Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Tajemniczy świadek

akt

Wracamy do sprawy wpisu w księdze ślubów parafii Maryi Panny Niepokalanej w Warwick z 22 marca 1916 r. (patrz tutaj). Na ślubie państwa Tolkienów było – zgodnie w wymogami prawa kościelnego – dwoje świadków. Jednym z nich była znana z biografii Ronalda i Edith kuzynka Jennie Grove. Pisaliśmy o niej w poprzedniej notce biograficznej. Drugim świadkiem była tajemnicza Anna W. Johnson, a właściwie Anne W. Johnson. Sprawą tej ostatniej osoby zajął się nasz przyjaciel, Piotr „Ring” Kaniewski.

Oto co napisał Ring:

Obejrzałem dokładnie reprodukcję z księgi parafialnej, którą zamieściłeś i wydaje mi się, że imię pani Johnson brzmi Anne. Pozwoliłem sobie wykorzystać fragment zdjęcia i podkreśliłem (na żółto) niektóre miejsca gdzie pojawia się litera a. Widać wyraźnie, że nigdzie nie jest ona zapisana z przerwą, jak w imieniu tej kobiety. Faktycznie, zakończenie litery może sugerować ogonek od a, jednak gdy spojrzysz na ostatnie n w słowie Johnson (zaznaczenie czerwone), to widać bardzo podobny zawijas jak przy ostatniej literze imienia.

Zdjęcie z ustaleniami Ringa znajduje się powyżej. Piotr poszperał też w zasobach internetowych i udało mu się znaleźć biogram osoby o tym samym imieniu i nazwisku, która była mieszkanką hrabstwa Warwick w 1916 r. Oto ustalenia Ringa:

Anne W. Johnson, ur. 1833 w Warwickshire. Litera W pochodzi od nazwiska jej ciotki: Warden. Panieńskie nazwisko Anne to Swinnerton. We wrześniu 1853 roku wychodzi za mąż, za Johna Johnsona. W 1891 roku była już wdową i mieszkała w domu młodszego brata, który prowadził gospodarstwo rolne (Farm House 1 Caldecote Warwickshire). Musiało chyba nieźle prosperować, bo zatrudniano tam pracowników najemnych i chłopców do stajni. W domu były też dwie służące.

Nie udało mi się dociec czym parała się owa kobieta, ale należy sądzić, że współprowadziła dom, a jako wdowa była na utrzymaniu brata. W chwili ślubu Johna i Edith miała 58 lat. Jak na niego trafiła? Mogła być jakąś znajomą Edith z Warwick, ale wydaje mi się, że duża różnica wieku między nimi (31 lat) raczej wyklucza zażyłość w kontaktach potrzebną do bycia świadkiem na ślubie. Zresztą Edith poprosiła na świadka kuzynkę Jennie, a jeśli przyjąć, że hołdowano wówczas (jak i dziś) zasadzie, że jeden świadek jest od panny młodej, a drugi od pana młodego, to jawi się nam jakaś relacja między Tolkienem, a panią Johnson. Tyle, że to jeszcze mniej prawdopodobne. Tolkien był wtedy w wojsku, rzucany z miejsca na miejsce i trudno przypuszczać by miał jakiś kontakt z przyszłą świadkową na tyle duży by ją prosić o tę przysługę. Dlatego zaryzykowałbym dwie hipotezy. Pierwsza, że pani Anne W. Johnson została poproszona na ślub jako świadek przez księdza Murphy’ego. Być może jako wdowa będąca na utrzymaniu rodziny i kobieta w wieku statecznym miała czas i możliwości by udzielać się aktywnie w życiu parafii. Ewentualna prośba księdza o pomoc nie była przecież niczym gorszącym. Druga, że Anne W. Johnson była jakąś znajomą kuzynki Edith, Jennie. Tu bowiem różnica wieku nie grała roli, Jennie Grove miała w chwili ślubu 52 lata, a zatem tylko o 6 mniej od pani Johnson. Jakkolwiek było Tolkien miał raczej słabe pojęcie o tym, kto na ślubie będzie jego świadkiem.

Należy jeszcze dodać, że Anne W. Johnson z naszego dokumentu prawie na pewno musiała być katoliczką. Ciekawe czy osoba znaleziona przez Ringa rzeczywiście należała do parafii katolickiej w Warwick. Podczas kolejnej wizyty w tym pięknym mieście postaram się to sprawdzić…

Kategorie wpisu: Biografia Tolkiena

2 Komentarzy do wpisu "Tajemniczy świadek"

TAO, dnia 15.04.2009 o godzinie 11:03

Hipoteza o tym, że A.W. Johnson była świadkiem, przywołanym przez proboszcza, jest wielce prawdopodobna. Czytałem (choć nie przypomnę sobie, gdzie) o podobnym postępowaniu w Polsce w latach wojny, gdy ślubu udzielano pośpiesznie, ludziom oderwanym od rodzin, częstokroć – ukrywającym się.

Elendilion – Tolkienowski Serwis Informacyjny » Blog Archive » Ślub Berena i Lúthien z Warwick…, dnia 22.03.2010 o godzinie 7:50

[…] z zawarcia ślubu (tutaj). Zastanawialiśmy się też nad tożsamością tajemniczego świadka tego ślubu (tutaj). Z przyjemnością przypominamy o tej rocznicy. Zapraszamy też z tej okazji do przejrzenia tematu z […]

Zostaw komentarz