 24.05.2014 o godzinie 21:58

1. Być sobą.
2. Robić to, co się lubi – kochać to, co się robi.
3. Nie przejmować się czy inni lubią to, co my.
4. Być troszkę dziecinnym.
5. Wiedzieć jakie jest nasze miejsce w tym życiu.

Też mi się podobają, są nie mniej etyczne niż po prostu praktyczne, życiowe – takie strategie do wykorzystania w zabieganym życiu. Ale chyba większość z nich pojawiała się często w dośc głupawych poradnikach życiowych, przez co nie mają już dziś swej świeżości i nie czujemy że są autentyczne. Te pochodzące od Tolkiena są może ale te z poradników nie bardzo. Komercja potrafi zeżreć nawet dobre życiowe rady.
Nr 1
kojarzy mi się dzis z „bądź sobą wybierz sprita” 😀
Nr 2
to rzecz oczywista dla mnie i normalna ale rynek pracy często ja uniemożliwia.
Nr 3
jest bardziej skomplikowane w wykonaniu, gdyż jeśli jesteśmy fanem czegoś to i podchodzimy do tego czegoś z entuzjazmem – wszystko jedno czy to będzie nasz zawód czy rozrywka czy sport, czy inne hobby – ale to jest dla mnie oczywiste, że pragniemy, aby inni polubili to co my, a my chcemy się tym dzielić, a przynajmniej aby wyrażali zainteresowanie, albo przynajmniej rozumieli i chcieli zrozumieć nasze zainteresowanie i pozwalali nam na pokazanie im tego. Jeśli mamy do czegoś entuzjazm to przecież normalne jest że chcemy to propagować i tworzyć nowych fanów tego czegoś – wszystko jedno czy Tolkiena czy lotów na lotni czy kaligrafii.
Nr 4
W dzisiejszym świecie niezwykle niepolitycznie i niewygodnie jest być dziecinnym – w sposób świadomy być jest źle a w nieświadomy jeszcze gorzej. Profitów to nie daje, poza pogardą i separacją delikwenta od wszystkich tych ważnych, codziennych gier o władzę, kasę i intryg. Ale bycie „trochę dziecinnym” to również możliwości – możliwość przekazywania otoczeniu swej wiary, ufności, entuzjazmu, ideałów i zachwytu. Tych rzeczy jest niewiele i trzeba o nie dbać bo to towar unikatowy. W materialistycznym, intryganckim, biurokratycznym i konsumeryncznym cyrku musimy o to dbac.
Nr 5.
dzisiaj bardzo chcemy zmieniac to wlasne miejsce isc w gore ale imo to nie zawsze dobre.

klawiatura mi sie psuje zamiast z pisze y i y zamiast z i duze Ł zamiast buzki i nie chce pisac polskich krzakow pomocy?
poz
tal

Zostaw komentarz