Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Saso i jego mapy Śródziemia po latach…

Źródło: Forum Elendilich

Znany w naszym środowisku artysta plastyk, Tomasz „Saso” Kowal napisał niedawno na forum społeczności Elendilich kilka słów refleksji na temat swoich tolkienowskich map – znanych na pewno także naszym Czytelnikom.

Na początek dziękuje za wszystkie dobre słowa, naprawdę czasami nie mogę uwierzyć, jak dużą popularnością w środowiskach tolkienowskich cieszy się mapa Ennorath i Arda.

Do dziś dostaję maile z pochwałami, pytaniami, zapytaniami o kupno. To wszystko pokazuje tylko, że pomimo upływu czasu literatura Mistrza jest ciągle żywa, nie poddała się modom i nie zapadła w niepamięć. To bardzo cieszy. A Elendili widzę, że ciągle aktywni i zwarci. Swego czasu, jak rysowałem mapy, angażowałem się równocześnie w wiele projektów i tematów. Po większości z nich nie ma dziś ani śladu. Elendili za to ciągle huczą, spotykają się, a mapy również żywe, a nawet powiedział bym coraz żywsze.

Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że obie mapy przysporzyły mi najwięcej trudu tworzenia ale i najwięcej radości i dobrych słów oraz pewnego rodzaju popularności.

Jak już wiele razy pewnie było powiedziane, największą zaletą tych map i wadą zarazem jest ich tłumaczenie na polski. I znów z perspektywy czasu patrząc, wiem że decyzja o polskich nazwach była błędem. Po pierwsze – który czytelnik Tolkiena potrzebuje tłumaczeń nazw na polski, a po drugie – polskie nazwy poniekąd ograniczyły mapom wypłynięcie na międzynarodowe wody, jeśli mogę się tak wyrazić, skazując je na polskiego tylko odbiorcę.

Piszę o tym, bo gdyby ktoś chciał jeszcze tworzyć coś podobnego to warto to wziąć pod uwagę.

Ale chciałem generalnie wyjaśnić kilka rzeczy dotyczących map i powiedzieć o możliwościach jej zakupu.

Po pierwsze – to prawda, że bez mojej zgody wolno tylko na własny użytek mapę stosować, oraz, że jeśli ktoś chce wykorzystać mapę do innych potrzeb niż wieszanie na ścianie, należy się ze mną skontaktować. Z góry wyjaśniam, że nie pobieram opłat za wykorzystanie map do różnych projektów, no chyba że będą to projekty komercyjne.

Po drugie – moja strona, na której zawsze mapy są i zawsze będą ma adres:

www.tomaszkowal.pl

link bezpośrednio do map:

Mapy by Saso

Z przyczyn technicznych lub innych, w większych formatach mapy mogą nie być dostępne, ale w takiej sytuacji proszę pisać do mnie maila. Zawsze staram się udostępnić dobrej jakości materiały fanom tolkiena, a szczególnie Elendilim.

Po trzecie: Druk map w poligrafii wynosi od 50 do 250 zł, w zależności od miasta, podłoża, formatu i jakości druku. Ale z tą jakością różnie bywa. Dlatego:

Po czwarte: Mapy można legalnie zakupić, w różnych formatach i dwóch technikach druku.
Ceny nie są może najmniejsze ale jest to najwyższej jakości druk, i w przypadku map tylko taki preferuję.

Druk możliwy w technice ArtCanvas i Art Tapeta.
ArtCanvas jest to druk na wysokiej jakości płótnie które jest naciągnięte na krosno – czyli w formie obrazu. Jest to wersja idealna dla większości osób, gdyż idelanie nadaje się do powieszenia na ścianę (nie trzeba oprawiać, ale można)
Koszt w oryginalnym wymiarze (100×70 cm) to ok 380zł. Format można zmieniać

ArtTapeta to druk wysokiej jakości do większych wydruków. Jest to specjalne podłoże do takiego druku (ale nie jest to tandetny solvent czy podobne). Koszt druku w oryginalnym wymiarze to ok 300zł. W tej technice można mapę drukować nawet kilka razy większą.

Link do sklepu gdzie można dokonać zakupu map:

GURUPA-SASO

Mapy w sklepie są poprawione graficznie i w doskonałej jakości (zarówno druk jak i pliki produkcyjne)

Aha byłbym zapomniał – rozmawiam z administracją sklepu i chcę załatwić rabat na mapy dla Elendilich. Jeśli się uda – wkleję w tym wątku.

Zapraszam i pozdrawiam serdecznie, no i zachęcam do tworzenia.

Kategorie wpisu: Twórczość fanów

3 Komentarzy do wpisu "Saso i jego mapy Śródziemia po latach…"

Torp, dnia 21.12.2011 o godzinie 17:32

Ciekaw jestem, czy Saso stworzyłby taką mapę przedstawiającą świat naszego Wiedźmina? Ja osobiście jestem autorem jak mniemam najlepszego szkicu mapy świata Geralta Z Rivii:

http://browse.deviantart.com/?qh=&section=&global=1&q=witcher+ortelius+map#/d4etes1

http://browse.deviantart.com/?qh=&section=&global=1&q=witcher+ortelius+map#/d4etg4s

Chętnie jednak za możliwość ujrzenia takiej mapy zrzekłbym się do mojego szkicu praw autorskich :)

Galadhorn, dnia 21.12.2011 o godzinie 17:43

Świetne! Można zapytać Saso.

Ja sam chciałbym, żeby artysta taki jak Saso zaproponował mapę i kilka ilustracji do mojej ulubionej polskiej powieści fantasy „Gar’ingawi Wyspa Szczęśliwa”.

Torp, dnia 21.12.2011 o godzinie 18:45

Sądzę, że taka mapa sprzedawałaby się w Polsce jak świeże bułeczki. Biorąc zaś pod uwagę coraz większą popularność Wiedźmina za granicą, po przetłumaczeniu części polskich nazw geograficznych na angielski można byłoby ją sprzedawać spokojnie poza granicami naszego kraju.

Jeśli chodzi o mój szkic to mogę zapewnić, że spędziłem mnóstwo czasu aby jego treść jak najwierniej oddawała to co jest napisane w książkach A. Sapkowskiego. Jest on wynikiem wielu analiz, dyskusji i interpretacji. Chętnie go oddam w ręce Sasa.

Zostaw komentarz