Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Cor Blok w The Tolkien Calendar na 2011!

Po kalendarzach tolkienowskich z ilustracjami do Władcy Pierścieni (2007), Dzieci Húrina (2008) i Silmarillionu (2009) oraz znowu Władcy (2009) wydawnictwo HarperCollins zdecydowało się na odważny krok. W roku 2011 karty kalendarza zdobić będą grafiki holenderskiego artysty awangardowego, Cora Bloka.

The_Battle_of_the_HornburgThe_Mumak_of_HaradCor Blok to emerytowany już holenderski profesor historii sztuki. Jako student swoją pracę magisterską zadedykował profesorowi Tolkienowi – stworzył ponad sto grafik, które były ilustracjami do Władcy Pierścieni. Stało się to w latach 1960-61, czyli ponad 50 lat temu. Koncept był następujący: wykonać tolkienowski odpowiednik tzw. tkaniny z  Bayeux, poddać prace sztucznemu postarzeniu, tworzyć je na dwóch arkuszach papieru ryżowego, które zostały połączone, zanim praca wyschła. Dzieło Cora Bloka znane jest w Holandii i we flamandzkiej części Belgii, bo trzy z prac artysty znalazły się na okładkach pierwszego niderlandzkiego wydania broszurowego Władcy Pierścieni. Widniały na okładkach edycji od roku 1965 do 1979. J.R.R. Tolkien musiał polubić styl Cora Bloka – jakże daleki od realizmu, który dominuje w dzisiejszej sztuce tolkienowskiej – skoro kupił od Bloka dwie grafiki.

Cor Blok to dziś starszy pan, który nie jest w stanie odtworzyć swoich wszystkich wspomnień ze spotkania z J.R.R. Tolkienem. Był zaproszony do państwa Tolkienów w Oksfordzie, a Profesorowi tak spodobała się jego sztuka, że zakupił dwie z jego grafik, a trzecią otrzymał w prezencie. Priscilla Tolkien po śmierci ojca zakupiła od Bloka jeszcze dwie prace. Mimo emerytury pełni on jednak wciąż stanowisko Głównego Kuratora Sztuki Współczesnej w Museum Boymans van Beuningen w Holandii. Ilustracje do Władcy Pierścieni znajdują się w prywatnych kolekcjach. Choć zamiarem artysty było sprzedać je do muzeów, bardzo szybko prace zniknęły z rynku i do niedawna udało się prześledzić losy zaledwie dziesięciu z nich. Wspaniale zatem, że wydawcy The Tolkien Calendar zdobyli prawa do publikacji aż 13 grafik (w tym kilku do dziś nieznanych) i że odważyli się pójść drogą sztuki współczesnej, wbrew swoistej tradycji wydawania jedynie takich realistycznych grafików jak Lee, Nasmith czy Howe.

Kalendarz wydawnictwa HarperCollins ukaże się w lipcu b.r. i będzie miał 32 strony. Więcej informacji o Corze Bloku znajdziecie w temacie „Cor Blok: ulubiony grafik Tolkiena” (Elendili) oraz na stronie The Tolkien Library.

Kategorie wpisu: Nowości wydawnicze, Twórczość fanów

4 Komentarzy do wpisu "Cor Blok w The Tolkien Calendar na 2011!"

Aegnor, dnia 30.01.2010 o godzinie 0:29

Muszę go zdobyć.
Grafiki Cora Bloka są kapitalne.

Galadhorn, dnia 30.01.2010 o godzinie 8:41

W moim wypadku również na pewno ten kalendarz zawiśnie na ścianie. Pierwszy raz zakupię The Tolkien Calendar. Niestety ale ostatnie wydania z grafikami Nasmitha uważam za… kiczowate. Nie lubię takiego rodzaju hiperrealizmu.

A jakich grafików tolkienowskich najbardziej cenicie? Dla mnie są to P. Baynes, Ruth Lacon oraz Alan Lee.

tallis, dnia 30.01.2010 o godzinie 18:56

A ja nigdy nie rozumiałam tego jego stylu. Dla mnie jest po prostu brzydki. Nie podobają mi się te obrazy, choć lubię wiele stylizowanych i abstrakcyjnych ilustracji. Cóż, nie znam się i ogólnie mam nikłą wrażliwość na takie malarstwo. 😀 Kolory tego po lewej mi się tylko podobają.
poz
tal

Elendilion – Tolkienowski Serwis Informacyjny » Blog Archive » Cor Blok powraca!, dnia 17.03.2011 o godzinie 0:21

[…] tym współczesnym niderlandzkim artyście pisaliśmy już dwukrotnie (“Cor Blok w The Tolkien Calendar na rok 2011″ oraz “Tolkienowski kalendarz na rok 2011 – recenzja”). Cor Blok przykuwa naszą […]

Zostaw komentarz