Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Wojna w Niebiosach czyli Mythcon 2010

Mythcon41Przyszłoroczna konferencja Mythopoeic Society (Towarzystwa Mitopeicznego) odbędzie się na uczelni Southern Methodist University w Dallas w amerykańskim stanie Texas. Termin to długi weekend 9–12 lipca 2010 r. Choć do konferencji jeszcze wiele miesięcy, już dziś można się zarejestrować (tutaj). Będzie to już XLI (czterdziesty pierwszy) Mythcon, bo tak nosi od lat nazwę ta doroczna konferencja. W przyszłym roku miłośnicy twórczości mitopeicznej spotkają się pod hasłem: Wojna w Niebiosach (ang. War in Heaven).

Skąd ten tytuł? Od wielkich eposów starożytnej Grecji i Indii po Księgę Apokalipsy św. Jana i Eddę Poetycką; od Johna Miltona i Williama Blake’a po J.R.R. Tolkiena, C.S. Lewisa i Charlesa Williamsa; od Philipa Pullmana po Neila Gaimana i dalej, teomachia (konflikt pomiędzy bogami i przeciwko bogom) jest stałym tematem mitologii i literatury mitopeicznej. Do tego rok 2010 jest szczególny dla tej tematyki, bo minie wtedy 80. rocznica wydania książki Charlesa Williamsa pt. War in Heaven (pol. „Wojna w Niebiosach” – nie ukazała się na naszym rynku; może najwyższa na to pora?).

timpowers

janetcroft

Gośćmi honorowymi konferencji będą Tim Powers oraz Janet Brennan Croft. Tim Powers to twórca książek science-fiction i fantasy. Jest on zdobywcą wielu nagród i nominacji, w tym World Fantasy Award za swoje opowiadania Last Call (1992) oraz Declare (2000). Czterokrotnie nominowano go do Mythopoeic Fantasy Awards, ostatnio za Three Days to Never (2006). Janet Brennan Croft jest redaktorką Mythlore, jednego z głównych czasopism poświęconych Inklingom oraz literaturze fantastycznej. Jest ona autorką wielu artykułów, napisała też trzy książki na temat J.R.R. Tolkiena, w tym War in the Works of Tolkien (2005), która wygrała Mythopoeic Scholarship Award w badaniach nad Inklingami.

mythcon-41-logoOrganizatorzy Mythconu zapraszają chętnych do udziału w konferencji i do nadsyłania artykułów, które traktują o teomachii. Szczególnie chętnie widziane będą teksty na temat Inklingów (a najszczególniej J.R.R. Tolkiena, C.S. Lewisa i Charlesa Williamsa), gości honorowych konferencji i innych autorów powieści fantastycznych. Szczegóły dotyczące udziału i tekstów znajdują się na stronach Mythopoeic Society (tutaj).

Kategorie wpisu: Fandom tolkienowski, Wydarzenia

1 komentarz do wpisu "Wojna w Niebiosach czyli Mythcon 2010"

tallis, dnia 16.12.2009 o godzinie 19:55

Tim Powers łał. Czytałam jedną jego książkę i szkoda, że nie znalazłam jeszcze niczego więcej. Świetna, nastrojowa fantasy „The Drawing of the Dark”, którą po naszemu wydano, jako „Serce Zachodu”. Dopiero w tej chwili skumałam od czego pochodził oryginalny tytuł – od malarza-proroka, ktory w tej opowieści rysuję wielką bitewną scenę na ścianie(fakt, że niemal na skalę teomachii), i który tracąc wzrok stopniowo czyni ją coraz ciemniejszą. Ale tytuł polski to prostactwo, bo „serce zachodu” to Wiedeń podczas oblężenia(a bardziej pewna wiedeńska karczma). Bo o tym jest ta fantasy – o oblężeniu przez Sulejmana. Oczywiście nie byłaby to fantasy, gdyby nie było w niej pełno magicznych i mistycznych elementów. Wmieszane są w obronę Wiednia rozmaite siły mitycznego pochodzenia, z Merlinem i Królem Rybakiem łącznie. A nawet Finem McCoolem. Ale nie ma tak łatwo, bo drugiej stronie, bisurmani też zbierają własną mityczną ekipę. :) Świetna, potoczysta opowieść, z wartką akcją. Polecam.
poz :)
tal

Zostaw komentarz