Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Lembas Extra 2009

Lembas_Extra_2Zawsze z radością donosimy o nowych ciekawych nowościach wydawniczych i fanowskich publikacjach, choć sporo dzieje się na naszym własnym podwórku, warto (o czym staramy się pamiętać) czasami rozejrzeć się nad czym pracują nasi zagraniczni – jak to mówi Tornene – bracia w tolknięciu.

Źródło: Tolkien Library

Lembas Extra to magazyn Holenderskiego Towarzystwa Tolkienowskiego Unquendor publikowany raz w roku. Ten ciekawy rocznik, zawiera zbiór esejów o tematyce Śródziemia, wydanych w języku angielskim.

Tegorocznym tematem przewodnim magazynu jest Tolkien in Poetry and Song (Tolkien w poezji i pieśni). W najnowszym Lemabasie znajdziecie nie tylko artykuły o poezji takie jak tekst o The Song of Durin, czy Mythopoei, ale  również  przykłady wierszy inspirowanych twórczością Tolkiena, holenderskich i zagranicznych autorów.

Autorami artykułów są między innymi  Ben Koolen, Tom Shippey, Renée Vink, Frits Burger, Sjoerd van der Weide, Dorine Ratulangie, Susan Edwards oraz Marion Kippers.

We wstępie autorstwa Cecile van Zon czytamy „w ten sposób udało nam się skupić na drobniejszych dziełach Tolkiena, którym często nie poświęca się tyle uwagi na ile zasługują. Ten numer „Lembas Extra” jest wyjątkowy, bo zawiera nie tylko artykuły i eseje, ale również poezję. Twórczość Tolkiena stanowi inspirację do tworzenia dla wielu osób, i ten nurt wydaje się rozwijać. Dlatego chciałam Wam przedstawić wybrane przykłady tej twórczości inspirowanej dziełami profesora.

Magazyn Lembas Extra można zamówić tutaj lub bezpośrednio przez towarzystwo Unquendor, wysyłając zamówienie na adres secretaris@unquendor.

Zawartość magazynu:

Preface
by Cecile van Zon

The Name of the Tree – Mythopoeia and The Garden of Proserpina
by Renée Vink

Middle-earth Language Training – Middle earth as a body of language
by Frits Burger

Lhun poetry
by Dorine Ratulangie

Imram – Tolkien and Saint Brendan
by Marion Kippers

Bombadil in Poetry
by Sjoerd van der Weide

A Fading Voicea song of Maglor poetry
by Renée Vink

Tolkien’s Development as a writer of alliterative poetry in modern English
By Tom Shippey

The Song of Durin
By Ben Koolen

Turgon’s Song of The Glory of Gondolin poetry
By Susan Edwards (Tuilinde)

About the authors

Kategorie wpisu: Fandom tolkienowski, Informacje medialne, Nowości wydawnicze, Twórczość fanów

2 Komentarzy do wpisu "Lembas Extra 2009"

Galadhorn, dnia 25.01.2010 o godzinie 15:33

Mam kilka ksero tego ciekawego pisma. Numery angielskojęzyczne są naprawdę ciekawe. Dzięki Ci, Telperionie, za tego interesującego newsa. Pozdrowienia z mroźnej Polski.

Hal, dnia 30.01.2010 o godzinie 18:21

Czy numer wisi może gdzieś w internecie?

Zostaw komentarz