Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Rewolwer Tolkiena

Źródło: strona Imperialnego Muzeum Wojny w Londynie

Imperialne Muzeum Wojny (Imperial War Museum) w Londynie jest w posiadaniu wyjątkowego rewolwera. Pod sygnaturą FIR 11492 w departamencie eksponatów i broni palnej znajduje się Webley .455 Mark VI, który należał do podporucznika J.R.R. Tolkiena. Ciekawe, które muzea kryją jeszcze jakieś tolkienalia?

Rewolwer J.R.R. Tolkiena

J.R.R. Tolkien lato i zimę roku 1916 spędził w okopach I wojny światowej nad fransuską rzeką Sommą. Wydarzenia tej – jak ją wtedy nazywano Wielkiej Wojny – miały wpływ na całe jego życie i są również widoczne w niezwykłych mitologicznych historiach, które stworzył. Młodego Tolkiena powołano do wojska w 1915 r. jako podporucznika (ang. Second Lieutenant). W czerwcu 1916 wyjechał on do Francji i posłano go do 11. batalionu Strzelców z Lancashire (ang. The Lancashire Fusiliers). Od czerwca batalion ten walczył wokół linii frontu, która leżała wzdłuż północnego sektora Sommy. Tolkien obejmował posterunek w okopach frontowych w Beaumont-Hamel, Serre i Leipzig Salient. Dnia 28 września 1916 r. żołnierze tego batalionu podjęli skuteczny atak przeciw Pope’s Nose naprzeciw Thiepval, a dnia 21 października pomogli zdobyć Regina Trench. W obu tych akcjach Tolkien służył jako batalionowy oficer sygnałowy. Pod koniec października, w wyniku trwającego tygonie stresu i nieznośnych warunków, Tolkien zachorował na tzw. gorączkę okopową i wysłano go do szpitala wojskowego w Birmingham. Pozostawał niezdolny do służby do samego końca wojny.

Kategorie wpisu: Biografia Tolkiena

1 komentarz do wpisu "Rewolwer Tolkiena"

Galadhorn, dnia 14.08.2008 o godzinie 23:26

… to taki trochę wojenny news. Udzieliła mi się chyba atmosfera wydarzeń w Gruzji i oczekiwanie na jutrzejszą transmisję defilady Wojska Polskiego w Warszawie. Pozdrawiam Wszystkich z newsroomu Elendilionu 😉

Zostaw komentarz