Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Hu hu ha!

Informację tę podaliśmy 20 listopada 2008 roku. Dziś ją aktualizujemy, dodajemy kartkę z kalendarza na grudzień 2009 i informację (za Forum Elendilich: „Pory roku: od astronomii po Tolkiena”), że u Tolkiena miesiące zimowe to listopad, grudzień i styczeń ze środkiem zimy („śród-zimiem”) ok. dnia 22 grudnia (pamiętajmy tego dnia o elfickim Turuhalmë temat na LNDL) Inne zimowe wiadomości w serwisie to: Tolkienowski grudzień i styczeń oraz Quenya na zimową porę.

gru2009Zima w Śródziemiu nastanie już jutro, 22 listopada. Kalendarzowa zima, zgodnie z rachubą Imladris. W Kalendarzu Parmadilich rozpoczyna się ona naszego 21 listopada… Czyżbyśmy już niedługo mieli powiedzieć słowami Tolkiena (WP I, str. 362):

Gdy zimą w nocy szczypie mróz,
Gdy kamień pęka, skrzypi wóz,
Gdy drzew bezlistnych trzask wśród mgły,
to znak, że w puszczy hula…

Nie, niechaj nie będzie tak pesymistycznie, bo przecież w większości kochamy zimę, prawda? Ja sam wyczekuję czarnych wronowatych, blasku nocnego śniegu, mrozu, który pachnie daleką Syberią i atmosfery Godów, które nadejdą, gdy dzień stanie się najkrótszy. I czekam na kochaną Wigilię Bożego Narodzenia, na rodzinne spotkania, na tę chwilę, gdy dzieciaki otwierają paczki z prezentami spod choinki. To już całkiem niedługo, a do tego czasu Kalendarz Parmadilich mówi o kilku innych ciekawych wydarzeniach! Dnia 8 grudnia Forum Elendilich obchodzi swoje Szóste Urodziny. Na pewno czekają nas w tym czasie liczne niespodzianki. 22 grudnia mamy astronomiczne Przesilenie Zimowe. W Śródziemiu obchodzi się wtedy zimowy festiwal światła, zwany Yule (a po polsku, w tłumaczeniu Marii Skibniewskiej Godami). W Shire tego dnia obchodzimy 1. Yule, czyli ostatni dzień roku, a 23 grudnia to 2. Yule, czyli Nowy Rok (WP III, str. 503). Potem nadchodzi chrześcijańskie Boże Narodzenie (25 i 26 grudnia), które poprzedza Wigilia (wieczór 24 grudnia). W Anglii Tolkiena tego dnia prezenty przynosi Father Christmas, a w Śródziemiu zajmował się tym być może Grandfather Yule (wzmiankowany w Listach św. Mikołaja J.R.R. Tolkiena – z roku 1930 –

… jest jeszcze wiele rzeczy, o których chciałbym opowiedzieć – o moim zielonym bracie i o moim ojcu, starym Grandfather Yule, i dlaczego obu nas nazywano Mikołajami na pamiątkę tego Świętego (którego dniem jest 6 grudnia), który w tajemnicy rozdawał prezenty, wrzucając czasem sakiewki z pieniędzmi przez okno…” (tłumaczenie moje).

A potem jeszcze, dnia 27 grudnia, mamy dzień św. Jana Ewangelisty, świętego patrona Johna (Jana) Ronalda Reuela Tolkiena. Imieniny Profesora? Czemu by i ich nie obchodzić jako naszego tolkienowskiego święta?

Kategorie wpisu: Eseje tolkienowskie, Kalendarium Śródziemia

8 Komentarzy do wpisu "Hu hu ha!"

Nero, dnia 20.11.2008 o godzinie 23:28

„Dnia 8 grudnia Forum Elendilich rozpoczyna całoroczne obchody swoich Piątych Urodzin.”

Całoroczne? Aż tak długo? Czy po prostu całodniowe?

Galadhorn, dnia 20.11.2008 o godzinie 23:52

Całoroczne :-)

Nero, dnia 20.11.2008 o godzinie 23:54

O lol… całoroczna impreza. Tego to nawet na studiach nie ma. XD

Tom Goold, dnia 21.11.2008 o godzinie 12:40

Świetnie, mam nadzieję że kalendarz na rok 2009 wydamy już w formie papierowej:)

Galadhorn, dnia 21.11.2008 o godzinie 18:05

Panie Prezydencie, melduję, że zadanie zostanie wykonane :-)

Proszę, pomóżcie Galowi. Potrzebuję do kalendarza daty konwentów, zjazdów, konferencji o tematyce tolkienowskiej. Czy możecie podać tutaj ich terminy w roku 2009?

Galadhorn, dnia 21.11.2009 o godzinie 13:03

… ale rysunek w czołówce serwisu zmienimy na zimowy dopiero wtedy, gdy nastanie zima przyrodnicza, gdy spadną śniegi, pojawią się mrozy, a większość redaktorów LNDLN zmieni opony na zimowe 😉

Galadhorn, dnia 30.11.2009 o godzinie 12:51

Od jutra obowiązuje kalendarz podany w tym newsie. Zapraszamy! Można go sobie wydrukować!

Elendilion – Tolkienowski Serwis Informacyjny » Blog Archive » Zima…, dnia 14.12.2009 o godzinie 23:46

[…] nasze zimowe newsy to Hu hu ha! praz Quenya na zimową […]

Zostaw komentarz