Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Wakacje Tolkiena: Rejs śródziemnomorski w 1966

Tolkien niespecjalnie lubił podróżować. A jednak czasem zew podróży zaganiał go w różne miejsca. Odwiedził wiele miejsc w Anglii i Kornwalii (czytaj: „Tolkien na wakacjach: Kornwalia”), w Walii (czytaj: „Tolkien na wakacjach: Walia”) i Szkocji (aż po rzekę Tay) , w Irlandii (czytaj: “Lato 1954 – Tolkien w Kerry”, “An bhfuil Tolkien feicithe agat le deanail?”). Odwiedzał też Szwajcarię (czytaj: “Tolkien w Alpach (1911)”), Francję, Belgię, Holandię, Włochy (czytaj: “Tolkien we Włoszech (lipiec-sierpnień 1955)”), a w roku 1966 wybrał się w rejs po Morzu Śródziemnym. Nigdy nie zrealizował swoich planów związanych ze Stanami Zjednoczonymi, Szwecją i Finlandią… Dziś czas na wspomnienie trudnego rejsu państwa Tolkienów po Morzu Śródziemnym jesienią roku 1966.

Rok 1966 był ciężki dla państwa Tolkienów. Już dawno przekroczyli siedemdziesiątkę – różne dolegliwości dawały się im we znaki. Latem lekarz przepisał Profesorowi specjalny kołnierz ortopedyczny. Obojgu małżonków dokucza artretyzm. A jednak pragną zrealizować swoje marzenie. Już we wrześniu mają ruszyć w rejs po Morzu Śródziemnym i chcą dotrzeć aż do Morza Egejskiego. Poznajmy koleje tamtej podróży dzięki chronologicznej rekonstrukcji Ch. Scull i W. G. Hammonda, którą znajdziemy na stronach 673-675 książki The J.R.R. Tolkien Companion and Guide.

14 września 1966
J.R.R. oraz Edith zaczynają swoją podróż w deszczu i przy silnym wietrze aż do portu w Southampton. Nocą, podczas drogi, przeżywają ryczącą wichurę.

15 września
Małżonkowie jadą przez New Forest. Wstaje słoneczny poranek. Muszą dotrzeć do portu, żeby zaokrętować się na okręcie wycieczkowym Royal Mail Lines, który zabierze ich w rejs po Morzu Śródziemnym. Okręt wyrusza po północy, o 00.49 „w takt wesołej muzyki – rozpoczyna się 17 dni nieprzerwanego słońca (i światła księżyca). Zatoka Biskajska była niczym błękitne jezioro, a Morze Śródziemne także – jedyne chmury i mgły pojawiały się nad odległymi brzegami” (z listu do Clyde’a S. Kilby’ego z 11 października 1966, z zbiorach Marion E. Wade Center, Wheaton College, Illinois, USA). Niestety już pierwszego dnia Edith poślizgnęła się, padła na podłogę, uderzając się w głowę, upadając na kolana oraz raniąc nogę tak, że potrzebna jest pomoc lekarza. Przez większość podróży żona Tolkiena będzie potrzebowała opieki pokładowego lekarza-chirurga. Obsługa statku dostarcza jednak Tolkienom wózek inwalidzki. Stale są też w pobliżu pomocni ludzie. Edith ma jednak problemy z poruszaniem się i w związku z tym Tolkienowie nie skorzystają z możliwości wycieczek krajoznawczych po przybyciu do portów na trasie rejsu. Przez większość dni okręt oferuje pasażerom filmy, grę w bingo, potańcówki i wiele innych rozrywek. Już pierwszego wieczoru odbywa się koncert lekkiej muzyki.

16 września
Okręt mija Zatokę Biskajską

17 września
Kapitańskie cocktail party, a następnie uroczysta kolacja i tańce.

18 września
Niedziela. O 4.30 okręt mija Gibraltar i dociera do Morza Śródziemnego. Kapitan przewodzi nabożeństwu anglikańskiemu. Wieczorem odbywa się tzw. „Book Dinner”.

19 września
O 8.05 okręt przybywa do Barcelony. Pasażerowie mogą spędzić cały dzień zwiedzając miasto. Nie wiemy czy Tolkien zszedł z pokładu.

20 września
Przed świtem okręt opuszcza port w Barcelonie. W ciągu dnia odbywa się „Race Meeting” (spotkanie zapoznawcze?) na Pokładzie F.

21 września
O 7.31 okręt przybywa do Civitavecchia we Włoszech, gdzie pasażerowie mogą spędzić cały dzień. Tolkien nie korzysta z okazji i nie odwiedza Rzymu – zapewne z powodu złego stanu zdrowia żony.

22 września
Tuż po północy okręt opuszcza Civitavecchię. O 14.45 mija Stromboli, aktywny wulkan. O 17.30 okręt mija Cieśninę Messyny.

23 września
Całe popołudnie okręt mija południowe brzegi Grecji, a o 14.40 mija Przylądek Matapan. Wieczorem podróżnicy mijają Cyklady.

24 września
o 7.56 okręt przybija do portu w Izmirze w Turcji, gdzie pasażerowie mogą wyjść na ląd. Edith zostaje zniesiona z pokładu i Tolkienowie mogą wybrać się na poznawanie miasta. Okręt rusza dalej o 20.07.

25 września
Niedziela. Kapitan przewodniczy nabożeństwu. O 12.30 okręt przepływa na południe od Przylądka Matapan. Popołudniu odbywa się mecz water polo między pasażerami i oficerami, a wieczorem ma miejsce quiz.

26 września
W ciągu dnia odbywa się na pokładzie „Frog Race Meeting”.

27 września
O 8.35 okręt dociera do Wenecji, gdzie pasażerowie mogą zejść na ląd. Wieczorem odbywa się pokaz kabaretowy.

28 września
Tolkien schodzi w Wenecji na ląd i idzie na mszę do Bazyliki św. Marka o 8.00. Okręt opuszcza port o 12.07.

c.d.n.

Kategorie wpisu: Biografia Tolkiena

2 Komentarzy do wpisu "Wakacje Tolkiena: Rejs śródziemnomorski w 1966"

Galadhorn, dnia 11.08.2011 o godzinie 11:45

Czy ktoś dałby radę wykonać mapę tego rejsu? Przydałaby się do tekstu. Prosimy bardzo! :-)

TAO, dnia 31.08.2011 o godzinie 10:55

To chyba nie jest ten statek (na pocztówce)? Opisu nie idzie odczytać, ale na wycieczkowiec, nawet z tamtych czasów to mi nie wygląda.

Zostaw komentarz