Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Nowe pozycje książkowe Walking Tree Publishers

Na początku sierpnia oraz w pierwszych dniach listopada wydawnictwo Walking Tree przygotowało aż dwie publikacje. Najnowsza z książek nosi tytuł The Loss and the Silence („Strata i cisza”).

Tradycyjnie Inklingowie  C.S. Lewis, J.R.R. Tolkien oraz Charles Williams są postrzegani odrębnie w świecie literackim swoich czasów. Ostatnie kilka lat wydaje się zmieniać powoli to podejście, lecz niewiele badań próbuje analizować twórczość Lewisa, Tolkiena czy Williamsa na tle najwybitniejszych pisarzy im współczesnych.

Prezentowana powyżej publikacja jest pierwsza próbą dogłębnych studiów i porównań miedzy Inklingami i pisarzami takimi jak T.S. Eliot, W.B. Yeats, James Joyce, oraz David Jones. Prześledzenie strukturalnych jaki i tematycznych zagadnień, ujawnia szereg podobieństw które wykraczają poza samą odpowiedz na kataklizm pierwszej połowy XX wieku.

Mit jako temat, staje się narzędziem budowania światów, jest próbą subiektywnego spojrzenia autora na obiektywne realia, pisanie staje się (nieudaną) próbą przełamania koszmaru dziejącej się historii.

Te obawy i napięcia są kluczowe dla prac obu – Inlingów i modernistów. Jeśli ustalimy, że dzieła Lewisa, Tolkiena i Williamsa zawierają aspekty, które można określić mianem „modernizmu”, może się okazać, że pewne aspekty modernizmu można równie dobrze określić jako „fantastyczne”.

Druga książka która w sumie ukazała się wcześniej, podejmuje problemy środowiska i ekologi – The Ecological Augury in the Works of JRR Tolkien (Ekologiczna przepowiednia w dziełach J.R.R Tolkiena )

Więcej informacji możecie znaleźć na stronie internetowej Walking Tree Publishers

Kategorie wpisu: Informacje medialne, Nowości wydawnicze

Brak komentarzy do wpisu "Nowe pozycje książkowe Walking Tree Publishers"

Zostaw komentarz