Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Z ostatniej chwili: nowa książka Tolkiena w maju 2009

Źródło: Tolkien Library i The J.R.R. Tolkien Companion and Guide

sigurdW maju 2009 czeka nas premiera zupełnie nowej książki J.R.R. Tolkiena. Będzie ona nosiła tytuł The Legend of Sigurd and Gudrún (‚Legenda o Sigurdzie i Gudrún’). Maszynopis Profesora Tolkiena opracował i wstępem książkę opatrzył syn autora, Christopher Tolkien. HarperCollins pierwsze wydanie przewiduje tylko w twardej oprawie. Nie znamy ceny zapowiadanej książki.

Ten mało znany utwór (a właściwie utwory) Tolkiena powstał, gdy Profesor był wykładowcą języka staroangielskiego na Uniwersytecie Oksfordzkim w latach 20. i 30., czyli zanim napisał Hobbita i Władcę Pierścieni. Po raz pierwszy w naszych rękach znajdzie się angielska wersja  wiekopomnego dzieła poezji Północy o dzielnym Sigurdzie (Zygfrydzie) Völsungu i Upadku Niflungów (Nibelungów).

David Brawn, dyrektor ds. publikacji w wydawnictwie HarperCollins UK powiedział:

To praca jeszcze nie publikowana, która pochodzi mniej więcej z początku lat 30. XX w. Jeżeli wszystko dobrze pójdzie, wydamy ją w maju tego roku. W każdym razie wskazówką, czego książka będzie dotyczyć, jest sam tytuł – THE LEGEND OF SIGURD AND GUDRUN. Łatwo zgadnąć, że nie dotyczy ona Śródziemia, ale wierzymy, że miłośnicy Tolkiena zafascynują się jej treścią.

Wiemy już, że książki nie zilustruje Alan Lee. Autor ilustracji jest jednak wciąż nieznany. Christopher Tolkien opracował kilka lat temu inną książkę swojego ojca – Dzieci Húrina (wydane w Polsce i na świecie w roku 2007). Nic nie wiemy jeszcze o ewentualnym polskim wydaniu Legendy o Sigurdzie i Gudrún.

Z lektury znakomitej pracy Ch. Scull i W. G. Hammonda, The J.R.R. Tolkien Companion and Guide (t. II, str. 654), wnioskujemy, że nowa książka zawierać będzie dwa teksty Tolkiena z komentarzem jego syna:

(1) Völsungakviða en nýja (‚Nowa pieśń o Wölsungach’); lata 20. i 30., 339 ośmiowersowych zwrotek. Jest to kompilacja treści z pieśni o Wölsungach i Eddy Starszej pisana zwrotkami typu fornyrðislag.

(2) Guðrúnarkviða en nýja (‚Nowa pieśń o Gudrún’); z tego samego okresu, 166 ośmiowersowych zwrotek.

Więcej szczegółów na temat nowej książki poznamy za kilka miesięcy, gdy bliższa będzie jej premiera.

Kategorie wpisu: Nowości wydawnicze

17 Komentarzy do wpisu "Z ostatniej chwili: nowa książka Tolkiena w maju 2009"

Galadhorn, dnia 06.01.2009 o godzinie 16:37

Nie pierwszy raz byliśmy szybsi niż TheOneRing.net – największy serwis informacyjny o Tolkienie :-)

Turin Dagnir, dnia 06.01.2009 o godzinie 17:11

Chyba kupię jak już będzie :).

Galadhorn, dnia 06.01.2009 o godzinie 17:25

Dodałem kilka informacji do tego newsa. Pomocna okazała się praca Scull i Hammonda pt. „The J.R.R. Tolkien Companion and Guide”.

TAO, dnia 06.01.2009 o godzinie 17:34

Coś mi się nie zgadza. Wymienione za Hammondem i Scull dzieła to poematy, ale wcześniej mowa jest o „prozatorskiej wersji”.

Galadhorn, dnia 06.01.2009 o godzinie 17:38

Mój błąd. Przepraszam i dziękuję za zwrócenie na to uwagi. Źle przełożyłem zdanie: „The publication will make available for the first time Tolkien’s extensive retelling in English narrative verse of the epic Norse tales of Sigurd the Völsung and the Fall of the Niflungs.”

Beren, dnia 06.01.2009 o godzinie 18:21

Can someone sent me the references on Wayne Hammond on what we can expect to be inside? I’m in office right now and my polish is toooo bad to understand…

Galadhorn, dnia 06.01.2009 o godzinie 18:28

Beren, look here: http://www.tolkienlibrary.com/press/857-New_Tolkien_book_Sigurd_Gudrun.php

About Hammond and Scull see „The JRRT Companion and Guide” II, p. 654

Lord Ya, dnia 06.01.2009 o godzinie 21:51

Chyba zapowiada się ciekawie. Mały plusik za brak Alana Lee, nie żeby jego ilustracje był złe, ale dajmy szansę innym! :)

Galadhorn, dnia 06.01.2009 o godzinie 22:01

A ja bym tam widział stare ale jakże piękne grafiki Arthura Rackhama (te do opowieści o Sigurdzie/Zygfrydzie):

http://www.artpassions.net/rackham/wagner_ring.html

Książka będzie zapewne przypominać inną tego typu pracę Tolkiena – „Finn and Hengest”. Bardzo ciekawe, pełne mnóstwa różnych ciekawych informacji opracowanie.

Arneth, dnia 06.01.2009 o godzinie 23:06

Ciekawe czy przetłumaczą , ale nawet jeśli nie przetłumaczą to i tak kupie, bo trochę angielskiego znam :D.

tallis, dnia 07.01.2009 o godzinie 2:54

Łał ! :) Zapowiada sie ciekawie. Pewnie kupię, choc raczej z powodu „retellingu” mitów połnocnych a nie tego, że to akurat Tolkien. Z samego Tolkiena bardziej interesuje mnie Arda, a jego inne teksty – mityczne, poematy, bajki i nowelki nie zwiazane z nią mniej. Dobrze też, że będzie nowy ilustrator – jak szczerzę wielbię dzieła Lee i Howa tak, chętnie już zobaczę coś innego. Może kogoś z Deviant.art? Tam są świetni graficy tolkienowscy. A może to będzie Jenny Dolfen? Albo panią o xywie afair Black Sword? Ilustracjie Kasjopei, takie jak te do Dzieci Hurina byłyby super :) A może bardzo ekspresyjne prace Noei1984 albo Tuuliky?
poz
tal

TAO, dnia 07.01.2009 o godzinie 11:45

Nie liczyłbym na szybkie tłumaczenie. Ani w ogóle na tłumaczenie. Ponad 4 tysiące wersów o trudnej, archaicznej strukturze i z pewnością o mocno archaicznym języku – kto się tego podejmie, skoro nikt dotychczas nie przełożył na polski Beowulfa (wersja, wydana przez Armorykę, to tłumaczenie z przekładu hiszpańskiego)…

Galadhorn, dnia 07.01.2009 o godzinie 12:01

Zgadzam się z TAO. A ci, którzy nie panują jeszcze za dobrze nad angielszczyzną, mają oto pretekst, żeby lepiej się przyłożyć do nauki języka.

Conducator, dnia 08.01.2009 o godzinie 20:36

Wydanie tej książki to rewelacja, na pewno zamówię. Ale co do ilustratora, to pewnie nie będzie to Alan Lee. Tylko Ted Nasmith 😛

Elendilion - Tolkienowski Serwis Informacyjny » Blog Archive » Więcej o Legendzie o Sigurdzie i Gudrún, dnia 21.01.2009 o godzinie 0:13

[…] niedawno (tutaj) o planowanej na ten rok premierze książki Tolkiena pt. The Legend of Sigurd and Gudrún. Strona […]

Elendilion - Tolkienowski Serwis Informacyjny » Blog Archive » Więcej o Sigurdzie i Gudrún, dnia 16.02.2009 o godzinie 19:19

[…] tej planowanej na maj 2009 premierze tolkienowskiej pisaliśmy już w naszym serwisie (tutaj i tutaj). Dzięki dociekliwości takich tolkienowskich kolekcjonerów i badaczy jak Pieter Collier i […]

Elendilion - Tolkienowski Serwis Informacyjny » Blog Archive » Zwiastun Legendy o Sigurdzie i Gudrún!, dnia 11.04.2009 o godzinie 12:01

[…] czeka nas niezwykła premiera. O Legendzie o Sigurdzie i Gudrún pisaliśmy już w naszym serwisie (tutaj, tutaj i tutaj). Dziś prezentujemy Wam niezwykłą filmową zapowiedź książki z prezentacją poetyckich […]

Zostaw komentarz