Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Polka tolkienowska z 1865 roku

Źródło: blog Sacnoth’s Scriptorium (John D. Rateliff)

John D. Rateliff, autor Historii „Hobbita”, informuje o ciekawym odkryciu antykwarycznym. Na początku listopada pewien antykwariusz w Cardiff (stolicy Walii) wystawił na sprzedaż książeczkę z nutami do utworu skomponowanego przez Alfreda Tolkiena. Alfred był najprawdopodobniej kuzynem dziadka J.R.R. Tolkiena, Johna Benjamina Tolkiena (Sr). John Rateliff zakupił to niezwykłe tolkienalium.

polka

Utwór nosi tytuł The Patchwork Polka (‚Polka patchworkowa’). Nuty noszą adnotację: „Skomponowanane na piano forte i dedykowane angielskim paniom przez Alfreda Tolkiena” (ang. „Composed for the Piano-Forte & respectfully dedicated to the Ladies of England by Alfred Tolkien”). Nuty kosztowały 2 szylingi i 6 pensów. Wygląda na to, że można je było kupić zarówno w sklepie muzycznym Henry’ego Tolkiena (brata Alfreda) przy King William Street blisko London Bridge w Birmingham, jak i od Johna Benjamina przy New Street w tym samym mieście. John D. Rateliff pisze, że te nuty mogą świadczyć o tym, że około roku 1865 Tolkienowie z Birmingham byli już na wskroś zanglicyzowani.

Pozostaje czekać tylko na zapis dźwiękowy tej tolkienowskiej polki. Może John Rateliff nagra go dla nas i udostępni w Internecie?

Kategorie wpisu: Biografia Tolkiena

1 komentarz do wpisu "Polka tolkienowska z 1865 roku"

Galadhorn, dnia 31.12.2010 o godzinie 11:20

Jeszcze kilka takich „wydarzeń” i typowy tolkienista będzie mógł nawet zatańczyć po tolkienowsku 😉

Zostaw komentarz