Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Wrzesień 2010 po tolkienowsku

graveNadchodzi jesień. Jeżeli zakwitają już wrzosy, a dojrzewa kasztanowiec i borówka brusznica to mamy niechybnie oznaki wczesnej jesieni. A gdy zaczną złocić się liście, nadejdzie pełnia tej pory roku. Oby była to dla nas złota polska jesień! Pamiętajmy jednocześnie, że w Hobbicie i Władcy Pierścieni jesień (ang. autumn) zaczyna się już w sierpniu! [więcej na ten temat w temacie „Pory roku: od astronomii po Tolkiena” u Elendilich].

Wrzesień to czas szczególnych tolkienowskich rocznic i śródziemnych świąt. Niedawno, dnia 2 września, obchodziliśmy 37. rocznicę śmierci profesora J.R.R. Tolkiena. Zapaliłeś świeczkę i wspomniałeś tamtego dnia Autora, który dał nam Środziemie…?

Ale tyś nie dla Ardy. Znajdź światło tam, dokąd zmierzasz. I czekaj tam na nas (z „Athrabeth Finrod ah Andreth”, HoMe X)

J.R.R. Tolkien pochowany jest na przedmieściach Oksfordu, na cmentarzu Wolvercote. Waszej uwadze polecamy tekst Telperiona o ostatnich chwilach J.R.R. Tolkiena – znajdziecie go tutaj.

Inne tolkienowskie daty we wrześniu to: 14 września (w Rachubie Shire’u 22 halimatha, czyli „września”) – Urodziny Bilba i Froda Bagginsów (WP III, str. 511); 15-17 września to Dni Środka Roku w Rachubie Ponownie Zjednoczonego Królestwa (WP III, str. 511), 18 września to 28. rocznica powstania Śląskiego Klubu Fantastyki, którego częścią jest słynna Sekcja Tolkienowska „Parmadili”. Dni 26-28 września do Dni Środka Roku w Rachubie Imladris (kalendarz elfów). Najbliższy nów będzie 18 września, a pełnia 4 września. Dnia 22 września przypada równonoc jesienna.

Życzymy wszystkim Gościom „Elendilionu” pięknego września!

Kategorie wpisu: Kalendarium Śródziemia

2 Komentarzy do wpisu "Wrzesień 2010 po tolkienowsku"

Galadhorn, dnia 02.09.2009 o godzinie 8:51

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie…

W dniu kolejnej rocznicy śmierci Tolkiena pozdrawiamy wszystkich miłośników jego twórczości. Zapalimy dziś wieczorem świece, żeby zaznaczyć pamięć o naszym Profesorze?

Galadhorn, dnia 12.09.2010 o godzinie 11:39

A jak uczcić Urodziny Bagginsów 22 halimatha („września”), czyli naszego 14 września? Macie jakieś pomysły?

Zostaw komentarz