Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Wiadukt imienia J.R.R Tolkiena pod Gdańskiem?

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zaprasza do głosowania, czy wiadukt na Armii Krajowej nazwać imieniem Tolkiena.

Prezydent odnosi się do notki, którą na Facebooku zamieścił pan Łukasz Golowanow. – Zapytał, co sądzę o inicjatywie nazwania imieniem J R R Tolkiena, wiadukt powstający w ramach w ramach przebudowy ulicy Armii Krajowej (Trasy W-Z). Podobno wielu gdańszczanom kojarzy się on z „Okiem Saurona” choć słyszałem też o określeniu „Bursztynowa Brama” – pisze Paweł Adamowicz. Pomysł spodobał się prezydentowi, który stwierdził, że „światy wyczarowane przez J R R Tolkiena rzeczywiście poruszają wyobraźnię i sprawiły, że stał się on jednym z najpoczytniejszych pisarzy XX wieku, a do tego ogromnie popularnym w Polsce”. A do tego „Postać Tolkiena raczej nie budzi kontrowersji, a jak pisze pan Łukasz, podobno uczył się też języka polskiego co można uznać za ciekawostkę. Zaproponowałem, żeby zapytał się gdańszczan co o tym sądzą i widzę, że do dnia dzisiejszego już 300 osób dołączyło do wydarzenia na Facebook. Dlatego proponuję sondę i proszę mieszkańców o wypowiedź czy pomysł im się podoba?”

Paweł Adamowicz zaprasza do głosowania (tutaj – po prawej stronie) także radnych Gdańska i przypomina, że to od ich decyzji będzie zależała nazwa wiaduktu.

Jeśli chcecie wyrazić swoje zdanie na temat nazwy wiaduktu możecie to zrobić również w sondzie Gazety Wyborczej.

Źródło: www.trojmiasto.gazeta.pl

Kategorie wpisu: Fandom tolkienowski, Informacje medialne

4 Komentarzy do wpisu "Wiadukt imienia J.R.R Tolkiena pod Gdańskiem?"

Morfinnel, dnia 15.07.2011 o godzinie 9:51

Całkiem fajna inicjatywa. Nie jestem tylko pewien, czy przejdzie. Ale życzę tolkniętym mieszkańcom miasta powodzenia w głosowaniu.
:)

Michaił Wolphe, dnia 16.07.2011 o godzinie 11:31

Ciekaw jestem co powiedziałby sam Tolkien wiedząc, że wiadukt budzi skojarzenia z Sauronem, a ma nosić jego imię. Myślę jednak, że to bardzo dobry pomysł, choć propozycje by nazwać wiadukt Okiem Saurona wydają się niestosowne…

Neithan, dnia 20.07.2011 o godzinie 10:00

Zagłosowałem :) Mam nadzieję, że nazwa zostanie zaakceptowana.

Kapelanus, dnia 01.08.2011 o godzinie 21:33

Myślę, że chyba nie tylko ja korzystam ze zmiennego IP.

Zostaw komentarz