Google (Middle-)Earth
Czy informacje geograficzne przekazane nam przez J.R.R. Tolkiena na jego mapach i w jego tekstach są wystarczające, żeby stworzyć interaktywną mapę Śródziemia, która działałaby niczym osławione Google Earth? Z tą trudną materią postanowił się zmierzyć Kris Kowal z USA. Przyjrzyjmy się wynikowi jego pracy (źródło: TheOneRing.net) mając też w pamięci mapę Tomka Kowala (znanego jako Saso) i zastanawiając się nad koincydencją nazwisk i zainteresowań dwóch panów o nazwisku Kowal.
Mapa wygląda bardzo efektownie (tutaj znajduje się jej adres). Tło niczym pergamin z dawnych wieków, stylowy rysunek, nazwy wyświetlane w dwóch opcjach – pismem łacińskim i pismem tengwar (tu głównie nazwy w sindarinie), wiele nazw, które znajdują się tylko w tekstach Tolkiena, ale nie na jego mapach. Mapa imituje to, co znamy z Google Earth – istnieje możliwość przybliżania rysunku, a tym samym pojawiają się pewne szczegóły, dokładne terminy geograficzne itd. Dzięki temu zobaczycie na mapie kamienne kolosy z Argonath, drogę do Isengardu (na podanej powyżej ilustracji – porównano tam mapę Tolkiena z mapą Kowala), zburzoną wieżę na Wichrowym Czubie. O sporej wiedzy Krisa Kowala na temat tolkienowskich źródeł świadczy też zaczerpnięcie nazw z Niedokończonych opowieści (np. nazwa Undeeps pośrodku rzeki Anduiny).
A jednak przybliżając mapę w poszukiwaniu szczegółów nachodzi nas smutna refleksja. J.R.R. Tolkien bardzo dokładnie opisał swój świat literacki, a jednak tak mało o nim wiemy. Blisko 99% mapy przygotowanej przez Krisa Kowala po mocnym zoomie okazuje się pustą przestrzenią. Nie ma jej czym wypełnić, bo nie znamy szczegółów geografii dotyczącej pomniejszych dróg i ścieżek, mniej ważnych osad, szczegółów topomastyki pośród pagórków, lasków i rzeczek…
Kategorie wpisu: Fandom tolkienowski, Tolkienowski internet, Twórczość fanów
2 Komentarzy do wpisu "Google (Middle-)Earth"
Galadhorn, dnia 12.09.2010 o godzinie 11:41
A którą z fanowskich map Wy najbardziej lubicie?
Telperion, dnia 12.09.2010 o godzinie 22:06
Świetna praca i piękna mapa, rzeczywiście wygląda jakby była ręcznie namalowana, pojedyncze drzewka wyglądają tak uroczo… 😀
Ja mimo wszystko bardzo lubię tę mapę, mam nawet oprawioną za szkłem w formacie A1
http://files.meetup.com/238907/middle%20earth%20map%20wallpaper.jpg
Dzięki – pozdrawiam Wszystkich… powoli pewnie będziemy zmieniać na jesień co?
Zostaw komentarz