Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Tolkienowska Triskela

Trio Triskela tworzą trzy harfiarki ze Stanów Zjednoczonych: Diana Stork, Portia Diwa i Shawna Spiteri. Łączą one talent muzyczny z grą nie tylko na celtyckich harfach, ale też na fletach, piszczałkach oraz bodhranie (irlandzkim bębenku) – do tego śpiewają. Większość partii wokalnych wykonuje Shawna Spiteri, której głęboki, pełny głos znakomicie harmonizuje z melodią harfy. Piszemy o tym celtyckim trio w związku z wydaniem ich pierwszej płyty, na której znajdziecie motywy tolkienowskie. CD pt. Voice of Tara (‚Głos z Tary’) zawiera utwór, który ma zostać tłem muzycznym w powstającym właśnie dokumencie filmowym Reclaiming the Blade – o sztuce miecza i kunszcie szermierzy. Narratorem w tym filmie ma być John Rhys-Davies, który w ekranizacji Petera Jacksona grał rolę krasnoluda Gimlego. W filmie też wystąpi Viggo Mortensen – aktor, który grał Aragorna.

Wszystkie trzy panie z zespołu Triskela są miłośniczkami literatury Tolkiena. Dlatego jedna z pieśni nosi tytuł „Aragorn’s Dark Horse” (‚Ciemny koń Aragorna’). Jest to muzyczna opowieść relacjonująca ten fragment powieści Tolkiena, gdy Aragorn, Gimli i Legolas ścigają orków Sarumana, którzy porwali hobbitów – Merry’ego i Pippina. Każda z grających harf reprezentuje jednego z bohaterów. Szybkie uderzenia w struny Diwy uosabiają charakter Legolasa, gdy Stork odgrywa rolę Aragorna, a Spiteri Gimlego. Utwór znakomicie podkreśla różnice w dźwięku każdej z harf.

Więcej informacji o samej płycie i o koncercie Triskeli, który odbył się w Lakeport w Lake Country w USA znajdziecie na stronie tria i w relacji z koncertu w witrynie Lake Country News.

Kategorie wpisu: Twórczość fanów

2 Komentarzy do wpisu "Tolkienowska Triskela"

OneWhoDreamsAlone, dnia 02.11.2008 o godzinie 22:06

Nie harfiarki tylko harfistki.

Galadhorn, dnia 02.11.2008 o godzinie 23:36

Na stronie harfiarki, Basi Karlik czytamy taką definicję:

harfiarka, harfiarz -Osoba grająca na harfie folkowej.
harfistka, harfista – Osoba grająca na harfie orkiestrowej

Zostaw komentarz