Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Dziś imieniny… Gandalfa?

Dziś, dnia 3 kwietnia imieniny obchodzi między innymi Gandulf czy też Gandolf. Może zatem także Gandalf?

Kim jest jeden z katolickich patronów dzisiejszego dnia, błogosławiony Gandulf z Binasco, znany też jako Gandolf Sacchi? Człowiek ten urodził się w XII wieku w Binasco we Włoszech, a zmarł 3 kwietnia 1260 w miejscowości Polizzi Generosa. Był franciszkaninem, eremitą. Prowadził działalność na terenie Sycylii, m. in. w Palermo, Termini Imerese, Castelvetrano. Za zgodą przełożonych podjął ascezę w pustelni pod Polizzi Generosa, gdzie w miejscowym hospicjum św. Mikołaja wygłaszał kazania. W 1881 roku papież Leon XIII zaaprobował kult Gandulfa z Binasco.

Jego wspomnienie w Kościele katolickim przypada na 17 września, a franciszkanie obchodzą to wspomnienie właśnie 3 kwietnia – w rocznicę jego śmierci.

Imiona Gandulf i Gandolf są pochodzenia germańskiego i oznaczają ‚wilkołaka’ (coś jakby ‚czarodzieja-wilka’) – tymczasem pochodzące z islandzkiej Eddy Starszej germańskie imię Gandalf, choć brzmi bardzo podobnie, ma zdaniem J.R.R. Tolkiena oznaczać ‚czarodzieja-elfa’ albo ‚elfa z czarodziejską różdżką’). Jeżeli zatem we Włoszech natkniemy się na jakąś gandalfową nazwę (np. znane Castel Gandolfo), nie dajmy się łatwo ponieść skojarzeniom…

Kategorie wpisu: Informacje medialne

Brak komentarzy do wpisu "Dziś imieniny… Gandalfa?"

Zostaw komentarz