Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Tolkien in Oxford w pełnej wersji (BBC)!

Dnia 30 marca 1968 r. o godzinie 21.50 brytyjski kanał telewizyjny BBC 2 nadał prawie 27-minutowy film o J.R.R. Tolkienie. Nosił on tytuł Tolkien in Oxford i był częścią wieczornego cyklu  Release. Czterdzieści dwa lata później możemy go znów zobaczyć w całości!

68Już w styczniu 1968 roku trwały rozmowy między BBC i wydawcą Tolkiena, oficyną Allen & Unwin, o ewentualnym telewizyjnym wywiadzie. Jest to czas, w którym sukces odnoszą książki Tolkiena Road Goes Ever On oraz Kowal z Podlesia Większego, a na biurku Profesora powstaje kontynuacja Władcy Pierścieni czyli The New Shadow (nigdy nie ukończona). Pieśń pt. Lament Galadrieli we wspaniałym wykonaniu Wiliama Elvina (wykonawcy pieśni z wydanej właśnie książki Road Goes Ever On) będzie zamykać film Tolkien in Oxford. Reżyserem ma być Leslie Megahey. Materiał zrealizowano w dniach 5-9 lutego 1968.

Tolkien in Oxford obejrzyj tutaj.

W tym wielokrotnie „cytowanym” w innych filmach biograficznych materiale dziennikarz John Izzard odwiedza 76-letniego Profesora w jego mieszkaniu, spaceruje z nim po ulicach Oksfordu, razem oglądają ulubione miejsca Tolkiena, a sam autor z uśmiechem opowiada o swoich książkach. Ten uśmiech Tolkiena jest  czymś, co szczególnie się pamięta po obejrzeniu wywiadu. A jednak Profesor nie był zadowolony z realizacji. Oto co pisze w liście do Donalda Swanna, autora muzyki do wierszy Tolkiena, które znalazły się w zbiorze Road Goes Ever On. List pochodzi z 29 lutego 1968 i nosi numer 301 w książce Listy J.R.R. Tolkiena:

Jestem tylko poruszony zupełną sztucznością całego programu. Producent, bardzo miły, bardzo młody człowiek [John Izzard], nie pozbawiony pewnej dozy inteligencji i przenikliwości, okazał się jednak tak ogłupiony BBC-izmem, że ostatnią rzeczą, jakiej pragnął, było pokazanie mnie takim, jakim jestem lub byłem, nie mówiąc już o ukazaniu mnie jako postaci „ludzkiej lub choćby naturalnej wielkości”. Zaginąłem w świecie efektownej tandety i nonsensów, a jeżeli to wszystko miało jakiś celowy cel, to chyba taki, żeby utrwalić obraz staroświeckiego, by nie powiedzieć, zramolałego pijaczka, przesiadującego niczym hobbit przy kominku. Protesty nie skutkowały, więc poddałem się i będąc przywiązany do pala, robiłem dobrą minę do złej gry. Słyszałem, że film wyszedł b. dobrze – no to ścina mi się krew w żyłach: to znaczy, że realizatorzy osiągnęli swój cel i że mój sceniczny temperament (kiedyś lubiłem „grać”) wziął górę nad zdrowym rozsądkiem, nakłoniwszy mnie do współpracy – na moją własną zgubę. Nie uniesiono mnie w górę helikopterem, chociaż dziwię się, że nie zastąpiono nim któregoś z orłów. Poza tym realizatorzy zdawali się całkowicie mylić MNIE z moją opowieścią i zmusili mnie do przyglądania się pokazowi sztucznych ogni – nie robiłem tego od czasów dzieciństwa (…).

Jako ciekawostkę dodajmy, że w filmie w oglądaniu fajerwerków pod Dragon School towarzyszą Tolkienowi jego 9-letni wnuczek, Simon (wtedy uczeń DS, dziś pisarz, o którym czasem piszemy w serwisie) i pierwsza żona Ch. Tolkiena, Faith. Profesor spóźnił się na nagranie, bo auto, które po niego wysłano, utknęło w korku. Tolkien był niezadowolony i nie cieszyły go ognie sztuczne (zatem świetnie zagrał swoją „rolę” w filmie). Realizator ujęć, John Wyatt, zrobił w czasie tworzenia Tolkien in Oxford wiele znanych zdjęć J.R.R. Tolkiena.

Tolkien dzieli się z widzem głębokimi przemyśleniami o śmierci (cytuje słowa Simone de Beauvoir), swoją miłością przyrody, ale także opowiada o zamiłowaniu do fajki i piwa. Komentuje wiele spraw i odpowiada na różne pytania. Program jest wspaniale skomponowany i zmontowany. Widzimy studentów Oksfordu z końca lat 60. XX w., którzy ciekawie opowiadają o lekturze książek Profesora. Chyba jednak ta część szczególnie nie podobała się Profesorowi. Całość kończy świetne ujęcie z helikoptera i głos (Elvina?) śpiewający w Lament Galadrieli w języku quenya.

Film znalazł się na stronach BBC w dziale In Their Own Words: British Novelists | Interviews with remarkable modern writers (‚Ich słowami: brytyjscy pisarze; wywiady ze znaczącymi pisarzami współczesnymi’). Wywiad z Tolkienem znalazł się obok wywiadów z Wirginią Wolff, Robertem Gravesem, Williamem Goldingiem czy Salmanem Rushdie. Serdecznie polecamy całą zawartość tej strony!

Kategorie wpisu: Biografia Tolkiena, Listy Tolkiena, Wydarzenia

1 komentarz do wpisu "Tolkien in Oxford w pełnej wersji (BBC)!"

Galadhorn, dnia 22.08.2010 o godzinie 13:12

Carl Hostetter na liście Lambengolmor dokonał transkrypcji tych fragmentów filmu, które traktują o językach. Znajdziecie je tutaj: http://tech.groups.yahoo.com/group/lambengolmor/message/1101

Fajny jest ten fragment, gdzie Tolkien opowiada o stworzeniu wiersza z Jedynego w Czarnej Mowie, w wannie, kopiąc gąbkę… Hehehe.

Zostaw komentarz