Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Na Triduum Paschalne

Narodziny Chrystusa to eukatastrophe historii człowieka
Zmartwychwstanie zaś – eukatastrophe historii Wcielenia.
Opowieść zaczyna się i kończy radością.

(J.R.R. Tolkien, O baśniach;
eukatastrophe
gr. ‚szczęśliwe zakończenie’)

anastasisW tym roku świętowanie Wielkanocy łączy tego samego dnia chrześcijan Zachodu i Wschodu (patrz tutaj). Z okazji nadchodzących dni refleksji, przemiany serc i radości życzymy naszym Czytelnikom dobrych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Pozwalam sobie zacytować fragment bloga Marcina „Lómendila” Morawskiego (patrz tutaj), który przekazuje nam słowa Anglosasa, św. Bedy Czcigodnego z jego komentarza do Apokalipsy:

Chrystus jest poranną gwiazdą. Kiedy noc tego świata przemija, On przynosi swoim świętym obietnicę światła życia, i otwiera dla nich dzień, który nie ma końca.

Inny tolkienista, Petri Tikka (student luterańskiego seminarium duchownego i znawca języków Tolkiena), zaprasza Was do wysłuchania jego recytacji modlitwy Ojcze nasz, którą przełożył na quenyę w latach 50. XX w. J.R.R. Tolkien, a sam Petri wypowiedział i nagrał tuż po północy w ostatni Wielki Piątek. Warto posłuchać jak Fin czyta quenyę – język wzorowany fonetycznie na fińskim!

Kategorie wpisu: Lingwistyka, Wydarzenia

5 Komentarzy do wpisu "Na Triduum Paschalne"

Galadhorn, dnia 03.04.2010 o godzinie 9:01

Z ciszy Wielkiej Soboty posyłam Wam wszystkim swoje najlepsze życzenia dobrze przeżytej Wielkanocy. Niech będzie to dla wszystkich błogosławiony czas.

Tom Goold, dnia 21.04.2011 o godzinie 11:06

Ja również dołączam się do życzeń na Święta Wielkiej Nocy. Tym wspanialsze, że wszyscy chrześcijanie obchodzą je w tym samym czasie!

Kapelanus, dnia 21.04.2011 o godzinie 11:36

A ja życzę wszystkich (nie, nie wesołego jajka i słodkiego baranka) odnalezienia prawdy, która jest najważniejsza. Wielu bowiem przeżywa święta Wielkanocne jako tradycję. Życzę wam prawdziwego szczęścia związanego z odnalezieniem drogi Światła, a jak powszechnie jest wiadomo, Jahwe jest światłością. Nie bójcie się ujrzeć łaskę, którą wam darowano. :)

Galadhorn, dnia 24.04.2011 o godzinie 8:47

Alleluja! Pan Jezus prawdziwie zmartwychwstał! Jego grób jest pusty! Śmierć umarła, żyje Życie, a wszystko, co najlepsze, jest dopiero przed nami! Z życzeniami życia wiecznego w radości i szczęściu, jakich żadnego oko jeszcze nie widziało, ani ucho żadne nie słyszało…

Galadhorn, dnia 26.04.2011 o godzinie 9:01

A Święta wciąż trwają – mamy bowiem oktawę Wielkanocy. Radujmy się! :-)

Zostaw komentarz