Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Amillion czyli Tiqilindea

mlody_tolkienZima, przełom stycznia i lutego. Ważny czas we wczesnej mitologii J.R.R. Tolkiena, tej z czasów Księgi Zaginionych Opowieści. Kiedy Tolkien w drugiej dekadzie XX w. tworzył zręby swoich języków i swojej mitologii, w okresie młodzieńczego zakochania i narzeczeństwa z Edith Bratt, nakreślił szkic elfickiego kalendarza (jakże odmiennego od tego, który znamy z Władcy Pierścieni, Dodatku D), w którym po święcie Turuhalme (pisaliśmy o nim tutaj) następują kolejne elfickie miesiące nowego roku. Tolkien chciał w tych miesiącach zaznaczyć ważne dla siebie daty: własnych urodzin (3 stycznia), urodzin Edith (21 stycznia) i urodzin brata Hilarego (17 lutego).

mloda_edithmlody_hilaryPonieważ wczesna mitologia Księgi Zaginionych Opowieści (znana z The History of Middle-earth I i II oraz z ostatnich kilku numerów Parma Eldalamberon) mocno wiązała się z Anglią, w której żyła wspomniana trójka oraz z ich biografiami, Ronald nadał każdemu z nich elfickie imię. Ronald Tolkien to Lirillo (‚Valu Pieśni’, inaczej Noldorin), Edith Bratt to Erinti (‚Vali miłości, muzyki, piękna oraz czystości’, inaczej Lotisse i Veneste, która mieszka w kręgu wiązów w Alalminóre), a Hilary to Amillo (‚jeden z Valarów, czyli ‚Szczęśliwego Ludu’ w KZO; imię znaczy to samo co Hilary, czyli ‚Szczęsny’). Nie znamy wielu szczegółów wczesnego kalendarza z Księgi Zaginionych Opowieści (próbowaliśmy ją zrekonstruować w temacie  „KZO: rekonstruujemy wczesny kalendarz Elfów” u Elendilich), ale wiemy, że w tej wczesnej koncepcji rok rozpoczyna się miesiącem (Lunde) niq(il)issea ‚(Miesiącem) śnieżnym’ lub Avestalis ‚rozpoczynającym’, który składa się z dwóch połówek:

  • I.a. Lirillion ‚pierwsza połowa stycznia’; dosł. należący do Lirillo Ronalda [Tolkiena]’
  • I.b. Erintion ‚druga połowa stycznia; dosł. należący do Erinti Edith [Bratt]’

Miesiąc luty to (Lunde) tiqilindea ‚(Miesiąc) topniejący’ lub Amillion ‚miesiąc Amillo [Hilarego Tolkiena] lub Sovalwaris ‚oczyszczający’.

Życzymy wszystkim znośnego – śnieżnego, ale nie za bardzo mroźnego i uciążliwego Lirilliona, Erintiona oraz Amilliona!

Kategorie wpisu: Biografia Tolkiena, Kalendarium Śródziemia

Brak komentarzy do wpisu "Amillion czyli Tiqilindea"

Zostaw komentarz