Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Dziś w Śródziemiu: Krasnoludzki Nowy Rok!

durinsdayŻyczenia noworoczne dla znajomych krasnoludów nadchodzą spóźnione, ale bardzo szczere. Krasnoludzki Nowy Rok przypadł w tym roku 5 października. Szkoda tylko, że nie wiemy, jak brzmią takie życzenia w języku khuzdûl… Niewiele wiemy o księżycowym kalendarzu Khazadów, ale z treści Hobbita zgadujemy, kiedy krasnoludowie obchodzili swój Nowy Rok. Thorin Dębowa Tarcza tak na ten temat instruuje Elronda (H, str. 46):

U krasnoludów pierwszym dniem Nowego Roku jest, jak wszystkim oczywiście wiadomo, pierwszy dzień ostatniego księżyca jesieni, na progu zimy (…)

Dalej czytamy, że taki Nowy Rok, podczas którego ostatni księżyc jesienny spotyka się na niebie ze słońcem nazywany jest Dniem Durina. Czyżby Nowy Rok i Dzień Durina upamiętniały przebudzenie Praojca Krasnoludów? Co to znaczy: „pierwszy dzień ostatniego księżyca jesieni”? Mowa tu o nowiu, który następuje w ciągu dwóch tygodni po 6 października według naszego kalendarza gregoriańskiego. Ciekawe, że Nowy Rok krasnoludów, Dzień Rogu Marchii w Bucklandzie i zapewne númenórejskie Eruhantalë przypadają w tak blisko siebie – z końcem jesieni, na progu zimy.

Ciekawy artykuł w Encyclopedia of Arda analizuje wszystkie informacje, jakie mamy, na temat lunarnego kalendarza krasnoludów (tutaj). Dowiadujemy się, że być może był on obmyślony jako kalendarz podobny do księżycowego kalendarza żydowskiego. Wiemy, że kilka cech kulturowych krasnoludów (np. cechy języka) przypomina nam kulturę Żydów. Kalendarz jest kolejnym takim podobieństwem.

W artykule wykorzystaliśmy grafikę Anke Eißmann Dzień Durina z jej strony internetowej.

Kategorie wpisu: Kalendarium Śródziemia

4 Komentarzy do wpisu "Dziś w Śródziemiu: Krasnoludzki Nowy Rok!"

Ivellios, dnia 29.10.2009 o godzinie 1:03

Zastanawiam się jednak… jak to może być nów? Aktualnie zaczęła się druga kwadra, mam rację?

Galadhorn, dnia 29.10.2009 o godzinie 1:11

Nów był dokładnie 18 października.

Ivellios, dnia 01.11.2009 o godzinie 0:32

Racja, źle przeczytałem. Przepraszam! :)

Galadhorn, dnia 22.10.2010 o godzinie 10:34

Ciekawe jak w tym roku Krasnoludowie obchodzili swój Nowy Rok!? Czy też myślicie, że Plemię Durina uwielbiało trunki, jak to przedstawił w filmie P. Jackson?

Zostaw komentarz