Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Osiemnasty numer Aiglosa już w sprzedaży!


Źródło:Aiglos

Osiemnasty numer rocznika tolkienowskiego Aiglos, jest już dostępny w sprzedaży. Poniżej fragment wprowadzenia do numeru, ze strony internetowej almanachu.

Więcej informacji o osiemnastym już numerze pisma znaleźć możecie na stronie www.aiglos.tolkien.com.pl, oraz na Forum Hobbitonu.

Oddajemy w Wasze ręce osiemnasty numer Almanachu Tolkienowskiego „Aiglos”. Rocznik ten chcielibyśmy poświęcić najważniejszemu tolkienowskiemu wydarzeniu roku 2012, jakim była ekranizacja Hobbita w reżyserii Petera Jacksona: „Hobbit. Niezwykła Podróż”.

Bezpośrednio do filmu nawiązują dwa eseje, Zofii Staneckiej ‚Nasturcji Gamgee’: „Wizerunek hobbita w Hobbicie Petera Jacksona”, który omawia sposób przedstawienia Bilba Bagginsa w Jacksonowskiej ekranizacji, oraz „Déja vu” autorstwa ‚Kasiopei’, która omawia i porównuje scenografię i kostiumy filmowe, z tymi z ekranizacji Władcy Pierścieni. Trzy inne teksty opisują pierwowzór literacki działa: Hobbita J.R.R Tolkiena. Artykuł Joanny Wawrzyńskiej „Kiedy podróż jest tylko środkiem do osiągnięcia celu, czyli o konwencji pikareski w Latającej gospodzie Chestertona i Hobbicie Tolkiena” analizuje Hobbita przez pryzmat powieści łotrzykowskiej, porównując jednocześnie pisarstwo Tolkiena z twórczością Chestertona. Tadeusz A. Olszański, postanowił wziąć na warsztat pytanie dręczące wielu fanów: czy Shire pod władzą Lotha Sackville-Bagginsa było dyktaturą? Natomiast Michał Leśniewski ‚M.L.’ zastanawia się, jak wyglądałby Hobbit, gdyby J.R.R. Tolkienowi udało się dokończyć jego poprawianie w 1960 roku.
Dział recenzji został zdominowany przez film i książkę. Zachęcamy zwłaszcza do zapoznania się z wrażeniami członków redakcji po obejrzeniu ekranizacji Hobbita. Przeprowadziliśmy także wywiad z Johnem D. Rateliffem redaktorem „The History of The Hobbit” a zarazem wielkim znawcą twórczości J.R.R. Tolkiena.
W numerze znajdziecie jednak także teksty zupełnie bez związku z tematem przewodnim numeru. Z naszych łamów nie schodzi problem wolnej woli i tragizmu. Tym razem zmierzyła się z nim Zofia Marduła ‚Cotsillë’ w swoim artykule „Robak w sercu. Problem tragizmu w Dzieciach Húrina”. Przetłumaczyliśmy także dla Was artykuł Jyrkiego Korpui: „Mythopoeia J.R.R. Tolkiena i oswajanie mitu”. Jest to jeden z wykładów prezentowanych na konferencji „The Return of the Ring”, zorganizowanej w 2012 roku przez brytyjskie towarzystwo The Tolkien Society na Uniwersytecie w Loughborough. W numerze znajdziecie również relację z tego wydarzenia.

Kategorie wpisu: Fandom tolkienowski, Informacje medialne, Nowości wydawnicze, Twórczość fanów

2 Komentarzy do wpisu "Osiemnasty numer Aiglosa już w sprzedaży!"

Zenon, dnia 16.09.2013 o godzinie 11:01

To się jeszcze ukazuje? Zadziwiające.

Galadhorn, dnia 21.09.2013 o godzinie 21:42

Tak, ukazuje się regularnie. I my jako redakcja LNDLN życzymy Aiglosowi i jego Redaktorom nie tylko 10 lat nieustannej publikacji, ale potem kolejnych 10, i 10, i 10…

Zostaw komentarz