Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Tolkienowski dokument na DVD!

Źródło: Tolkien Library

Wspaniała nowina! Oto film dokumentalny o J.R.R. Tolkienie, który stworzono w roku 1997 znalazł się w końcu na płycie DVD dostępnej w anglojęzycznych księgarniach! Wielu z nas miało ten materiał na kasetach VHS (został on kiedyś nadany przez TVP), ale jakże wielu z nas nie ma już dziś odtwarzaczy wideo. A zatem płyta DVD warta zakupu!

dvd1dvd2

Film jest opowieścią o życiu Profesora, o jego pisarstwie, pracy filologicznej, poezji. Opisuje on jak ważny dla twórczości Tolkiena był klimat i krajobraz wiejskiej Anglii, gdzie pisarz dorastał i jaką rolę odegrały studia nad językami i literaturą Północy, które Tolkien uprawiał na uniwersytecie. Film jest też okazją do zobaczenia członków brytyjskiego Tolkien Society w akcji.

Dobry prezent na Wielkanoc od Zajączka! (choć nie całą Polskę Wielkanocny Zajączek odwiedza…). W księgarni Amazon płyta osiąga cenę ok. 10 funtów oraz 18 dolarów.

Kategorie wpisu: Biografia Tolkiena, Nowości wydawnicze

2 Komentarzy do wpisu "Tolkienowski dokument na DVD!"

Tornene, dnia 23.03.2009 o godzinie 15:42

Przyszedł Gal i zrobił mocarne newsy. :) Oby częściej.

Tom Goold, dnia 23.03.2009 o godzinie 15:55

A propos newsa, poprosiłem właśnie Gala o zakup DVD z tym filmem. Wydaje mi się jednak, że nie jest to dokładnie ten sam film, który Gal wspomina z nagrań na VHS. Tamten film nosił tytuł „J.R.R.T.: A Film Portrait of J.R.R. Tolkien” i był wyprodukowany z tego co pamiętam dużo wcześniej, bodaj już w 1992 lub 1993 roku. Wersja z telewizji polskiej trwała ok. 60 min., natomiast kilka lat później (wg informacji z IMDB w 1996) pojawiła się pełna wersja tego dokumentu trwająca niemal 120 min. – puszczaliśmy ją podczas Euroconu 2000 w Gdyni. Mam nadzieję, że nic nie pokręciłem bo podaję te informacje z pamięci:)

Zostaw komentarz