Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Tolkienowska zaduma nad Rzecząpospolitą

shapeimage_3Jacek Kowalski, Sarmata, poeta i tłumacz literatury starofrancuskiej śpiewa swoje piosenki i własne przekłady starofrancuskich pieśni i ballad. Od 1988 roku, gdy wygrał Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie, występuje z zespołem Monogramista JK. Z zawodu historyk sztuki, mediewista, pracuje jako adiunkt na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od niedawna posiada swoją stronę internetową, na którą wszystkich zapraszamy.

Wśród licznych form artystycznych Jacka Kowalskiego znajdziemy też piękne, poetyckie eseje. A pośród nich takie, które zainspirowała lektura książek Tolkiena. Oto na przykład w tekście Władca Pierścieni na Kresach Kowalski duma nad rycerskością naszej szlachty na przykładzie Aragorna, Gimlego i Legolasa. A na koniec pisze:

Po cóż te porównania? Tolkien nie znał przecież „Mohorta” Wincentego Pola, Wincenty Pol nie mógł znać Tolkiena, bo żył wiek wcześniej. Poza tym artyzm Tolkienowskich opowieści jest z pewnością bardziej uniwersalny i literacko lepszy. Tyle że opowieść, snuta przez Tolkiena jest fikcją zupełną, wysnutą na użytek czytelników z mitów, z przeszłości bladej i niepewnej, wyzutą z prawdy – podczas gdy opowieść o Mohorcie to tylko nieco upiększona, dopoetyzowana prawda; fikcja, owszem, ale taka, która w prawdzie zapuściła korzenie.

Porównanie uczyniłem właśnie po to, żeby zauważyć, iż całe dzieje Rzeczypospolitej, z jej Kresami północnymi, południowymi, wschodnimi i zachodnimi – z jej wielkimi przestrzeniami, ludami, miastami, jej potęgą wschodzącą i zachodzącą, a na koniec – jak upadłe siły Gondoru – odrodzoną, toć to epopeja Tolkienowska jak żywa, tyle że prawdziwa. Niesamowity materiał na opowieść aż kuszącą wielkością epickiej, werydycznej a niedocenianej materii. Wciąż do odkrycia przez Europę. Wciąż do zbudowania. Potrzebny tylko jakiś nasz Tolkien. Ba.

kresy

Polecamy twórczość Jacka Kowalskiego. To kolejna tolkienowska dusza pośród Sarmatów i sarmacki twórca pośród tolkienistów!

Kategorie wpisu: Informacje medialne, Tolkienowski internet

Brak komentarzy do wpisu "Tolkienowska zaduma nad Rzecząpospolitą"

Zostaw komentarz