Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Wynik konkursu “Z albumu Profesora”

Zgodnie z zapowiedzią ogłaszamy wyniki konkursu „Z albumu Profesora”. Najszybciej poprawne odpowiedzi wysłali: Artur “Arneth” Rynkiewicz oraz Damian Mansel. Prosimy obu z nich o podanie nam adresów, na które wyślemy nagrody. Artur Rynkiewicz jako pierwszy, który nadesłał poprawną odpowiedź, ma prawo wybrać książkę, którą chciałby otrzymać. Dziękujemy też innym uczestnikom naszego konkursu. Zaglądajcie na Elendilion. Już wkrótce pojawi się szansa w kolejnych konkursach!

A to poprawne odpowiedzi:

1. Podajcie jak najbardziej przybliżoną datę i okoliczności powstania tego zdjęcia:

Zdjęcie powstało dokładnie 2 grudnia 1955 w Merton College w Oksfordzie. Jego autorem był Joseph Haywood Magee.

2. Wybierzcie z listów Profesora taki maksymalnie dwuzdaniowy cytat, który dobrze koresponduje z zamyśleniem Tolkiena i z tematami, które go w czasach powstania fotografii interesowały:

Artur „Arneth” Rynkiewicz:

Tego dnia Tolkien zdecydował się nie publikować swojej „O’Donnell Lecture for 1954-5”, napisał też nieopublikowany (?-nie wiem czy gdzieś go nie przegapiłem) list do Elizabeth Jennings, gdzie gratuluje jej publikacji jej zbioru poezji „A Way of Looking”, wspomina też że jego recenzja „A Shield of Achilles” (pisana wspólnie z W.H. Audenem) będzie publikowana w tym samym numerze czasopisma „Time and Tide” gdzie znajdzie się jego autorski wiersz Imram (zostało to opublikowane 3 grudnia 1955 roku). Można więc przypuszczać że Tolkien w tym czasie interesował się książką „A Shield of Achilles”, której zresztą napisał recenzję. Oprócz tego Tolkien także pracował nad historią Celtycką, pierwszy jego wykład został wygłoszony w Oxfordzie 21 października 1955 roku, zaś opublikowany 8 lat później w „Angles and Britons: O’Donnell Lecture”. W liście z 12 października 1955 roku do wydawnictwa Allen & Urwin, pisze:

„To ostatnia możliwa data. 21 muszę wygłosić pierwszy „Wykład O’Donnella” (spóźniony) i muszę mieć nadzieję, że duża część moich słuchaczy będzie tak otumaniona brakiem snu poprzedzającej nocy, że może nie zauważą u mnie poważnych niedociągnięć jako wykładowcy na celtycki temat. Tak czy owak, chciałbym taktownie odnieść się do książki, jako że chciałbym powiedzieć nieco o „celtyckości” i na czym ona polega jako wzór językowy.”

Damian Mansel:

Jeśli chodzi o cytat z listu… trudna sprawa. Jak wynika z listów Tolkiena, w tym czasie były dwie rzeczy, które mogły zaprzątać jego myśli w głównym stopniu: radiowa adaptacja „Władcy Pierścieni” i wykład z zakresu studiów celtyckich.

O adaptacji: „Uważam, że książka zupełnie nie nadaje się do „dramatyzacji i audycje wcale mi się nie podobały – chociaż się poprawiły”. – list z 30 listopada 1955 r. do p. Molly Waldron.

O wykładzie: […] jestem w tych sprawach zaledwie amatorem, a specjaliści od spraw celtyckich są krytyczni i lubią się spierać; na domiar wszystkiego powaliło mnie zapalenie krtani.” – list z 8 grudnia 1955 r. do Naomi Mitchison.

Kategorie wpisu: Biografia Tolkiena, Konkursy

2 Komentarzy do wpisu "Wynik konkursu “Z albumu Profesora”"

Arneth, dnia 12.12.2012 o godzinie 10:01

Chciałbym przede wszystkim podziękować organizatorom za konkurs, który dał mi możliwość sprawdzenia się, czy jeszcze potrafię odpowiadać na pytania tolkienowskie :D. Gratuluje też Damianowi, który podał prawidłową odpowiedź. Książkę którą wybieram jest Przewodnik po Filmie Hobbit.

Pozdrawiam

Galadhorn, dnia 12.12.2012 o godzinie 12:48

Drodzy Zwycięzcy, paczuszki z książkami wyślę do Was w poniedziałek. Pakuję się, bo za godzinę ruszam w Niezwykłą Podróż.

:-)

Zostaw komentarz