Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Gondolin z archiwum Toma Lobacka…

Nie mogliśmy przejść obojętnie obok tego ciekawego szkicu, który naszym zdaniem bardzo oddziałuje na wyobraźnię. Oto Tom Loback, artysta obecny w naszym serwisie, i naszych czasopismach (Simbelmynë, Gwaihir) oraz kalendarzach (The Elendilion Calendar 2009), znalazł w swoich archiwach i przysłał nam ciekawy rzut z lotu ptaka na Gondolin, elfickie miasto króla Turgona…

Komentarz artysty: „W Księdze Zaginionych Opowieści (cz. 2) podano wiele szczegółów dotyczących układu ulic, różnych dzielnic Gondolinu, domów, placów itd. Wszystko to znajduje się w opowieści „Upadek Gondolinu”, do której wykonałem wiele grafik. Tolkien napisał też niedokończony poemat o tym samym tytule, który nie został wciąż opublikowany. Szkic ołówkiem był blady, dlatego musiałem temu skanowi dodać kontrastu (…)”.

Zwój z bitwą Dagor Bragollach – kolejna nadesłana praca

Tom Loback (ur. 1949) pochodzi z Nowego Jorku. Na początku lat 90. XX w. był znanym ilustratorem Tolkienowego legendarium, a jego prace – znane na całym świecie – publikowane były w takich czasopismach tolkienowskich jak Beyond Bree (Tom Loback stworzył jego logo), Vinyar Tengwar, Mythlore, Parma Eldalamberon, Gwaihirzę/Little Gwaihir, Simbelmynë i wielu innych. Jako lingwista tolkienowski Loback włączał w swoje prace teksty w językach Śródziemia zapisane alfabetem tengwar albo cirth. Specjaliści od grafiki uważają, że prace Lobacka mają w sobie coś ze sztuki Bliskiego i Dalekiego Wschodu, że czerpią też z tradycji bizantyjskich ikon, a jednocześnie mają w sobie coś praamerykańskiego, indiańskiego. Sztuka Toma Lobacka mówi wiele o jego etnologicznych i archeologicznych fascynacjach.

Z uwagi na zainteresowanie Thranduilem oraz Mroczną Puszczą – efekt ekranizacji Petera Jacksona – przypominamy też naszym czytelnikom o tomie w serii Middle-earth Role Playing (MERP), która zatytułowana była Halls of the Elven-king. W książeczce tej Tom Loback zaprezentował około 20 grafik, szkiców przekrojowych i widoków ogólnych siedziby Thranduila i jego syna Legolasa.

Tom Loback posiada galerie internetowe swoich prac na Gwaith-i-Phethdain i Flikrze.

Kategorie wpisu: Twórczość fanów, Utwory Tolkiena

6 Komentarzy do wpisu "Gondolin z archiwum Toma Lobacka…"

Galadhorn, dnia 15.01.2013 o godzinie 12:22

Ciekawa jest informacja o niepublikowanym poemacie „Upadek Gondolinu”.

tzigi, dnia 15.01.2013 o godzinie 12:37

Pobawiłam się trochę pierwszym obrazkiem w photoshopie: http://i.imgur.com/YvWJM.jpg Wydaje mi się, że ta wersja jest bardziej czytelna.

Galadhorn, dnia 15.01.2013 o godzinie 13:08

Tzigi, dziękuję! Już podmieniłem grafikę. Niestety nie mam na tym komputerze żadnego zaawansowanego programu graficznego. Teraz grafika wygląda wspaniale. Pokażę ją Tomowi Lobackowi.

Galadhorn, dnia 15.01.2013 o godzinie 13:21

http://tolkiengateway.net/wiki/File:Narfil_Pal%C3%B9rfalas_-_Siege_of_Gondolin_1.jpg – a tu plan Gondolinu wg tego samego źródła. Ciekawe czy wszystko się zgadza….

tzigi, dnia 15.01.2013 o godzinie 13:23

Nie ma problemu :) Jakbym dostała to w trochę większej rozdzielczości, to mogę poświęcić więcej czasu i przygotować w ogóle ładną czytelną wersję (bo tę poprawiałam tak z 10 minut w photoshopie).

Zenon, dnia 19.01.2013 o godzinie 13:06

Fajne te grafiki Lobacka, fajna kreska, ale ten Gondolin trochę
klaustrofobiczny.

Zostaw komentarz