Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Dziś w Śródziemiu: Nowy Rok Elfów (31 marca)

Przypominamy Wam o Nowym Roku w kalendarzu Elfów z Imladris. To już dziś. Życzymy Wam pięknej wiosny!

lorien_spring

No i nadszedł początek wiosny w rachubie Elfów, w Kalendarzu Imladris! Początek pory Tuilë/Ethuil (o znaczeniu tej nazwy czytaj tutaj) wiąże się w tej rachubie z początkiem kolejnego roku. A zatem mamy dziś Nowy Rok Elfów!  W quenya jest to Yestarë ‚Dzień Początkowy’. Który to już coranar (quenya, ‚obieg słońca’) w ich rachubie? Nikt tego dziś nie wie…

Zobaczmy jak wygląda wiosna w Lórien, gdzie również rok dzieli się na sześć pór roku (jak w Rachubie Imladris). Grafika J.R.R. Tolkiena przedstawia drzewa mellyrn (ta forma to liczba mnoga od mallorn) wiosną. Na ziemi leżą jesienne złociste liście, bo drzewa wypuściły już złote kwiecie (nazwa mallorn znaczy ‚złote-drzewo’) – efekt jest taki, że zarówno „dywan”, jak i „strop” lasu złocą się jasno, a „kolumny” pni połyskują srebrzyście.

Dzień Nowego Roku Elfów pokrywa się z 6 astrona („kwietnia”; „hobbickie” Astron wywodzi się ze staroangielskiego Ēastron. Eostra, inaczaj Ostara, to wiosenna bogini germańska, której powóz ciągnęły jurne wiosenne zające – stąd niemiecki zwyczaj wielkanocny, który znamy też na Śląsku – w Wielkanoc, niem. Ostern, ang. Easter przychodzi do dzieci Zajączek ze słodyczami). W Shire po Wojnie o Pierścień narodził się zwyczaj radosnego świętowania w tym dniu na Urodzinowej Łące w Bag End. Według Reformy Naszego Kalendarza jest to odpowiednik naszego 31 marca.

Radosnego świętowania, Przyjaciele Elfów!

Kategorie wpisu: Kalendarium Śródziemia

1 komentarz do wpisu "Dziś w Śródziemiu: Nowy Rok Elfów (31 marca)"

Galadhorn, dnia 06.04.2011 o godzinie 15:25

I kolejny rok Elfów. Który to już coranar pod niebiosami drzewami tkanego Śródziemia…?

Zostaw komentarz