Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Fraternitas Sancti Brendani zaprasza!

Logo Bractwa - autor: Arek Kubala (Arco Coolbellows)Jeszcze jedna forma tolkienowskiej działalności! Na forum Elendili – Przyjaciele Elfów istnieje grupa skupiająca tolkienistów-chrześcijan, którzy chcą porozmawiać o wierze i moralności oraz dzielić się swoimi doświadczeniami życia w swoich wspólnotach. To Fraternitas Sancti Brendani [FStB], czyli Bractwo Świętego Brendana. Pragnieniem twórców tej grupy jest odtworzyć atmosferę spotkań Inklingów (J.R.R. Tolkiena, C. S. Lewisa, Ch. Williamsa i in.), podczas których chętnie podejmowano tematykę chrześcijańską. Owocem tych spotkań były takie chrześcijańskie dzieła Inklingów jak Mythopoeia czy Liść, dzieło Niggle’a (Tolkien) albo Kroniki narnijskie i Trylogia międzyplanetarna (C. S. Lewis). Z uwagi na trudną (dla niektórych) tematykę, grupa jest moderowana ze szczególną uwagą przez Joannę „Adaneth” Drzewowską. Grupa chce działać jak – posługując się słowami Josepha Pearce’a z Pisarzy nawróconych – „sojusz umacniających się wzajemnie dusz”. Bractwo zaprasza wszystkich zainteresowanych – jak Inklingowie – chrześcijaństwem, wszystkich chcących rozmawiać o katolicyzmie Tolkiena i wszystkich zafascynowanych Śródziemiem, w którym chrześcijaństwo jest niczym miód, który wsiąknął w kromkę chleba (patrz tutaj). Żeby zostać członkiem grupy wpierw trzeba zostać członkiem forum Elendilich, a potem wejść do zakładki „Grupy” i poprosić moderatorkę o wpisanie (tutaj).

J.R.R. Tolkien interesował się postacią św. Brendana, który żegluje na Zachód w poszukiwaniu Ziemskiego Raju tak, jak żeglowali marynarze w Tolkienowej mitologii. Motyw krainy szczęśliwości na Zachodzie, który obecny jest w legendach o św. Brendanie oraz w mitologii Tolkiena ma swoje źródło w wierzeniach Celtów z Wysp Brytyjskich. Zainteresowania Tolkiena zaowocowały napisaniem poematu Imram, który został pięknie przełożony na polski przez Joannę „Adaneth” Drzewowską . Imram został opublikowany po raz pierwszy w czasach, gdy ukazał się WP, czyli w 1955 r. Brendana Tolkien wspomina też w The Nameless Land (1924-1927) oraz w przypisach do The Lost Road. W The Notion Club Papers znajdziemy wiersz pt. The Death of St Brendan. Związkami między światem Tolkiena a legendami o św. Brendanie zajęła się Norma Roche w artykule „Sailing West: Tolkien, the Saint Brendan Story, and the Idea of Paradise in the West”, Mythlore 17, nr 4 (66), lato 1991.

Sam św. Brendan z Clonfert (wspomnienie 16 maja), jeden z przywódców gaelickiego Kościoła, urodził się w Irlandii około 484 r. Od czasu, gdy święty Patryk przyniósł chrześcijaństwo do Irlandii, życie klasztorne było tam wielce poważane. Brendan został mnichem, szybko zgromadził grono uczniów i założył wspólnotę, której został przeorem. Brendan oddał się też służbie misjonarskiej – przewędrował niemal całą Irlandię, wielką połać Europy, a może nawet przepłynął przez Atlantyk. Klasztory, które założył, stały się ważnymi centrami sztuki i nauki. Popularna legenda Wyprawa św. Brendana (łac. Navigatio Sancti Brendani) opowiada, jak Święty z grupą mnichów w drewnianych łodziach dopłynęli do rajskiej wyspy. Przez stulecia żeglarze oddawali się w opiekę św. Brendana, marząc, że kiedyś i oni odnajdą cudowną wyspę – Wyspę św. Brendana. Zmarł w roku 577 lub 583. Więcej informacji na jego temat znajdziecie tutaj.

Święty Brendan jest dobrym patronem dla chrześcijańskiego zakątka odwiedzanego i tworzonego przez tolkienistów. Fraternitas Sancti Brendani zaprasza.

Kategorie wpisu: Fandom tolkienowski, Tolkienowski internet, Utwory Tolkiena, Wydarzenia

1 komentarz do wpisu "Fraternitas Sancti Brendani zaprasza!"

Elendilion - Tolkienowski Serwis Informacyjny » Blog Archive » Maj i czerwiec w kalendarzach Śródziemia, dnia 07.05.2008 o godzinie 9:29

[…] Dnia 16 maja obchodzimy dzień św. Brendana, postaci, która wpłynęła na wyobraźnię J.R.R. Tolkiena i zainspirowała motyw rejsu na Najdalszy Zachód. Śladami Brendana żeglował tolkienowski Ælfwine. Św. Brendan jest patronem chrześcijańskiego, polskiego, tolkienowskiego Bractwa Świętego Brendana (łac. Fraternitas Sancti Brendani – pisaliśmy o nim tutaj). […]

Zostaw komentarz