Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Po raz pierwszy oglądamy akt ślubu państwa Tolkienów!

Dnia 22 marca obchodziliśmy kolejną rocznicę ślubu Ronalda i Edith Tolkienów. Z tej okazji pojawił się u nas pamiątkowy wpis. Kilka tygodni później odwiedziłem ponownie kościół Niepokalanej Maryi w Warwick. Pojawiłem się tam z misją – chciałem obejrzeć i sfotografować akt ślubu Ronalda i Edith.

Około godz. 16.30 dnia 2 kwietnia b.r. zadzwoniłem do drzwi plebanii przy kościele Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej przy West Street w Warwick. Po chwili drzwi się otwierają i ukazuje się w nich kapłan. To ksiądz kanonik E. M. Stewart. Wyjaśniam, że na stronie parafii jest informacja, że w archiwum można obejrzeć wpis dotyczący ślubu Tolkienów. Ksiądz się uśmiecha i zaprasza mnie do środka. Wyjaśniam kim jestem, co robię w Warwick. Gospodarz prosi, żebym zaczekał w kancelarii i po chwili przychodzi ze średniej grubości księgą. Otwiera ją na odpowiedniej stronie i oto widzę niezwykły wpis:

p1010013

Anno 1916 die 22 mensis Martii Ego Gulielmus J. Murphy in Matrimonio conjunxi Joannem Ronald Reuel Tolkien ex Stafford (Brocton Camp) filium Arthuri Reuel Tolkien, et Editham Bratt ex Warwick filiam Frederici Bratt.

Presentibus testibus: Anna W. Johnson, Jennie Grove

Tłumaczenie: ‚W roku 1916, dnia 22 miesiąca marca ja, William J. Murphy połączyłem węzłem małżeńskim Johna Ronalda Reuela Tolkiena z hrabstwa Stafford (Brocton Camp), syna Artura Reuela Tolkiena i Edith Bratt z Warwick, córkę Fredericka Bratta. Obecni świadkowie: Anna W. Johnson, Jennie Grove’.

Poniżej jest niewyraźna notatka, coś w rodzaju:

Noticii pro E[dith] B[ratt] **** in „Regesti Bapt.” in hac Ecclesiam

Proszę o pomoc w odczytaniu tego fragmentu. Domyślam się, że oznacza on ‚Wpis o chrzcie Edith Bratt znajduje się w „Rejestrze Chrztów” tego kościoła’.

W żadnej biografii Tolkiena nie spotkałem się z reprodukcją lub odpisem tego aktu ślubu. A przynosi on, moim zdaniem, co najmniej jedną ciekawą i nową informację. Ani Carpenter (Biography), ani Garth (Tolkien and the Great War), ani ks. John Tolkien i jego siostra Priscilla (Tolkien Family Album), ani Scull i Hammond (Companion and Guide) nie podają, że podczas ślubu Ronalda i Edith obecne były jako świadkowie dwie kobiety. Chodzi o Annę W. Johnson oraz Jennie Grove. Do tej pory mogło się wydawać, że ślub był bardzo cichy, i że brali w nim udział tylko państwo młodzi oraz kapłan, ks. Murphy. Dzięki wglądowi w rejestr ślubu wiemy już, że obecnych było więcej osób. Nie wiemy kim była Anna W. Johnson (może ktoś ma jakiś pomysł?), ale nazwisko Jennie Grove znane jest wszystkim czytelnikom biografii Tolkiena. Jennie to kuzynka Edith Bratt.

Jennie Grove (1864-1938) spędziła dzieciństwo w Blundell Sands niedaleko Liverpoolu. Potem przeniosła się do Warwick i zamieszkała ze swoją młodszą kuzynką, Edith Bratt. Razem przenosiły się z miejsca na miejsce, żeby podążać za oddziałem Tolkiena. Po I wojnie światowej zamieszkała z Tolkienami w Oksfordzie aż do czasu, gdy Ronald, Edith i ich dzieci przenieśl się na jakiś czas do Leeds w roku 1921. W rodzinie znana była jako Auntie Ie, co odzwierciedlało wymowę maleńkiego Johna, pierworodnego państwa Tolkienów. Jennie z racji starszego wieku zastępowała Edith matkę, a dzieciom Tolkienów babcię. Z powodu uszkodzenia w dzieciństwie kręgosłupa, Jennie była bardzo niskiego wzrostu (ok. 146 cm), posiadała jednak silny charakter. Była jedną z pierwszych osób otrzymujących w Wielkiej Brytanii emeryturę (5 szylingów na tydzień). Otrzymywała też pewną pomoc finansową od Tolkienów, którym często składała długie wizyty, choć żyła niezależnie. Zamieszkała w jednopokojowym mieszkanku w Birmingham. Spędziła tam resztę swojego życia. Jej fotografię znajdziecie z The Tolkien Family Album na stronie 36. Jej portret narysowany przez Tolkiena został opublikowany w Artist and Illustrator (rys. 24).

Brocton Camp to wojskowy obóz przygotowawczy w hrabstwie Staffordshire. Wraz z obozem w Rugeley znajdował się on na Cannock Chase, ogromnych wrzosowiskach między Lichfield i Stafford.

W czasie ostatniej wizyty w kościele w Warwick zrobiłem kilka nowych zdjęć, które pokazują miejsce przy ołtarzu, gdzie Ronald i Edith ślubowali sobie dozgonną miłość, wierność i uczciwość małżeńską. Oto one (kliknij miniaturki):

p1010003 p1010002

p1010005 p1010006

p1010012 p1010023

p1010022 p1010028

Kategorie wpisu: Biografia Tolkiena

9 Komentarzy do wpisu "Po raz pierwszy oglądamy akt ślubu państwa Tolkienów!"

Tom Goold, dnia 10.04.2009 o godzinie 7:52

A jednak ten sms nie był na prima aprilis:) Świetny news i gratuluję dotarcia do dokumentu:)

Galadhorn, dnia 10.04.2009 o godzinie 9:24

Celowo nie wyprowadzałem Cię, Tomie, z błędu. Tym większa niespodzianka. Poproszę Noatara i Hyalmę o tłumaczenie tego newsa na angielski i rosyjski. Może przecież zainteresować tolkienistów w innych krajach.

TAO, dnia 10.04.2009 o godzinie 13:12

Obecność świadków jest wymogiem prawa kanonicznego (co potwierdza drukowany formularz księgi ślubów), nie stoi więc w sprzeczności z tym, że ślub był „cichy”, bez znajomych i rodzin.

Galadhorn, dnia 10.04.2009 o godzinie 13:15

Dotąd nikt jednak nie pisał o świadkach. Myślę, że ten dokument to jednak małe odkrycie. Tylko jak poprawnie nazwać ten wpis? Bo nie jest to akt zawarcia małżeństwa z podpisami małżonków i świadków, a jedynie zapis w rejestrze ślubów. Akt ślubu to zatem czy nie. Jak nazwać taki dokument?

Drzewiec, dnia 10.04.2009 o godzinie 18:52

„Jak nazwać taki dokument?”

Wpis do rejestru ślubów w sprawie zawarcia związku małżeńskiego pomiędzy Edith Bratt a J.R.R.Tolkienem. 😉

Telperion, dnia 14.04.2009 o godzinie 9:49

Indiana Jones polskiej tolkienistyki…
Ciekawa sprawa, kto wie, może jednak istnieje fotografia ślubna państwa Tolkienów, przecież nie wiemy co kryje się w albumach fotograficznych rodziny Tolkienów.
Co do wpisu w księgach parafialnych sama data przy wpisie przyprawia mnie dreszcze.
Pozdrawaim
Dzięki Galadhornie

Elendilion - Tolkienowski Serwis Informacyjny » Blog Archive » Tajemniczy świadek, dnia 14.04.2009 o godzinie 10:11

[…] w księdze ślubów parafii Maryi Panny Niepokalanej w Warwick z 22 marca 1916 r. (pisaliśmy o tym tutaj). Na ślubie państwa Tolkienów było – zgodnie w wymogami prawa kościelnego – dwoje świadków. Jednym […]

klemenko, dnia 15.04.2009 o godzinie 19:40

http://www.lotrplaza.com/forum/forum_posts.asp?TID=232684

Ten wpis doczekał się dyskusji na anglojęzycznym forum: http://www.lotrplaza.com/forum/forum_posts.asp?TID=232684

Elendilion – Tolkienowski Serwis Informacyjny » Blog Archive » U Niepokalanej w Warwick. W rocznicę ślubu państwa Tolkienów, dnia 17.03.2011 o godzinie 15:00

[…] państwa Tolkienów z księgi parafialnej kościoła Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej w Warwick: “Po raz pierwszy oglądamy akt ślubu państwa Tolkienów” (in English, по-русски) oraz “Tajemniczy […]

Zostaw komentarz