Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

W cieniu Białego Drzewa – polecamy!


W cieniu Białego Drzewa. Powieść fantasy w XX wieku.

ISBN: 978-83-233-3566-5
rok: 2013
format: B5
stron:438
oprawa: miękka

Ta książka to jedno z polskich wydarzeń mijającego roku w środowisku miłośników literatury mitopeicznej. Przeczytajmy krótki opis tej pracy w recenzji prof. dr. hab. Stanisława Balbusa:

Książka Tomasza Z. Majkowskiego jest propozycją, której naukowa doniosłość w aktualnym literaturoznawstwie i kulturoznawstwie polskim nie może budzić wątpliwości. To ambitna i nadzwyczaj udana próba monograficznego ujęcia dziejów całościowo widzianego gatunku literackiego fantasy. Ujęcia właściwie kompletnego, gdy chodzi o opis wewnętrznych semiotycznych mechanizmów i zasad gatunkowych, a także o rozpoznanie jego znaczących odmian oraz tendencji ewolucyjnych, a zadowalająco wyczerpującego, jeśliby wziąć pod uwagę uwzględnienie faktycznego materiału literackiego stanowiącego jego artystyczne przejawy.

Niewiele znajdziemy w całym światowym literaturoznawstwie ostatniego półwiecza pozycji, które z podobną materiałowo-interpretacyjną skrzętnością i zarazem teoretyczną konsekwencją ujmowałyby jakikolwiek gatunek literacki. Praca ma więc zarówno wybitną wartość teoretyczną w dziedzinie genologii literackiej oraz poetyki historycznej gatunku, jak i historycznoliteracką, stanowiąc gruntowny i wiarygodny opis obszernego i bardzo w drugiej połowie ubiegłego wieku ekspansywnego obszaru literatury współczesnej; obszaru nie dość, że słabo dotąd naukowo rozpoznanego, to jeszcze nazbyt często przez akademicką historiografię bagatelizowanego lub marginalizowanego jako domena „niższej” kultury masowej, choć przecież górującego na rynkach i w czytelnictwie nad aktualną „literaturą wysokiej rangi”.

Książka nie jest wszakże materiałową ilustracją atrakcyjnej teorii. To rzetelne studium historyczne gatunku fantasy. Jej autor zna rozległe literackie konteksty, w których najważniejsze dla pojmowania fantasy są oczywiście wszelkie odmiany nie tylko „literatury fantastycznej”, lecz także szerzej rozumianej literatury, gdzie fantastyka odgrywa ważną rolę, jak np. epos antyczny, średniowieczny romans rycerski, romantyczne powieści grozy itp. – zatem jego kompleksowa analiza nowoczesnej fantasy staje się pośrednio doskonałą rozprawą na temat literatury fantastycznej i fantastyki literackiej. Z tego powodu może konkurować z takim na przykład fundamentalnym dziełem literaturoznawczym jak Introduction à la littérature fantastique (1970) Tzvetana Todorova. Słowem, literaturoznawstwo polskie może miec z niej liczne pożytki.

 

Kategorie wpisu: Fandom tolkienowski, Nowości wydawnicze, Recenzje, Wydarzenia

2 Komentarzy do wpisu "W cieniu Białego Drzewa – polecamy!"

Galadhorn, dnia 30.12.2013 o godzinie 9:50

Jeżeli ktoś z Was ma tę książkę, chętnie opublikujemy recenzję. Zapraszamy do współpracy!

tallis, dnia 10.01.2014 o godzinie 21:05

Przyznam, że strasznie ciekawa praca. Jak dla mnie nieco trudny język ale ciekawość wygrywa z trudnością :) Jak tylko ją skończę to postaram się coś gryzmolnąć :)
poz
tal

Zostaw komentarz